Demirdöküm Kombi Arızaları ve Çözümleri
22 Haziran 2024

Demirdöküm Kombi Arızaları ve Çözümleri

Demirdöküm Kombi Arıza Nedenleri ve Çözümleri

Birçok elektronik cihazda olduğu gibi Demirdöküm kombilerde de çeşitli arızalar meydana gelebilir. Kombi arızalarının nedenlerini bilmek, çözüm sürecini hızlandırmak açısından oldukça önemlidir. Bu yazıda, Demirdöküm kombilerde sık karşılaşılan arızalara ve bu arızaların çözüm yollarına değineceğiz. Yapılabilecek işlemleri kendiniz yapabilir veya yetkili servis firmasından yardım alabilirsiniz.

Demirdöküm Kombi Sensör Arızaları

Demirdöküm kombilerin içerisinde, peteklere ve musluklara gönderilen suyun sıcaklığını ölçmek için kullanılan sensörler bulunmaktadır. Bu sensörler suyun sıcaklığını ölçerek kombinin kontrol kartına sinyal gönderir. Bu sinyaller doğrultusunda yanma odasındaki brülörlerin alev boyu ayarlanır. Sensörler arızalandığında, kombi sıcaklığı yanlış ölçebilir ve kontrol kartına yanlış bilgiler iletebilir. Bu durumda, kombinin yakıt tüketimi artabilir ve faturalarınız yüksek gelebilir.

Demirdöküm kombi sensör arızalarında, kombi panelinde resetleme yaparak bu sorunu geçici olarak çözebilirsiniz. Ancak sorun devam ederse, yetkili servisten yardım almanız gerekmektedir.

Demirdöküm Kombi Ekran Arızası

Demirdöküm kombilerde, elektrikli ısıtıcıların kullanımı, yağmurlu havalarda yıldırım düşmesi veya elektrik trafolarına gelen yüksek gerilimler sonucunda ekran arızaları oluşabilir. Kombinin ana kartları genellikle 230 volta kadar dayanıklıdır, ancak daha yüksek voltajlarda arıza yapabilirler.

Ana kartı koruyan cam sigortalar yüksek gerilimlerde patlayarak devre hattını entegre eder ve kombiyi korur. Ancak, ekran görüntüsü yoksa ana karta yüksek voltaj gelip kart yanmış olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden teknik servisten yardım almanız gerekmektedir.

Demirdöküm Kombi Su Basınç Arızası

Demirdöküm kombilerde dijital ekranda 21 arıza kodu göründüğünde, kombi içerisinde su basıncının düştüğünü belirtir. Kombi susuz çalışmadığı için bu durumda sirkülasyon pompasına zarar verebilir. Kombinin alt tarafında bulunan su doldurma vanasını açarak, 1.5 bar miktarında su alıp kombiyi tekrar kapatabilirsiniz.

Eğer su doldurma vanasını açıp kapattığınızda su sesi duyulmuyor veya ekranda su basıncında değişiklik gözlenmiyorsa, su doldurma vanasında arıza olabilir. Bu durumda yetkili servisten yardım almanız gerekmektedir.

Bazı durumlarda, kombi gerekli miktarda su aldıktan sonra da su almaya devam edebilir. Bu durumda su basınç okuyucusu arızalı olabilir. Kombi, suyu okuyamadığı için su almaya devam eder ve basınç sondası arızalı olduğunda emniyet ventili açılarak fazla suyu tahliye eder. Bu durumda da yetkili servisten yardım almanız gerekmektedir.

Demirdöküm Kombi Isınma Arızası

Demirdöküm kombilerde kalorifer tesisatına gönderilen suda aşırı ısınmalar meydana gelebilir. Bu durumda geri dönüş filtresi tıkalı olabilir, peteklerin vanaları kapalı olabilir veya kombinin pompasında sorun çıkabilir. Eşanjörlü kombilerde üç yollu vana motoru veya üç yollu vana grubu arızalı olabilir. Bu durumlarda aşırı ısınmalar meydana gelir ve termostat kombiyi yüksek sıcaklığa karşı bloke eder.

Kombiyi resetleyerek devre dışı bırakmak gereklidir. Oluşan arıza durumunda vakit kaybetmeden teknik servisten yardım almanız gerekmektedir.

Sonuç

Demirdöküm kombi arızalarının çözümü için, arızanın nedenini doğru tespit etmek oldukça önemlidir. Yukarıda belirtilen durumlarda, gerekli işlemleri kendiniz yapabilir veya yetkili servisten profesyonel yardım alabilirsiniz. Kombi bakım ve onarımlarında dikkatli ve bilinçli olmak, kombinin ömrünü uzatır ve performansını artırır.

Demirdöküm Kombi Arıza Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bosch Bulaşık Makinası Arızaları ve Çözümü

Bosch Bulaşık Makinası Arızaları ve Çözümü

Peugeot Arıza Kodları ve Çözümleri

Peugeot Arıza Kodları ve Çözümleri

Dsg Arızası ve Çözümü

Dsg Arızası ve Çözümü

Regal Klima Arıza Kodları ve Tamiri

Regal Klima Arıza Kodları ve Tamiri

Doğalgaz Arıza Türleri ve Tamiri

Doğalgaz Arıza Türleri ve Tamiri

Güncel

Vestel Lcd Arıza Notları ve Çözümleri

Vestel Lcd Arıza Notları ve Çözümleri

Güncel

Çamaşır Makinesi Arızaları ve Çözümleri

Çamaşır Makinesi Arızaları ve Çözümleri

Güncel

İhlas Şofben Arızalara Kodları ve Tamiratı

İhlas Şofben Arızalara Kodları ve Tamiratı