arizalar.gen.tr https://www.arizalar.gen.tr Arıza, Arızaların Nedenleri ve Çözümleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, arizalar.gen.tr Wed, 13 Jan 2016 00:00:00 +0000 Mon, 30 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Mercedes Esp Arızası https://www.arizalar.gen.tr/mercedes-esp-arizasi.html Fri, 21 Sep 2018 15:20:34 +0000 Mercedes esp arızası, günümüzde ilerleyen teknoloji birlikte otomobillerde teknolojinin getirmiş olduğu son nimetlere kusursuz bir biçimde ulaşırken, diğer taraftan da bilmediğimiz pek çok sıkıntı ile karşı karş Mercedes esp arızası, günümüzde ilerleyen teknoloji birlikte otomobillerde teknolojinin getirmiş olduğu son nimetlere kusursuz bir biçimde ulaşırken, diğer taraftan da bilmediğimiz pek çok sıkıntı ile karşı karşıya kalıyoruz. Çünkü aracın kontrol panelinde sahip olduğunuz aracın teknik özelliklerini simgeler halinde gösteren o kadar çok yabancı terim var ki işte bunlardan biri de Mercedes marka otomobillerde bulunan Mercedes eps arızası. Bazı kişiler otomotiv dünyasını çok yakından takip ettikleri için bu işaretler onlar için sorun olmuyor ancak otomotiv teknolojisini çok iyi bilmeyenler ve yakından takip etmeyenler için ise inanılmaz bir kafa karışıklığı ve soruna dönüşüyor.  Tabi birde u ifadeler yabancı terimlerin kısaltılmış hali olduğu için sıkıntı daha da büyüyor.

Mercedes esp arızası nedir sorun nasıl çözümlenir

Mercedes ESP arızasında, ESP'nin açılımı elektronik stabilite programı anlamındadır. Mercedes marka aracınızda bulunan sensörler sayesinde otomobilinizin seyir halinde iken çizgisini korumasına, savrulmadan stabil bir şekilde seyrini sürdürmesine yardımcı olan bir sistemdir. ESP Bosch firması tarafından geliştirilmiş bir sürüş destek birimi olup, 1995 yılında ilk defa Mercedes firmasının CL modelinde sunulmuştur.

Mercedeslerde ESP sistemi çeşitli parçalardan oluştuğu için Mercedes esp arızası da bu parçalar ile alakalı olabilmektedir. 

 • Teker hız algılayıcılarında ortaya çıkan arızalar
 • Yanal hız algılayıcılarında oluşan arıza
 • Abs hidroliği ve fren basıncı algılayışında arıza
 • Direksiyon açısı algılayıcısında oluşan arıza
 • Ve elektronik kontrol ünitesinde bir arıza oluşması durumunda Mercedes ESP arızası vermektedir.  

Mercedes esp arızası hayati önem taşıyan bir arıza olduğundan bir an önce yetkili servise gerekli düzeltmeyi yaptırmanız gerekir. Çünkü araç keskin bir viraja girdiğinde bir lastiğe diğerlerinden daha fazla yük binerse o araç tutunamaz ve savrulur. Esp bu aşamada devreye girer. Esp tek lastikteki yükü diğer lastiklere dağıtır. Böylece savrulma engellenir.

Mercedes esp arızasında öncelikle aracın sigortalarına baktırmanız gerekir. Sonrasında ise defransiyeldeki soketi temizletin eğer esp arızası gitmemişse defransiyel soketini değiştirerek sorunu gidermeniz mümkündür. Mercedes esp arızasında araçtaki esp ışığı sürekli arıza sinyali veriyor ise esp kitinin tümden değişmesi gerekebilir. Mercedes esp arızası orijinal test cihazı ile anlık kontrol edilerek bulunabilmektedir. 

]]>
Phılıps Tv Arıza Notları https://www.arizalar.gen.tr/philips-tv-ariza-notlari.html Sat, 22 Sep 2018 12:05:30 +0000 Phılıps Tv Arıza Notları; Koninklijke Philips Electronics N.V. ya da kısaca adı Philips olan, merkezi Hollanda’da bulunan ve 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren, dünyada en büyük elektronik şirketleri arasında yer a
Phılıps Tv Arıza Notları; Koninklijke Philips Electronics N.V. ya da kısaca adı Philips olan, merkezi Hollanda’da bulunan ve 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren, dünyada en büyük elektronik şirketleri arasında yer almaktadır.
Şirket, Karl Marxın anne tarafından kuzeni olan Gerard Philips tarafından, 1891 yılında Hollanda'nın Eindhoven kentinde kurulmuştur. Kuruluşunun ilk yıllarında, ampul ve bazı elektrikli aletler üretilmiş. 1920'lerde ise, vakum tüpleri gibi ürünlerle daha vasıflı ve kaliteli üretime ağırlık verilmiştir. 1927'de İngiliz elektronik şirketi olan Mullard ve 1932'de Alman Valvo şirketi ile ortak üretim anlaşması yapmıştır. 1939 yılında ise Philishave isimli tıraş makinesini piyasaya sürmüştür. Günümüzde ise daha kapsamlı olarak Tüketici elektroniği, Ev aletleri, Aydınlatma, Kişisel bakım ürünleri, Medikal sistemleri gibi alanlarda üretim ve faaliyet göstermektedir. Tabi ürettikleri bazı ürünlerin ister istemez arıza verdikleri görülmektedir. Bu arızaların ürettikleri Tv'lerde de görülmesi mümkün. Bu arızaların sonucu, Phılıps Tv arıza notlarının bir kısmı aşağıdaki gibidir.
 
Philips N20 GR;
Arızası;  Tv istasyon kaydırıyor 
Arıza Notu; 6702 33 V zennerin ayağındaki 3701 5.1 K ohm direnci değiştir.
Arızası;  Tv nin fişini takınca bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.
Arıza Notu;  2629 kondansatör ile besleme çıkışındaki kondansatörleri değiştir.
Arızası; Tv hiç çalışmıyor anahtarı açınca stanbay yanıp sönüyor. 
Arıza Notu; L 5524, C 2523, T 7521, T 7523 ü değiştir transistöler aynısı olsun (arıza kitabına göre bakma). 

Philips Tip 20 GT 

Arızası; Ekran geniş ayar tutmuyor. 
Arıza Notu;  4.7 mf 50 volt elektrolit kuru veya patlak.

Philips 56 Ekran;

Arızası; Ses var resim görüntü yok.
Arıza Notu; TDA 3651 vertikal entegresi değiştir. 
Arızası;  Görüntü aktarıyor. 
Arıza Notu;  4.7m 63 V 10m 50 V elektrotları değiştir. 
Arızası;  Ses ve görüntü yok. 
Arıza Notu;  R 3360 (2.2 ohm) ve T 7353 (BF 422) yanık değiştir. 
Arızası;  Anten fişini çıkarınca ekran kararıyor. 
Arıza Notu;  R 3056 ile C 2089 un ayağına 330 K ohm bağla. 
Arızası; Cihazda görüntü normal ses yok. 
Arıza Notu; TDA 2611 A9 nun 1 nolu ayağını ölç voltaj gelmiyorsa 3360 2.2 ohm direnci değiştir. 

