Çamaşır Makinesi Arızaları ve Çözümleri
09 Temmuz 2024

Çamaşır Makinesi Arızaları ve Çözümleri

Çamaşır Makinesi Arızası, Çamaşır makinelerinde meydana gelen arızaların sebebi sadece mekaniksel ve elektriksel olarak görülmemeli. Bazı arızalarda bu söz konusu olmayabilir, makine parçasında her iki arıza çeşidi aynı anda görülebilir. Makinenizin bir tamirat göreceği zaman, ilk yapılması gereken fişini prizden çekmek su aldığı muslukları kapamak olmalıdır. Aşağıda çamaşır makinelerinde meydana gelen muhtelif arızalar için, arıza tespit noktasında izlenecek yol ve onarım için yapılacak işlemler verilmiştir.

Çamaşır Makinesi Arızaları

Tespit ve Onarım

Şebeke musluğu kapalı veya su kesik olabilir. Sular kesik değilse musluk açılarak problem çözülür.

Su giriş hortumu bükülmüş, katlanmış ve tıkalı olabilir. Hortumlar (Sıcak, soğuk) kontrol edilir bükülme ve katlanma varsa düzeltilir, tıkanıklık varsa hortuma tazyikli su veya hava verilerek problem giderilir.

Makinenin kapısı tam olarak kapalı olmayabilir. Makinemizin kapısı kontrol edilmeli (Buradaki arızalar elektrik ve mekanik arızalarda olabilir).

Su Boşaltmıyor

Boşaltma hortumu bükülmüş, katlanmış ve tıkalı olabilir. Boşalma hortumu kontrol edilerek Tıkanıklık varsa temizlenir.

İlave Fonksiyonlar görev yapmıyor

Bu arızalar genelde tuş anahtarındaki aşınmalar sonucu görülür, Anahtar yenisi ile değiştirilmelidir. Ayrıca anahtara akım taşıyan kabloların kontrol edilmesinde fayda vardır çok nadirde olsa arızalara sebep oldukları görülmekte.

Gövdede Elektrik Kaçağı

Makinemizin takıldığı prizde topraklama olamayabilir, makine üzerindeki topraklama soketleri yerinden çıkmış olabilir. Fişin topraklama ucu prizdeki topraklama ucuna temas etmiyor olabilir. Isıtıcı, yıkama motoru ve pompa motorundan gövdeye kaçak olabilir.

Priz, fiş ve soketlerin kontrolü sorunu çözecektir. Isıtıcı, yıkama ve pompa motorunun izolesi sağlanmalıdır.

Yıkama Yapıyor Sıkma Yapmıyor

Makine motorunun sıkma sargısı arızalı ya da hız ünitesinde arıza olabilir.

Motorun sıkma sargısında ve hız ünitesi arıza varsa bu parçaların değiştirilmesiyle problem çözülecektir.

Yıkama programında Sıkma Hızında Çalışma Arızası

Hız kontrol ünitesi kontrol edilmeli. Tako jeneratör bobini ya da ortasında dönen mıknatıs, kırılmış ya da özelliğini kaybetmiş olabilir. Bazı takojeneratörler de sadece mıknatısı değiştirilerek sorun çözülebilmektedir, bu tamir olasılığı yoksa bobini komple değiştirerek arıza giderilebilir.

Daima Yıkama Yapıyor, Bir Diğer Programa Geçmiyor

Program aygıtı (Devre) arızalı ya da anahtar sıkışmasından kaynaklı olabilir. Bu tür arızalarda ilk bakılacak olan parça, Program aygıtının eş zaman motorudur. Diğer sorun için düğme yerinden çıkarılarak bakımı yapılır arızalıysa değiştirilir.

Sadece Bir Yönde Dönüyor

Bu program aygıtı ya da hız kontrol ünitesinden kaynaklı sorunlardandır. Program aygıtından motora giden kablolar kontrol edilmeli bu parçaların arızasında parçaların değişmesi sorunu ortadan kaldıracaktır.

Su Alıyor, Yıkama Yapmıyor

Yıkama motoru, motor ile kasnak arasındaki kayış, program aygıt arızası olabilir. Makinenin arka kapağı açılarak Program aygıtı, hız kontrol ünitesi ve motor arasındaki kabloları kontrol edilir, kayış tertibatı sökülür motor boşta çalıştırılır eğer arıza buradaysa motor değiştirilir. Program aygıtını değişmesinden sonra programın entegreye yüklenmesi gerekir.

