Tv Arızaları ve Çözümleri
25 Haziran 2024

Tv Arızaları ve Çözümleri

TV Arızaları

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte, yeni nesil televizyonlar çeşitli özellikler ve çalışma prensipleriyle karşımıza çıkmaktadır. Televizyon sistemleri, radyo çalışma prensibine benzer şekilde çalışır. Ancak, televizyon sistemlerinde en belirgin fark, görüntünün sesle birlikte elektrik akımına çevrilerek taşınmasıdır. Bu sistemin icadından günümüze kadar pek çok aşama kaydedilmiş olmasına rağmen, televizyonların temel çalışma prensibi büyük ölçüde aynı kalmıştır. İlk zamanlarda kullanılan elektron lambalarının yerini günümüzde entegre devreler almıştır. Televizyon arızalarında önemli olan marka ve modelden ziyade arızanın kendisidir. Marka ve modelin dikkate alınması, arızaların karmaşık hale gelmesine neden olabilir.

TV Arızaları Nelerdir?

Televizyon Kapandıktan Sonra Bir Daha Çalışmıyor

Televizyonunuzun kapanıp bir daha açılmaması durumunda öncelikle elektrik bağlantısını kontrol etmelisiniz. Gerekirse başka bir prizde denemeler yapmalısınız. Ekranın yanında, arkasında veya altında gizlenmiş bir aç-kapa anahtarı olabilir; bunu kontrol edin. Hala çalışmıyorsa, mutlaka yetkili servise başvurun.

Televizyon Çalışıyor Fakat Sinyal Yok Yazısı Çıkıyor

Bu problem birçok nedenden kaynaklanabilir ve teknik arıza olasılığı düşüktür. Bu arıza için teknik servise başvurmadan önce yapmanız gereken bazı kontroller vardır.
  • Komşulardan yayın alıp almadıklarını öğrenin.
  • Anten kablosunu kontrol edin.
  • Kanalları yeniden taratın.
  • Kablolu yayın kullanıyorsanız, merkezden akış kesilmiş olabilir.
Tüm bu kontrolleri yaptıktan sonra hala yayın yoksa, tünel girişinde bir arıza olabilir. Yetkili servise başvurmanız gerekecektir.

Televizyon Bir Süre Çalıştıktan Sonra Kapanıyor

Eğer televizyonunuz bir süre çalışıp kapanıyorsa, öncelikle menüden özellikler kısmına girip kapanma ve uyku modu ayarlarının açık olup olmadığını kontrol edin. Eğer bu ayarlar açıksa, sorun buradan kaynaklanıyor olabilir. Sorun bu değilse, devrelerden birinin çok ısınması ve daha fazla zarar görmemesi için otomatik olarak kapanıyor olabilir.

Televizyondan Yanık Kokusu Geliyor

Televizyondan yanık kokusu gelmesi durumunda, televizyonun elektrik bağlantısını hemen kesin ve bir daha çalıştırmayın. Cihazda daha büyük bir arızaya neden olabilir hatta yangına sebebiyet verebilir. Bu durum büyük olasılıkla arka aydınlatmayı sağlayan inverter devresindeki kapasitörlerin aşırı ısınmasından kaynaklanır.

Televizyon Elektrik Prizine Takıldığı Anda Evin Sigortası Atıyor

Bu tür arızalar çok nadir görülmektedir. Tüm marka ve model televizyonların içerisinde devreleri korumak için elektrik sigortaları mevcuttur. Televizyonun içerisinde herhangi bir arıza meydana geldiğinde, bu sigorta devreye girer ve cihazın elektrik bağlantısını keser. Evin sigortasının atmasının sebebi, televizyonun içerisindeki orijinal sigortanın yüksek amperli bir sigorta ile değiştirilmiş olması olabilir. Cihazın sigortası atmadığı için evin sigortası atmaktadır.

Televizyon Ekranı Islak Bezle Silindikten Sonra Görüntü Gitmiş, Ses Kalmış veya Hiç Açılmıyor

Elektronik cihazların en büyük düşmanı su ve nemdir. Cihazın içerisine bir damla dahi su girmesi ciddi arızalara sebep olabilir. Bu nedenle, televizyon ekranlarını temizlerken dikkatli olunmalıdır.


Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Opel Arıza Lambaları ve Çözümleri

Opel Arıza Lambaları ve Çözümleri

Fiat Arıza Kodları ve Çözümleri

Fiat Arıza Kodları ve Çözümleri

Regal Klima Arıza Kodları ve Tamiri

Regal Klima Arıza Kodları ve Tamiri

Lg Klima Arıza Kodları Anlamları ve Çözümleri

Lg Klima Arıza Kodları Anlamları ve Çözümleri

Hp Arızaları ve Çözümleri

Hp Arızaları ve Çözümleri

Güncel

Fotokopi Arızaları ve Çözümleri

Fotokopi Arızaları ve Çözümleri

Güncel

Opel Corsa Arıza Kodları ve Çözümleri

Opel Corsa Arıza Kodları ve Çözümleri