Philips 55 Ekran;

Arızası;  Tv hiç çalışmıyor anahtarı açınca kırmızı ışık yanıp sönüyor. 
Arıza Notu;  BUK 444-7610 yanık 6610 10 volt zenner 3616(1ohm) ve 3680(1ohm) direnç yanık
Arızası; Tv hiç çalışmıyor. 
Arıza Notu;  7136 (2 SC 3795) 780 BUT 12 AF 

Philips 51 Ekran;

Arızası; Tv normal çalışıyor renkler gelip gidiyor üst tarafıda fılaş gibi yapıyor.
Arıza Notu;  C561 4.7 mf 100 V kondansatör arızalı.
Arızası; Görüntü titriyor vertikal senkron tutmuyor. 
Arıza Notu; C521, C531 kuru değiştir. 

Philips 37 Ekran;

Arızası; Tv  otel modunda stor kilitli.
Arıza Notu;  Kanal 38 e gel kontrol - + butonu ile stor butonuna bas stor hafızayı açar.

]]>
Honda Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/honda-arizalari.html Sat, 22 Sep 2018 17:02:09 +0000 Honda arızaları, günümüzde çok sıklıkla olmasa da karşılaştığımız arızalar içerisine girmiştir. Honda marka araçların arızalarını kullanıcılarından gelen şikayetleri değerlendirerek sizler için inceledik. Bu yazım Honda arızaları, günümüzde çok sıklıkla olmasa da karşılaştığımız arızalar içerisine girmiştir. Honda marka araçların arızalarını kullanıcılarından gelen şikayetleri değerlendirerek sizler için inceledik. Bu yazımızda Honda araçlarının genellikle yaptığı arızaları bulabilirsiniz.
 • Honda arızalarına, frenlerdeki aksaklıklardan başlayacak olursak, Honda sahipleri frenlerden gelen seslerin kronikleştiğini belirtmektedirler. Ayrıca frenlerde titreme de hissedilmekte, frenlerde şişme ve yamulma görülmektedir. Honda sahipleri bu konuda arabalarının geri çağrılmasını istiyorlar fakat, serviste diskleri ve balataları değişen araçlarda da aynı sorun devam etmektedir. 
 • İkinci olarak boya kalitesindeki şikayetlerden bahsetmek gerekir. Aracın üzerindeki boyanın sıcak, soğuk gibi etkenlerle çok çabuk kalkması ve atması çoğu Honda kullanıcısının belirttiği bir konudur.
 • Bazı Honda araçları direksiyonlardan gelen sesten şikayetçidir. Bu sorun ön tepe rulmanlarından kaynaklanmaktadır ve git gide kronik bir hal almaktadır. Bu problem garanti servislerinde giderilmektedir.
 • Sunroof çökme problemi, Honda'nın üretim hatası olarak gösteriliyor.  Tavanın yapısını dahi bozan Sunroof'taki çökmeler üretim kaynaklı bir hata lanse ediliyor fakat Honda Türkiye bu sorunun üretim hatasın olmadığını öne sürmektedir.
 • Honda sahipleri araçlarının şehir içinde yakıt tüketiminin fazla olmasından dolayı oldukça şikayetçidir. Şehir dışında oldukça az yakıt tüketen Honda araçları, şehir dışında aynı verimi göstermemektedir.
 • Çoğu Honda sahibi araçlarındaki izolasyonu beğenmemektedir. Araç hareket halindeyken araç içine çokça sesin geldiğini belirten araç sahipleri, lastik sesinin ve yol sesinin çok geldiğinden yakınmaktadırlar. Ayrıca iç taraftan da ses gelmesi, motordan ısınmadan önce gelen tıkırtı sesleri onları rahatsız etmektedir.
 • Honda sahiplerinin beğenmediği diğer bir husus da iç mekanda kullanılan plastiklerin kalitesidir. Yeni model araçlarında dahi görülen bu eksiklik üzerine işçilik problemi de eklenince araç kullanıcıları için çok can sıkıcı bir hal almaktadır.
 • Akünün çabuk bitmesi de sıkça karşılaşılan problemlerdendir.
 • Başka bir marka araçla aynı hızda giderken frene basıldığında Honda'nın 3-4 metre daha sonra durması Honda kullanıcıları için bir eksiklik olarak belirtiliyor.
Dikkat edilmesi gereken Honda arızaları,
 • Euro Ncap’tan alınan 4 yıldız 
 • Ses sisteminin hoparlör kalitesi. 
 • Amortisörlerin yumuşaklığı 
 • Tek bakımların (10-30-50. vs..) gereksiz olması
 • Soğutmalı torpido ve bagaj açma düğmesinin olmaması 
 • Yol bilgisayarının basit olması 
 • Servislerin ilgi ve alakalarının gerekenden çok az olması. Örnek verecek olursak bir müşteri, Honda markasının bir bayisini müşteri temsilciliğini arayarak şikayet etmiş, daha sonrasında tekrar aradığında müşteriye böyle bir şikayet formunun oluşturulmadığını belirtmektedir. Diğer bir müşteri de arabasını servise götürmek için müşteri hizmetlerini arayıp fiyat istediğini, fakat servise gittiğinde çok daha fazla fiyat istediklerini belirtmiştir.
]]>
Demirdöküm F5 Arızası https://www.arizalar.gen.tr/demirdokum-f5-arizasi.html Sun, 23 Sep 2018 04:36:51 +0000 Demirdöküm F5 arızası, birçok elektronik eşyalarda arızalar olabileceği gibi Demirdöküm kombide de arızaları görülebilir. Bunlardan biri F5 arızasıdır. Öncelikli olarak arızanın neden kaynaklandığını bilmek, arız Demirdöküm F5 arızası, birçok elektronik eşyalarda arızalar olabileceği gibi Demirdöküm kombide de arızaları görülebilir. Bunlardan biri F5 arızasıdır. Öncelikli olarak arızanın neden kaynaklandığını bilmek, arızanın çözümü için oldukça kolay olacaktır. Yapılabilecek işlemleri kendinizin yapıp, yapılamayacak işlemler için yetkili servisi arayarak, yardım istemek, bu arızaların giderilmesinde faydalı olacaktır.

Ülkemizde, çok satan ısıtma ve soğutma markası olan Demirdöküm kombi modelleri piyasaya çıktığından itibaren evlerde kullanılmakta ve çok fazla tercih edilmektedir. Bozüyük tesislerinde bir yandan konvansiyonel hatta kombi üretimi devam ederken 2009'da devreye alınan ve Türkiye'de bir ilk olan yeni üretim sistemi teknolojisi ile akıllı ısıtma sistemine sahip kombiler üretilmektedir. Ürün kalitesinin en üst düzeyde sağlanmasını amaçlayan üretim teknolojisinin temel felsefesi üretilen her bir ürünün üretim hattı boyunca tek bir sorumlu kişi tarafından takip edilmesine dayanmaktadır. Her üründe olduğu gibi Demirdöküm kombilerinde de bazı arızalar oluşmaktadır. Bu arızalardan biri olan Demirdöküm F5 arızasını nedenlerini inceleyeceğiz.

