Protherm Kombi Arızaları ve Çözümleri
13 Temmuz 2024

Protherm Kombi Arızaları ve Çözümleri

Protherm Kombi Arızaları

Kombiler, ısınma ve sıcak su konforu sağlayan cihazlardır. Günümüzde birçok önemli kombi markası bulunmaktadır. Protherm, dünya genelinde bu önemli markalar arasında yer alır. Bu yazıda Protherm kombi arızalarından bahsederek size yardımcı olacağız.

Protherm Kombi Arızaları Olmadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Öncelikle kombinizin fan motoru ve diğer önemli parçalarına bakım yapılmalı ve temizlenmelidir. Peteklerin temizliğine dikkat edilmelidir. En geç iki yılda bir bakım yapılmalıdır. Sıcak su akışı kontrol edilmeli ve çakmak ayarları yapılmalıdır. Kalorifer dönüş hattında bulunan filtre temizliği yapılmalıdır. Bunun yanı sıra gaz geçişlerini sağlayan meme gözleri de kontrol edilip bakımları yapılmalıdır.

Protherm Kombi Arızaları

Kombi Hiç Çalışmıyorsa

Birçok kombi içinde su kalmadığı için emniyet nedeniyle çalışmaz. Bu yüzden su bakımı yapılması gerekir ve su basıncı en fazla 1.5 bar olmalıdır. Elektrik şalteri ve gaz vanası açık olmayabilir. Eğer gaz vanası açık ise ikaz lambası yanıyor olabilir. Ayrıca kombinin (yaz/kış) konum anahtarı istenilen seviyede olmayabilir. Bu sorunlar giderildikten sonra hala çalışmıyorsa hemen teknik destek almanız tavsiye edilir.

Kombi Çalışıyor Ancak Isıtmıyorsa

Termostat derecesi düşük olabilir veya dönüş hattında bulunan filtre tıkalı olabilir. Peteklerin ve su taşıyan boruların temizlenmesi gerekmektedir. Peteklerdeki alt ve üst vananın açık veya kapalı olduğu kontrol edilmelidir.

Kombi Patlamalı Yanıyorsa

Kombi eğer patlamalı yanıyorsa bunun sebebi genellikle kombi ısıtmadan sıcak su evresine geçerken içinde gazın birikmesi ile çakmaklanmasıdır. Bu nedenle kombi yakılırken gaz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca cihaza yıllık bakım yapılması da gerekir.

Kombi Su Kaçırıyorsa

Cihazda 1.5 bardan fazla su kalmış olabilir. Tesisatlarda ve imbisat deposunda da sorunlar olabilir. Su doldurma vanasının da arızalı olması su kombinin kaçırmasının nedenleri arasında yer alır. Bu sorunu radyatörlerden su basıncını düşürerek giderebilirsiniz.

Kombi Ses Yapıyorsa

Cihazın fan veya devirdaim motorunda herhangi bir sıkıntı olabilir. Kombinin sıcak su ile kaloriferi ayrıştıran parçalarda hata olabilir. Cihazın içinde bulunan suda hava dolması da bu problemin oluşmasında etkendir.

Kombi Sıcak Su Vermiyorsa

Özellikle kış aylarında havaların soğuması ile sıcak su açıldığında ısı vermiyorsa kombi gereğinden fazla açılmış olabilir. Sıcak su hatları kontrol edilmeli ve bu hatta başka suların karışmadığı kontrol edilmelidir.

Radyatörlerin Üstü Sıcak Ancak Altı Soğuk İse

Peteklerdeki su kirli olabilir veya filtre tıkalı olabilir. Cihazdaki su ve kaloriferleri ayrıştıran parçalarda da problem olabilir. Bu parçalar kontrol edilmeli ve bakımları yapılmalıdır. Bu bakımlardan sonra hala problem sürüyorsa lütfen teknik destek alınız.

Ekstra Bilgiler

Protherm kombi arızalarını önlemek için düzenli bakım ve temizlik oldukça önemlidir. Kombinizin daha verimli çalışmasını sağlamak ve arızaları minimuma indirmek için aşağıdaki ek önlemleri de alabilirsiniz:

  • Yıllık olarak kombi bakımını yetkili servislere yaptırın.
  • Kombi kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyun ve talimatlara uyun.
  • Gaz ve su bağlantılarının sızdırmazlığını periyodik olarak kontrol edin.
  • Kombinizin çevresinde yeterli hava akışını sağlayın.
  • Peteklerin havasını düzenli olarak alın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Egr Arızası ve Çözümleri

Egr Arızası ve Çözümleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ferroli Arıza Kodları Nelerdir?

Ferroli Arıza Kodları Nelerdir?

Buderus Arıza Kodları ve Çözümleri

Buderus Arıza Kodları ve Çözümleri

Fax Arıza ve Çözümleri

Fax Arıza ve Çözümleri

Ford Kuga Motor Arızası ve Çözümü

Ford Kuga Motor Arızası ve Çözümü

Airfel Kombi Arıza Kodları Anlamları ve Çözümleri

Airfel Kombi Arıza Kodları Anlamları ve Çözümleri

Güncel

Arçelik Klima Arıza Kodları

Arçelik Klima Arıza Kodları

Güncel

Ferroli Kombi Arızaları ve Çözümleri

Ferroli Kombi Arızaları ve Çözümleri