Yıkama Suyu Kaynar Derecede Isıtma Arızası

Bu arıza genelde Isıtıcı röleleri, termostat ayarı ve arızasıdır. Termostat ayarı kontrol edilmeli, ısıtıcı rölesinin kontaklarına bakılmalı ark yapışmış olabilir. Gerekli halde değiştirilmeleri sorunu çözecektir.

Fiş Prize Takılı Olduğu Halde Çalışmıyor

Makinenin çalışmıyor olması sonucu, öncelikli olarak prizde 220 volt olup olmadığına bakılmalı, sırasıyla kablo kontrol edilmeli elektrik devresi kontrol edilmeli; başlatma- durdurma düğmesi kontrol edilmeli, kapak tam kapalı olmayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Zeki

16 Temmuz 2024 Salı

Çamaşır makinesi prizin fişe takınca sigorta attırıyor, nedeni ne olabilir?

Cevap yaz
soru

ayşe

14 Mayıs 2024 Salı

Çamaşır makinamın dijital göstrgesndeki rakamlar silniyor bu neydn kaynaklanır acaba yardımcı olurmusnz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ayşe Hanım,

Çamaşır makinanızdaki dijital gösterge sorunu, genellikle iki ana nedenden kaynaklanabilir: Elektronik devrelerde bir arıza olabilir veya gösterge panelinde bir bağlantı problemi olabilir. Uzman bir teknik servis ile görüşerek detaylı bir inceleme yaptırmanızı tavsiye ederim.

Selamlar,

2. Cevap
cevap

Abdülcebbar

Merhabalar Ayşe hanım, çamaşır makinenizden dijital rakamların silinmesi ekranınızı oluşturan led ışıkların ömrünü tamamlamasından kaynaklıdır. Bu konuda çamaşır makinenizin servisini çağırarak gerekli değişim ve onarımı yapacaklardır.

soru

ibrahim

14 Nisan 2024 Pazar

çamaşır makinesinin program ayar düğmesi devamlı cıt cıt cıt yaparak dönüyor ve bir sonraki programa geçemiyor arcelik fuzzy

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ibrahim Bey,

Anlattığınıza göre çamaşır makinenizin program ayar düğmesinde bir sorun olabilir. Bu durumda, makinenizin kullanma kılavuzundaki sorun giderme bölümüne bakarak veya Arçelik müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek yardım almanızı öneririm. Ayrıca, makinenizin elektrik bağlantısını ve su girişini kontrol ederek herhangi bir problem olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Umarım sorun en kısa sürede çözülür.

Selamlar,

2. Cevap
cevap

Gökhan

Arçelik marka çamaşır makinesinde bu durum sık görülen bir sorundur. Makinenizin ayar bölümü bozulmuştur. Bunun için ayarlama yapılan kısmın çıkarılıp sorunun nedenine bakmanız gerekiyor. Elektrikte yaşanan iletkenlik sorunu, dişlilerin çalışmaması gibi problemler olabilir. Bu durumu program ayar bölümünün içini açtığınız halde göremediğiniz takdirde maalesef servis çağırmak zorunda kalacaksınız İbrahim Bey.

soru

remzı gedık

08 Nisan 2024 Pazartesi

camaşır makınem caiışmıyo ıkaz lambası yanmıyo

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Remzı Gedık,

Öncelikle çamaşır makinenizin elektrik bağlantısını kontrol etmenizi öneririm. Fişin tam olarak takılı olduğundan ve prizde elektrik olduğundan emin olun. Eğer sorun devam ederse, makinenin sigortasını kontrol edebilir veya yetkili bir servis çağırabilirsiniz. Umarım sorununuz kısa sürede çözülür.

2. Cevap
cevap

Şevval

Garanti belgenizin süresi gelmediyse hemen servis arayıp çağırın geçtiyse alt kapak var onu açıp orda tıkanmış olan bisey varsa cikartin temizleyin o kısmı sonrasinda calisir mutlaka

3. Cevap
cevap

Koygun

Bu duruma neden olan birçok etken bulunmaktadır. Öncelikli olarak makine içerisinde herhangi bir ufak cisim kaçması durumuyla karşılamanız halinde bu sorun kendisini gösterir. Ayrıca uzun süre makineyi çalıştırmanız da ikaz lambaların çalışmamasına neden olabilir. Sorunun sebebini daha detaylı bir şekilde anlamak için yetkili servise başvurmalısınız.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Katalizör Arızası ve Sonrası

Katalizör Arızası ve Sonrası

Haber Bülteni