Demirdöküm F5 arızası; prosestat arızasıdır. Hermetik cihazlarda 25 saniye boyunca hava akışı hissedilmez ise bu hata kodu kombi ekranında belirmektedir. Yeterli bir hava akışı sağlanırsa cihaz tekrar devreye girmektedir. Bacalı cihazlarda ise baca termostatı limit sıcaklık değerine ulaşırsa bu hata kodu ekranda belirmektedir. Atıkgaz sıcaklığı baca termostatının alt sıcaklık değerine düştüğünde cihaz tekrar devreye girmektedir.

Demirdöküm F5 arızası için kontrol edilmesi gereken parçalar
 • Baca
 • Fan kablo ve bağlantıları
 • Prosestat ve hortumları
 • Anakart arızalı. Yetkili servis tarafından kart değiştirilerek bir yıl garanti verilerek cihaz çalışır durumda teslim edilir.
Demirdöküm F5 arızası; kombi cihazında hava akışında bir problem olduğunu bildiren bir hata kodudur. Kombinin hava akışında problem olduğu zaman kombi ekranında F5 arızasını göreceksiniz. Bu kodu ekranda gördüğünüzde, kombiye müdahale edilmemeli ve Demirdöküm yetkili servisi arayıp, yardım istenmelidir. Yetkili servisin yapacağı onarımlar sonucunda problem çözülecektir.

]]>
Hp Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/hp-arizalari.html Sun, 23 Sep 2018 05:41:34 +0000 Hp arızaları, aslında günlük hayatta bilgisayar kullanımının aşırı fazla olmasına bağlı olarak insanların çok sık karşılaştıkları bir durumdur. Oldukça yaygın olarak görülen bu arızalar, özellikle iş yerlerinde bir Hp arızaları, aslında günlük hayatta bilgisayar kullanımının aşırı fazla olmasına bağlı olarak insanların çok sık karşılaştıkları bir durumdur. Oldukça yaygın olarak görülen bu arızalar, özellikle iş yerlerinde birçok verinin kaybolmasına neden olarak ciddi sorunları ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde birçok iş hpler ile yapılmaktadır. Öyle ki otomobil sektöründen tekstile kadar her alanda bilgisayarlar kullanılmaktadır. Bu durum direk olarak hp arızaları sorununun çok daha yaygın olarak görülmesine neden olur. Birçok hp arızası çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı tabi ki tüm arızaları burada belirtmek mümkün değildir. Fakat bazı basit arızaları şu şekilde sayabiliriz. 

Mavi ekran hatası: Özellikle bilgisayar açıkken işlem sırasında meydana gelen mavi ekran hatası, ciddi veri kaybına neden olan durumlardan biridir. Bu durum aslında teknik gerektirmeyen ve basit bir durum olarak bilinebilir. Kişi bu hatayı aldıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatsa bile bilgisayar açılırken tekrardan bu hata ortaya çıkar ve masa üstüne erişim sağlanamaz. Bu gibi durumlarda günümüzde bilinen formatlama işlemi yapılır ve hp üzerinde meydana gelen sistemsel sorun ortadan kaldırılır.

Hp arızaları saat ve tarih sorunu: Bu sorun aslında çok basit bir nedenden dolayı ortaya çıkar. Öyle ki kişi saat ve tarih ayarını yapsa bile bilgisayar kapanıp açıldıktan sonra tekrardan hata vererek saat ve tarihin bozulmasına neden olur. Bu durum direk olarak bios pilinin bitmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Bios pili hp bilgisayarlarda ve diğer bilgisayarlarda saat ve tarihin bilgisayar kapalıyken de çalışmasını sağlar. 

Açılırken sürekli siyah ekranda kalması: Bu gibi sorunlar direk olarak ram sayımının yapılmasına bağlı olarak gerçekleşir. Cihazlar bu durumdayken çevre ünitelerin kontrolünü gerçekleştirir. Öyle ki ramde meydana gelmiş olan en küçük sorun bile bu şekilde arızaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlar bazen format işlemi yapılsa bile ortadan kalkmamaktadır. Çünkü bu hp arızaları direk olarak donanımsal olarak meydana gelen ciddi sorunlardır. 

Oyunlarda donma kasma: Birçok zaman ekran kartı arızalarından kaynaklanan bu durum bazen diğer parçaların eskimesinden de kaynaklanmaktadır. Özellikle bilgisayarın aşırı bir şekilde ısınması ya da soğuması gibi durumlarda bu problem çok ortaya çıkmaktadır. Ekran kartı arızaları ortaya çıktığı zaman ya da çıkacağı zaman bilgisayarlarda bu şekilde arıza belirtileri ortaya çıkar. 

Hard disk arızaları: Genellikle bilgisayara herhangi bir veri yüklendikten sonra bilgisayar üzerinden farklı seslerin gelmesi yada mavi ekranların sık sık ortaya çıkarak ortadan kalkması hard diskin zarar görmüş olduğunun bir belirtisidir. Eğer hard disk arızalı ise genellikle belli bir süre sonra veriler kaybolmaya başlar bu nedenle tüm verilerinizi yedekleyerek ciddi sorunların önüne geçebilirsiniz. 

Anakart arızaları: Meydana gelen anakart arızaları aslında hp arızaları arasında çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu gibi arızalar hem maddi olarak hem de manevi olarak ciddi sorunlara neden olur. Çok nadir olarak da olsa meydana gelen bu arızalar bir kez görüldüğünde anakartın tekrardan kurtarılması çok zordur.
]]>
Ford Kuga Motor Arızası https://www.arizalar.gen.tr/ford-kuga-motor-arizasi.html Sun, 23 Sep 2018 13:52:02 +0000 Ford Kuga Motor Arızası, Ford'un Kuga modeli, 1.5 litrelik dizel motora sahip bir araçtır. Oldukça sportif ve son derece yüksek teknoloji donanımına sahip bir modeldir. 2008 yılında piyasaya sürülen Ford Kuga 2015 yıl Ford Kuga Motor Arızası, Ford'un Kuga modeli, 1.5 litrelik dizel motora sahip bir araçtır. Oldukça sportif ve son derece yüksek teknoloji donanımına sahip bir modeldir. 2008 yılında piyasaya sürülen Ford Kuga 2015 yılında en fazla satış rakamını gerçekleştirerek bir rekora imza atmıştır. Şık bir tasarım yüksek performansa sahip olan Ford Fuga her yaşam tarzına hitap edebilen bir otomobil olma özelliğini taşıyor. Ford fuga motor arızaları hemen hemen her otomobilde yaşanan sorunlarla aynı. Ford fuga motor arızlarının neden kaynaklandığına birikte göz atalım.

