Şanzıman Arızaları ve Çözümleri
21 Haziran 2024

Şanzıman Arızaları ve Çözümleri

Şanzıman arızası, birçok farklı nedene bağlı olarak gelişen bir durumdur. Aracın hareketini ve torklarını değiştiren, aynı zamanda yüksek hızlara ulaşmasını sağlayan şanzıman içerisinde birçok dişli bulunur. Bu dişliler, birbirinden bağımsız olsa da ana mil üzerinde bağlı çalışır. Karmaşık yapısı nedeniyle şanzımanda birçok farklı arıza meydana gelebilir. Şanzıman arızası, işçiliğin fazla olması nedeniyle maliyetli problemlere yol açabilir. Bu nedenle birçok sürücünün korkusu, şanzımanın arıza yapmasıdır.

Şanzıman Türleri

İki farklı türde şanzıman bulunur: manuel şanzıman ve otomatik şanzıman. Manuel şanzımanlar, günümüzde insanlar tarafından daha fazla tercih edildiği için bu şanzımanlarda arıza daha sık meydana gelir. Otomatik şanzımanlarda meydana gelen hasarlar ise oldukça büyük maddi kayıplara neden olabilir. Çünkü bu şanzımanlar içerisinde yaklaşık 70 adet vites geçişi bulunur. Manuel şanzımanlar ise genel olarak daha avantajlıdır. Araçlarda şanzımanın arızasız olması, araç kullanımını çok daha basit hale getirir. Öyle ki, şanzımanı arızalı olan araçlar kullanılırken sürücüleri yorar.

Şanzıman Arızasının Belirtileri

Şanzıman arızası, bazen vites geçişlerinin zorlanmasına neden olabilir. Bu durumda, vites geçişleri sırasında sürücü debriyaja bassa bile vites geçmez ve araç devirden düşer. Bu durum, aracın bir yandan zarar görmesine, diğer yandan da yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Üstelik bu şekilde vites geçişlerinde meydana gelen sorunlar zamanla ilerleyerek, aracın şanzımanının diğer parçalarının da zarar görmesine ve kısa sürede komple şanzımanın değiştirilmesine neden olabilir. Bu nedenle, eğer aracınız vites geçişlerinde kayda değer zorluklara neden oluyorsa, hemen en yakın yetkili servise giderek sorunun giderilmesini sağlayın. Böylece ileriki zamanlarda daha fazla masraftan kurtulabilirsiniz.

Sürekli Viteste Kalma Sorunu

Şanzıman arızası, bazen de aracın sürekli viteste kalması ile kendini gösterebilir. Bu gibi bir durumda, sürücü vites değiştirmesi gerektiğinde vites geçişini sağlayamaz ve doğru devirlerde vites atılmamış olur. Bu tür durumlar, aracın ve motorun zarar görmesine ek olarak, sürücünün konsantrasyonunu bozarak kaza riskini artırabilir. Bu nedenle, şanzıman arızası durumunda sadece maddi zarar düşünülmemelidir. Bu tür arızalar, sürücülerde büyük problemlere yol açabilir.

Yolda Kalma Riski

Şanzıman arızası, bazen sürücüleri yolda bırakacak kadar ciddi olabilir. Örneğin, aracın viteste olmasına rağmen boşta gibi hareket etmemesi, sık karşılaşılan arızalardan biridir. Bu durumda, sürücüler yolda kalır ve araçlarını servise çektirmeleri gerekir. Şanzıman arızaları arasında en büyük arızalardan biri budur ve maddi olarak da ciddi etkiler yaratabilir.

Sesler ve Diğer Belirtiler

Şanzıman arızası bazen ses yaparak da kendini belli edebilir. Özellikle vites boştayken şanzımandan gelen sesler ciddi sorunların habercisidir. Bu tür durumlarda, arızalar giderilene kadar uzun yola çıkmamak en doğrusudur. Aksi halde yolda kalma riski oldukça yüksektir. Bu tür arızaların onarılmaması ve bu şekilde kullanılması durumunda, yolda kalma ile masraflar iki katına çıkabilir. Bu nedenle, herhangi bir arıza meydana gelmesi durumunda bu durumu acilen onarmak sizin yararınıza olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ford Focus Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Ford Focus Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Ariston No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Ariston No Frost Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Fluence Arızaları Anlamları ve Çözümleri

Fluence Arızaları Anlamları ve Çözümleri

Buderus Kombi Arıza Kodları

Buderus Kombi Arıza Kodları

Demirdöküm Kombi Arıza Kodları

Demirdöküm Kombi Arıza Kodları

Güncel

Anakart Arızaları ve Çözümleri

Anakart Arızaları ve Çözümleri

Güncel

Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

Güncel

İmmergas Kombi Arızaları ve Tamiratı

İmmergas Kombi Arızaları ve Tamiratı