Ford Fuga Motor arızalarının nedenleri nelerdir

Ekran panelindeki gösterge de musluk işaretine benzeyen işaret, motor uyarı lambaları arıza göstergesidir. Bu uyarı motor çalışırken yanmaya başlar. Motor çalışırken motorun gücünün düşmüş olabileceğinin işaretidir. Bu uyarı hemen hemen her araç için geçerli bir uyarıdır. Ford Fuga motor arızasında sürüş sırasında motor uyarı lambası yanıp sönmeye devam ederse hemen aracın hızını yavaş yavaş kesip yetkili bir servis istasyonuna başvurmalısınız. Böyle bir durumda sert hızlanmalar ve ani yavaşlamalardan kaçınmalısınız. Aracın gösterge panelinde anahtar işareti var ise motor soğutma sıvısının azaldığını ve kontrol edilmesi gerektiğini ifade eder.

Ford Fuga motor arızası ile ilgili yaşanabilecek bir diğer sıkıntı ise motor soğutma suyu sıcaklığının 120 derecenin 3 derece altında yada üstünde olduğu durumdur. Hararet yapmış bir motorla yola devam edilmesi sakıncalıdır. Bu durum motora zarar verebilecek bir aşırı ısınmanın göstergesidir.

Eğer Ford Fuga markalı aracınızı günlük kısa mesafeler için kullanıyorsanız, yani aşağı yukarı 4-5 km gibi bir mesafeden bahsediyoruz. Aracınızda zamanla kurum oluşabilmektedir. Buda motor arıza lambasının yanıp sönmesine neden olabilir. Kısa mesafede yol yaptığınız için motor tam olarak ısınamadığından dolayı kısa mesafe yapan dizel araçlarda bu sorunun yaşanması normaldir. Ford fuga model aracınızla arada sırada uzun mesafe yol yaptığınızda kurum bağlamasını engellemiş olursunuz. Belli zamanlarda 30 km yol yapmanız Ford Fuga motor arızasının ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Zaten Ford Fuga model aracınızın kullanma kılavuzunu okuduğunuzda bu durumdan bahsedilmiş olduğunu mutlaka görürsünüz.   


  

]]>
Vestel Bulaşık Makinesi Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/vestel-bulasik-makinesi-ariza-kodlari.html Sun, 23 Sep 2018 19:58:40 +0000 Vestel bulaşık makinesi arıza kodları, bulaşık makinesi bütün bayanların en büyük kurtarıcısıdır. Fazla misafir ve yoğun geçen bir günü ardından bulaşıkları yıkama için zaman kalmayabilir. Bu durumda bulaşık ma Vestel bulaşık makinesi arıza kodları, bulaşık makinesi bütün bayanların en büyük kurtarıcısıdır. Fazla misafir ve yoğun geçen bir günü ardından bulaşıkları yıkama için zaman kalmayabilir. Bu durumda bulaşık makinesi kadınların en büyük destekçisidir. Vestel markası en çok satan beyaz eşya markasıdır. Bu kadar geniş kapsamlı bir markada tabi ki bulaşık makinesi modelleri de çok fazla bulunmaktadır. Bir makine de çok programın olması çok temiz yıkama yapacağı veya en iyi makine anlamına gelmemektedir. Makinedeki programlar bulaşıkların türlerine göre ayarlanmıştır. Az yağlı veya çok yağlı bulaşıklar için programlar bulunmaktadır. Vestel marka bulaşık makinesinde de bazı arızalar meydana gelmektedir. Bunlardan bazılarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Vestel bulaşık makinesi arıza kodları nelerdir
 • F2 hatası; bulaşık makinesi suyu alıyor fakat boşaltma yapmıyor. Bu durumda boşaltma hortumlarının katlanmış yada yerinden çıkmış olmasından kaynaklanmaktadır.
 • F5 hatası; su girişi yetersizdir. Makine düzgün bir şekilde suyu almıyor olabilir. Su giriş hortumunun tamamen açık oluğundan ve suların aktığından emin olunuz. Tüm bu kontrolleri yaptıktan sonra su giriş musluğunu kapatarak, su giriş hortumu filtresini temizleyiniz. Hala çalışmıyorsa mutlaka yetkili servisi aramalısınız.
 • F3 hatası; sürekli su alma hatasıdır. Su giriş musluğunu tamamen kaparak mutlaka yetkili servise haber vermelisiniz.
 • F2 hatası; makine atık suları boşaltamıyor. Su boşaltma hortumu tıkalı olabilir, makinenizin filtreleri tıkalı olabilir. Makinenizin programını iptal ederek tekrar çalışmayı denemelisiniz. Hata hala devam ediyor ise mutlaka yetkili servise başvurmalısınız.
 • F6 hatası; makine istenilen sıcaklık seviyesine ulaşılamadığını göstermektedir. Sıcaklık sensörü arızalıdır. Mutlaka yetkili servise başvurulması gerekir.
 • F8 hatası; ısıtıcı hatası, mutlaka yetkili servise başvurmalısınız.
 • F1 hatası; su taşmasına karşı alarm vermektedir. Makineyi ve su giriş musluğunu kapatarak, yetkili servise başvurmalısınız.
 • FE hatası; elektronik kart ve parametre tanıma hatasıdır. Çok ani ve voltaj düşmelerinden kaynaklı bir arızadır. Şebeke voltajı mutlaka kontrol edilmelidir. Makine hala çalışmıyorsa mutlaka yetkili servise başvurulmalıdır.
 • Makine yıkama esnasında çok sesli çalışıyor ise, bunun sebebi, ayak ayarlarının bozuk olması yada makinenin yerinin düz bir zemin olmamasından kaynaklı olabilir.
 • Makine yıkamayı bitirdikten sonra deterjan bölümünde deterjan kalması. Bunun sebebi deterjanın nemli ortamlarda saklanması, deterjan bölümü nemli iken deterjan konulması veya deterjanın son kullanma tarihinin geçmesinden kaynaklıdır. Yeni deterjan alıp kullanılmaya başlandığında problem kalmayacaktır.
 • Bulaşık makinesinin pervaneleri çalışmıyor. Bulaşıkların sepetlere doğru dizildiğinden emin olmalısınız ve makineyi çalıştırmaya başlamadan önce pervanelerin hareket ettiğinden emin olmalısınız.
 • Bulaşık makinenizin herhangi bir yerine dokunulduğunda elektrik çarpıyor olabilir. Bunun sebebi ise topraklama hattının olmamasından kaynaklanmaktadır. Sağlıklı bir şekilde çalışması için mutlaka topraklama hattının olması gerekir.
]]>
Vestel Çamaşır Makinesi Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/vestel-camasir-makinesi-arizalari.html Mon, 24 Sep 2018 07:30:33 +0000 Vestel Çamaşır Makinesi Arızaları, sadece mekaniksel ya da elektriksel nedenlerden kaynaklandığı düşünülmemeli. Bazı arızalar basit yollar ile çözüme kavuşabilir bazı arızalarda ise hem mekaniksel hem de elektriksel ne Vestel Çamaşır Makinesi Arızaları, sadece mekaniksel ya da elektriksel nedenlerden kaynaklandığı düşünülmemeli. Bazı arızalar basit yollar ile çözüme kavuşabilir bazı arızalarda ise hem mekaniksel hem de elektriksel nedenlerden olabilir. Her marka ürettiği ürününün haklarını kendinde saklar. Bu yüzden piyasada bulunan her marka da farklı arızalar meydana gelebilir.  Her sorunu arıza olarak düşünmeyip gerekli kontroller yapıldıktan sonra servise haber verilmelidir. Vestel çamaşır makinesi arızalarında arızayı tespit etmek için izlenecek yol ya da onarım için yapılması gereken işlemler verilmiştir.

Tespit ve onarım, makinenizi besleyen şebeke musluğu kapalı yada su kesik olabilir. Su kesik değilse musluğun açık olup olmadığını kontrol edin. Eğer su açık değilse makineye giriş hortumu bükülmüş yada bir yerde sıkışmış (tıkanmış) olabilir. Sıcak su, soğuk su ve gider borularını tek tek kontrol edin. Bir tıkanıklık tespit edilirse hava vererek ya da hortumu değiştirerek sorunu düzeltin. Son olarak da çamaşır makinesinin kapısının tam olarak kapalı olup olmadığı kontrol edin.

İlave fonksiyonlar görev yapmıyor, bu sorunlar genellikle tuş kısmındaki aşınmalar sonucunda görülür. Böyle bir sorunda tuş takımı ya da anahtar yenisi ile değiştirilmelidir.

Gövde kısmında elektrik kaçağı, makinenizin takıldığı prizde mutlaka topraklama hattı olması gerekiyor. Gövde de elektrik kaçağı varsa prizde topraklama olmayabilir ya da makinenin üstündeki topraklama soketleri yerinden çıkmıştır. Böyle durumlarda ısıtıcı, pompa motoru ve yıkama motorunda kaçaklar olabilir. Gerekli kontroller yapılmalı ve kaçak olan yerlerin izolesi yapılmalıdır.

Vestel çamaşır makinem yıkama yapıyor ama sıkma yapmıyor, makine motorunuzun sıkma sargıları arızalı veya hız bölümü arızalı olabilir. Bu kısımlarda arıza varsa bu parçaların değiştirilmesi gerekir.

Çamaşır makinesine su dolar dolmaz boşalım yapılıyor, su tahliye hortumunun ucu makineye göre daha yüksekte olması gerekiyor. Tahliye hortumu yere düşmüş olabilir bu yüzden gerekli yüksekliği sağlayın.

Çamaşır makinesi çok titreşim yapıyor, makinenin bulunduğu zemin düz olmayabilir ya da makinenin ayakları gerektiği ayarlanmamış olabilir. Bunun dışında makine sert bir yer ile temas halinde olabilir ya da makineye kapasitesinin üstünde çamaşır koyulmuş olabilir.

Deterjan çektikten sonra aşırı köpük oluşuyor, bu kullanmış olduğunuz ilacın kalitesi ile ilgili olan bir sorundur.

Vestel çamaşır makinesi arızaları bu ve bunun gibi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu arızaları ve sıkıntıları çoğaltma şansımız var. Günümüzde elektriksel ve mekaniksel sistemlerde her türlü arızalarla karşılaşmamız mümkündür. Vestel çamaşır makinesi arızalarında gerekli kontrolleri yapıp sorunu çözemezseniz daha fazla kurcalamadan yetkili servis ile iletişim kurun.
]]>
Peugeot 407 Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/peugeot-407-arizalari.html Mon, 24 Sep 2018 13:09:21 +0000 Peugeot 407 Arızaları, kronik olarak rastlanan bir durumdur. Peugeot 407, birçok insanın dizaynı ile beğenisini ve ilgisini çeken bir araçtır. Bu araçta devamlı karşılaşılan birtakım problemler görülmektedir. Ama her araçta Peugeot 407 Arızaları, kronik olarak rastlanan bir durumdur. Peugeot 407, birçok insanın dizaynı ile beğenisini ve ilgisini çeken bir araçtır. Bu araçta devamlı karşılaşılan birtakım problemler görülmektedir. Ama her araçta çıkan arızaların çözümü olabildiği gibi, Peugeot 407 arızalarının da çözüm yolları vardır. Arızalar ile ilgili örnekleri bu makalemizde görebilirsiniz. 

Peugeot 407 Arıza Sorunları 

Bu araçlarda en başta olarak volan sorunu yaşanmaktadır, Valeo marka volan sorunlu olduğu ve araçta kalkışlarda titreme yaptığı için sachs marka ile değiştirildiğinde sorun giderilebilmektedir. Aracın ön konsuldaki orta monochrome ekran silinme, solma  problemi çözülemeyen arızasıdır. Modelin otomatik şanzuman versiyonunda fren müşürünün arızasıyla şanzumanda takılma olduğu gibi uzun kullanımlarda selonoid valfi arızasına neden olmaktadır. Alt takımlarda ön rot kollarındaki çabuk yıpranma ve amortisörlerin ses yapması en yaygın kronik sorunlarıdır. Aracın dizel modellerinde devamlı enjektör arızasına bağlı EGR valfi arızası her 15000 km'de bir tekrarlaması ve EGR valfinin tamir edilememesi ağır masrafa neden olmaktadır. Motorun oksijen müşürünün hava geçiş hortumunun, egzoz manifoltunun, üzerinden geçtiği için sarsıntıdan dolayı egzoz manifoltuna temas ederek, hava akışını kesmesi sonucu aracın performansının düşmesi ve düşük devirlerde motorun boğulmasına neden olmaktadır. 

Bu gibi arızalarla karşılaştığınızda peugeot yetkili servisine aracınızı götürmenizi tavsiye ederiz. 
]]>
Vestel Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/vestel-ariza-kodlari.html Mon, 24 Sep 2018 20:17:24 +0000 Vestel Arıza Kodları ve açıklamaları bulabileceğiniz bu makalede kullandığınız Vestel klimaların verdiği kodların anlamını öğrenebilirsiniz. Bu sayede makinenin arızasını gidermek üzere çağıracağınız servis eleman Vestel Arıza Kodları ve açıklamaları bulabileceğiniz bu makalede kullandığınız Vestel klimaların verdiği kodların anlamını öğrenebilirsiniz. Bu sayede makinenin arızasını gidermek üzere çağıracağınız servis elemanlarına daha net bilgi verebilirsiniz. 

 • E1- Ekran ve kart arasındaki bağlantıda hata
 • E2- İç bölge oda sensöründe hata
 • E3- İç bölge boru sensöründe hata
 • E4- İç bölge fanda hata
 • E5- Gaz kaçağı
 • E6- Voltaj düşük Ya da yüksek
 • E7- Elektronik kart hafıza silinmiş
 • 88- Elektrik kesintisi ardından 3 dk korum 

Vestel Klima STV 42 Arıza Kodları

 • E1 Basma hattında fazla sıcaklık
 • E2 Kompresör aşırı akım çekiyor hatası
 • E3 Fazda hata
 • E5 Alçak basınç koruması (Dış ünitede 301 nolu soketi köprüle)
 • E6 İç ünitede buzlanma koruması

Not: E1 aşırı gaz miktarı evaparatör kirlenmesi iç dış fan motorları bloke E2 kompresör uçları hatalı faz eksikliği E6 iç ünite evap pis kullanım ısısı düşük bölge aşırı soğuk olabilir. 

Vestel Klima s 28 ve s 45

 • E1 İç ünite sensörü
 • E2 Otamatik panel kapağı açık ya da kapanmamış
 • E5 Evap sensörü
 • E6 Kondanser sensörü
 • Vestel Klima fs 42 İç Ünite
 • ff01 İç ünite buz koruması
 • ff02 Dış ünite hatası soğutmada
 • ff03 Soğutmada yüksek ısınma koruması
 • ff04 Yüksek sıcaklık koruması 
 • ff05 Isıtma dış bölgede hata
 • ff06 Aşırı basınç  koruması
 • ff07 Oda sensörü ff08 İç ünite boru sensörü
 • ff09 Dış ünite boru sensörü 

Vestel Klima Dış Ünite Kart Üstündeki Ledlerin Yanıp Sönmelerine Göre;

 • LED 5+1 yanlış faz
 • LED 5+4+1 eksik faz
 • LED 3+1 yüksek basınç koruması
 • LED 5+3+1 alçak basınç koruması
 • LED 4+3+1 aşırı ısınma koruması
 • LED 5+4+2+1 aşırı yük koruması
 • LED 3+2+1 dış ünite boru sensörü
 • LED 5+3+2+1 buzlanma koruması
 • LED 5+4+3+1 defrost koruması
 • LED 2+1 komp ısıtıcı aktif

Vestel Klima LCD ekranlı klima 

 • 88 Elk kesinti koruması
 • e2 İç ünitede sensör
 • e3 İç ünite boru sensör
 • e4 İç ünite fan
 • e5 Gaz kaçağı
 • e6 Voltaj düşük/yüksek
 • e7 Elektronik kart hafıza silinmiş

Vestel Klima kled displayli klima

 • Oparasyon ledi (1)
 • Timer ledi (2)
 • Fan ledi (3)
 • Turbo ledi (4)
Ledlerin yanıp sönmesi 

 • Led 2: İç ünite sensörü
 • Led 1+2: İç ünite Boru sensörü
 • Led 3: İç ünite fan
 • Led 1+3: Gaz kaçağı
 • Led 1+4: Voltaj yüksek/alçak
 • Led 1+2+3+4: Elektronik kart hafızası silinmiş demektir.
]]>
Kablolu Yayın Arıza https://www.arizalar.gen.tr/kablolu-yayin-ariza.html Tue, 25 Sep 2018 15:15:11 +0000 Kablolu Yayın Arıza, kablolu yayın, televizyon ve radyo yayını yapan bir uydu ve kablo Tv sağlayıcısıdır. Radyo ve tv yayıncılığı haricinde internet bağlantısı ve internet alt yapısı üzerinden telefon servis Kablolu Yayın Arıza, kablolu yayın, televizyon ve radyo yayını yapan bir uydu ve kablo Tv sağlayıcısıdır. Radyo ve tv yayıncılığı haricinde internet bağlantısı ve internet alt yapısı üzerinden telefon servis hizmeti de vermektedir. Kablolu yayın arızası yaşandığında tüm güncel yaşamı etkilemesi ve durdurması sebebi ile gerçekten çok can sıkıcı olmaktadır. İletişimin tamamen kesilmesi, günlük işlerin aksaması, ve en önemlisi haber alma özgürlüğünün yok olması rahatsız edici bir durumdur.

Kablolu yayın arıza neden kaynaklanır

Kablolu yayında akla gelen ilk isim Türksat-kablolu tv olup, aranması gereken ilk hata faturanızın gününde ödenip ödenmediğidir. Fatura ödemede sıkıntı yoksa diğer olasılıklara bakmak gerekir. Hem bireysel hem kurumsal kablolu tv kullanıcıları yaşadıkları her türlü sorun için 444 0 126 numaralı telefonu arayabilirler. Bağlantının kopması, sık sık kesilmesi ve benzeri durumlarda bu telefondan sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Kablolu yayın arızalarında kablolu televizyonların ayrıca bir arıza bildirim servisleri ne yazık ki bulunmamaktadır. Kablolu yayın arıza için verilen bu telefon numarası normal müşteri hizmetleri telefonu olup bu numaradan kablolu yayın arıza ve şikayetleri alınıp ilgili servislere ulaştırılmaktadır. Kablolu yayın arıza ile alakalı şikayetiniz kayıt altına alınıp mutlaka ilgili servise ulaştırılıyor ve sorununuza en kısa sürede çözüm sağlanıyor. İlgili numaraya ulaşıp şikayetinizi aktardınız ve buna rağmen bir düzelme olmadı ise mutlaka tekrar tekrar aramanızı öneririm. Bazen kablolu yayındaki arıza gerçekten uzun süreli çalışmayı gerektirebiliyor. Sıkıntınızın çözümünün uzama nedeni bu durumdan kaynaklanmış olabiliyor. Ayrıca size kablolu yayın arıza için müşteri hizmetlerini aradığınızda arıza bildirim numarası da verildiği için müşteri hizmetlerinin sesli yanıtlama sisteminden elinizdeki arıza bildirim numarasıyla da sorgulama yaparak işleminizin hangi aşamada olduğunu öğrenmeniz mümkün.

Kablolu yayın arızada en çok yaşanan sıkıntı yayının olmayışıdır. Bazen de kablolu tv teknisyenleri yanlışlıkla size ait kablolu yayını da iptal edebilmektedir. Bu durum da kablolu yayın arızada en fazla yaşanan sıkıntılardan biridir. Durumu bildirdiğinizde hemen gerekli düzeltmeler sağlanmaktadır.

]]>
Egr Arızası https://www.arizalar.gen.tr/egr-arizasi.html Tue, 25 Sep 2018 22:59:54 +0000 Egr Arızası, Kara taşıtlarının çalışması için egr oldukça önemlidir. Egr zaman içinde yıpranma kaynaklı ortaya çıkan kirlenme, kömür tozuna benzeyen kitle gibi durumlar sebebi ile aracın performansını düşürür ve ara Egr Arızası, Kara taşıtlarının çalışması için egr oldukça önemlidir. Egr zaman içinde yıpranma kaynaklı ortaya çıkan kirlenme, kömür tozuna benzeyen kitle gibi durumlar sebebi ile aracın performansını düşürür ve aracın arıza çıkarmasına yol açar. Peki araçlarda bulunan egr arızası nasıl anlaşılabilir şimdi bu konuyu sizler için ele alarak inceleyeceğiz.

Egr Arızası Nasıl Anlaşılır
 • Yanma odalarında yanmamış halde olan oksijeni kullanılabilir bir duruma getirmesi sebebi ile aracın performansını yükseltmekte olan Egr valfi arızalanması veya kirlenmesi durumunda sürüş esnasında araç gazı gaz pedalından ayağın çekilmesi ile beraber motorda teklemeye yol açar. 
 • Sürüş esnasında araç motorunda olağan dışı beklenmeyen sarsıntılar olması veya motorun hiç çalışmaması aracın Egr valfinde bir sorun olduğunun habercisi olur.
 • Çalışır halde iken aracın çekiş gücünün azalması yada egzozdan siyah renkte duman gelmeye başlaması gibi hallerde Egr valfinin doğru çalışmadığının bir göstergesi olur.
 • Aracınızın daha önceki halinin aksine beklediğinizden daha çok yakıt harcamaya başladığından eğer şüphe ediyor iseniz yine Egr valfinde bir sorun olduğundan olur. 
 • Genelde araç motoru sarsıntılı bir biçimde çalışamaya başlar yada hiç çalışmaz.
Egr Temizliği Nasıl Yapılır

Egr temizliği alanında uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır. Çünkü egr temizliği ustalık isteyen bir iştir. Eğer doğru bir şekilde yapılmayan egr temizliğinin veya söküm ile tekrardan takma işlemlerinin araçta oldukça ciddi sorunlara neden olacağı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sebepten dolayıda egr'de sorun olduğunu düşünen sürücüler ilk önce yetkili bir oto servisine başvurarak aracı için en doğru davranışı yapacaktır. Egr'nin yerinden sökülebilmesi için özel takımlara ihtiyaç vardır. Egr vidasının doğru bir biçimde sökümü yapıldıktan sonra temizlik işlemine geçilir. İlk önce küçük bir fırça kullanarak egr de birikmiş olan kir ile kurumun genel bir temizliği yapılmaktadır. Daha sonra da özel sıvılar içinde bekletilerek birikmiş olan kurumun tamamen temizlenmesi sağlanmaktadır. Tüm bu temizleme işlemlerinden sonrada son olarak da egr motora doğru bir şekilde takılır. Mutlaka doğru bir biçimde takılmasına özen gösterin. 
]]>
Ford Arıza Lambaları https://www.arizalar.gen.tr/ford-ariza-lambalari.html Tue, 25 Sep 2018 23:44:28 +0000 Ford Arıza Lambaları: Fort, ülkemizde fabrikası bulunan Abd markalı bir araçtır. Fort bireysel kullanım, yolcu taşıma, öğrenci servisi, yük ve kargo taşımacılığı gibi alanlarda kullanılan benzinli ve dizel motorlara s Ford Arıza Lambaları: Fort, ülkemizde fabrikası bulunan Abd markalı bir araçtır. Fort bireysel kullanım, yolcu taşıma, öğrenci servisi, yük ve kargo taşımacılığı gibi alanlarda kullanılan benzinli ve dizel motorlara sahip çok geniş yelpazede araçlar üreten bir firmadır. Fort araçları, kullanan şoförüne sağladığı kolaylıklar da oldukça fazladır. Bu yazımızda Ford arıza lambaları ile ilgili bilgiler sunacağız.

Ford Transit Arıza Ve İkaz Lambaları:

 • Yağ basınç arıza lambası: Araç yağ miktarı normal değerin altında veya araç motoru yağ dolaşımı yapmıyorsa bu ikaz lambası yanar. Bu halde  aracın yağı kontrol edilir. Ford transit araç motorunda yağ gösterge çubuğu vardır. Bu çubuktan yağ seviyesini görebilir, duruma göre yağ ilavesi yapılır. Yağ ilavesi yapıldıktan sonra hala yağ basınç arıza lambası yanıyorsa, aracın motorunu çalıştırmadan ve hareket ettirmeden, araç servis yetkilinize bilgi veriniz.
 • Akü şarj arıza lambası: Akü aracın enerji kaynağı olup, bunun sayesinde elektrik donanımları çalışır. Eğer gösterge panelinde akü lambası yanıyorsa bu aküde arıza olduğunu gösterir ve aracınızda bulunan bütün elektrik aksamlarını kapatmamız gerekir. 
 • Fren ikaz lambası: ekranda yanan fren lambası frenin aktif halde olduğunu gösterir. Freni aktif durumdan pasif konuma getirin. Aksi bir  durum aracın balata ve disklerine zarar verir. Soğuk kış zamanlarında frenler aktif olarak bırakılırsa, balatalar donarak disklere yapışabilir.
 • Kapı açık ikaz işareti: Ford transit araçlarda kullanılan kapılardan birisi açık kaldığı zaman araç ikaz işareti ile şoförü uyarır. (son çıkan modellerde kapı açık kaldığında araç hareket etmemektedir.)
 • Emniyet kemeri ikaz lambası;  şoför ve yanındaki koltuklarda kemer takılmadığı zaman uyaran ikaz lambasıdır. Bu uyarı kemeri takana devam eder.
 • Araç motor soğutma sistemi arıza lambası: Ford araçlar öteki araçlara göre daha zor ısınır. Ancak suyu eksik veya radyatörde hava varsa araç motoruna su gitmediğinden dolayı aracın hararet arıza lambası sizi uyarır. Bu durumda aracın eksik olan radyatör suyunu tamamlamak gerekir. Mevsim kış ve havalar soğuksa donmaya karşın tedbir amaçlı antifriz koyulması gerekir. Su ya da antifriz ilavesi yapıldı ve hala arıza uyarı lambası sönmemişse araç servisi ile mutlaka görüşmeniz gereklidir.
 • Buzlanma ikaz lambası: Hava -4 derecenin altına düştüğünde, oluşabilecek buzlanmalara karşı, ikaz uyarı lambası yanar. Kış lastiklerini takarak buzlanma için tedbir alınması ve aşırı hız yapılmaması gerekir.
 • Yakıt seviyesi ikaz lambası: Yakıt deposunda mazot  bitmek üzere olduğunu bildirir uyarı ikaz lambasıdır. Uzun bir yola çıkılacaksa tedarik konusunda kullanıcıyı uyarır.
 • Far gösterge lambası: Araç farlarının açık olduğunu gösterir ve bunu uzun veya kısa far olarak ta belirtir. Çünkü kısa far trafikteki diğer araç kullanıcılarını rahatsız etmemek bakımından önemlidir. 

]]>
Araç Arıza İşaretleri https://www.arizalar.gen.tr/arac-ariza-isaretleri.html Wed, 26 Sep 2018 01:53:55 +0000 Araç arıza işaretleri; Bir arabada ortalama olarak 20 tane arıza lambası bulunmaktadır. Yapılan bir incelemeye göre sürücülerin % 98’i vasıtalarındaki bu lambalarının ne arızaya işaret ettiğini bilmemekte. En sık yana Araç arıza işaretleri; Bir arabada ortalama olarak 20 tane arıza lambası bulunmaktadır. Yapılan bir incelemeye göre sürücülerin % 98’i vasıtalarındaki bu lambalarının ne arızaya işaret ettiğini bilmemekte. En sık yanan ve arabanız için ciddi önemi olan arıza işaretlerinin anlamlarını burada bulacaksınız.

Hararet lambası; Bu uyarı göstergesinin yanması motorun çok ısındığı manasına geliyor. Motor soğutma suyu çok ısınmış ya da azalmış olabilir. Hararet lambası uyarı ışığı yandığında derhal aracı durdurmanız ve motorun soğuması için beklemeniz gerekiyor. Motor soğuyunca en yakın servise gitmelisiniz.

Lastik basınç uyarısı; Lastik basınç uyarı lambası, lastik basıncı düştüğü zaman ve zincir takmanız gerektiğinde yanar. Acilen lastiklerin basıncını denetlemenizde yarar vardır. 

Motor yağ basıncı uyarısı; Gösterge panelinde bu uyarı ışığı yanıyorsa motorun yağ basıncının düştüğünü bildirir. Bu uyarı lambası yandığında aracın acilen durdurulup, yetki sahibi kişinin servise haber vermesi gereklidir.

ESP/ASR sistemleri uyarısı; Normalde bu uyarı ışığı pasiftir. ESP/ASR sistemleri dciddiye girdiğinde bu ışık yanıp söner. Eğer bu bozukluk lambası sıksık yanıyorsa ESP/ASR sistemleri iptal edilmiş ya da dönem dışıdır demektir. Bilinçli olarak sistemleri kapatmadıysanız servise gitmenizde yarar var.

Egzoz sistemi denetim lambası; Bu uyarı göstergesi vasıta ilk çalıştığında yanar ve söner. Eğer aracınız hareket halindeyken bu uyarı ışığı yanmaya başladıysa ya da vasıta çalıştıktan ardından sönmüyor ise aracın acilen servise götürülmesi gerekiyor demektir. Eğer yanıp sönüyorsa aracın servise gereksinimi var manasına gelir.

ABS fren sistemi uyarısı; ABS ışığının sık sık yanması ABS fren düzeneğinin dönem dışı kaldığını gösterir. Fren sistemi ABS’siz olarak çalışmaya devam eder ama ABS düzeneğinin tekrardan çalışır hale gelebilmesi için yetki sahibi kişi servise başvurmanız gerekir. 

Adaptif sürat sabitleme uyarısı; Bu uyarı lambası otomatik vitesli vasıtalar için geçerlidir. Otomatik vites kolunun hareket etmesi için fren pedalına basmanız gerekliliğini gösterir.

Şarj uyarı lambası; Bu uyarı lambası akümülatörün boşaldığını gösterir. Aracınız çalışırken yanmaya başlarsa, vasıtadaki lüzumsuz elektrik aksamını kapatmanız ve acilen servise gitmeniz gerekmektedir.

Yakıt düzeyi uyarısı; Bu uyarı vasıtada 7 lt yakıt kaldığını gösterir. Aracınıza yakıt alındığınız durumda bu bozukluk lambası yanıyorsa servise başvurmanız gereklidir.

Hava yastığı ve güvenlik kemer sistemi uyarı lambası; Eğer bu ışık sürüş sırasında yanıp sönüyor ya da sık sık yanıyorsa hava yastığı sisteminizde bozukluk olduğunu gösterir ve hava yastığını kapatır. Kaza halinde ise hava yastığı çalışmaz.
]]>
Anakart Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/anakart-arizalari.html Wed, 26 Sep 2018 08:03:28 +0000 Anakart Arızaları, anakart özellikle bilgisayar üzerindeki en fazla bileşene sahip olan donanımlar ile birlikte meydana getirdikleri arıza çeşitleri farklılık gösterebilmektedir. Genellikle hemen her bilgisayardaki anakart arızala Anakart Arızaları, anakart özellikle bilgisayar üzerindeki en fazla bileşene sahip olan donanımlar ile birlikte meydana getirdikleri arıza çeşitleri farklılık gösterebilmektedir. Genellikle hemen her bilgisayardaki anakart arızaları bu konuda en çok sıkıntı çıkaran durumlardan bir tanesidir. Tabi ki, bunun dışın diğer elektronik eşyaların anakartlarında belli bir süre sonra arızalar mevcut olabilmektedir. Herhangi bir elektronik eşyanın anakartında arıza söz konusu ise, bu arızanın ortaya çıkarılması bazen uzun saatler sürebilmektedir. Anakart arızalarının ortadan kaldırılması için çoğunlukla bu işten iyi anlayan elektronik bilgisi en zirvede olan işinde tecrübeli teknisyen olmak gerekmektedir. Hatta bu problemin ortadan kaldırılması için üretici ile de temas halinde olunması gerekmektedir. Bazen anakartlarda meydana gelen arızaları bir kaç ufak püf nokta ile tamiri söz konusu olurken, bazen de tamiri yapılamadığı durumlarda anakart değişimi yapılabilmektedir. Genellikle anakart alımı ve değişimi maliyetli olabilmektedir. Bu nedenle ekstradan bir maliyet olmaması için ürünü aldığınız yer ile temas halinde olmak hem sizi masraftan kurtaracak hem de yenisini almak zorunda kalmayacaksınız. 

Anakart Arızasında Hangi Sorunlar Yaşanabilmektedir, 

Anakart arızalarında eğer bir değişim öz konusu ise, bu konuda oldukça dikkatli olunmalıdır. Çünkü anakart değişimi yapıldığı zaman windows sistemi açılmayabilir, hatta program çökebilir. Bunun için çok dikkat edilmelidir. Anakart farklı bir model ile ya da eski kullandığınız ile alakası olmayan bir anakart ile değişimi yapılmışsa işletim sistemi açılmayabilir. Bu sorunu yaşamamak için mutlaka kullandığınız anakart ile birebir aynı model ile değişim yapılmalıdır ya da programı yeniden yüklemek gerekebilir. Anakart arızası giderildiğinde bilgisayara enerji verildiğinde ilk aşamada bütün donanım bileşenlerine aynı anda enerji gider. Bu bileşenler işlemci, harddisk, ram ve ekran kartı gibi parçalardır. Anakart bilgisayarda mevcut olan her bir donanımın bileşenini kontrol etmektedir. Bu kontrol esnasında post ekranı görülür. Anakartın yaptığı bu denetlemeler esnasında hiç bir problem yok ise, boot işlemi gerçekleşmektedir. Daha sonra harddisk okunur ve işletim sistemi doğrudan açılmaya başlar. Anakart arızaları çoğunlukla kolaylıkla ortadan kaldırılabilir, ancak işini bilen usta kişilere yaptırmayı unutmayın. Aksi halde daha büyük sorunlar ile karşılaşabilir ya da devamlı anakart arızası sorunu yaşayabilirsiniz.
]]>
Vaillant Kombi Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/vaillant-kombi-arizalari.html Thu, 27 Sep 2018 00:13:31 +0000 Vaillant kombi arızaları; Vaillant, soğutma, ısıtma ve havalandırma sektöründe, başlıca gelen markalardan birisi olup 1874 yılında Almanya'da kurulmuştur. Vaillant en çok kullanılan kombi modelleri ile ülkemiz piyasasınd Vaillant kombi arızaları; Vaillant, soğutma, ısıtma ve havalandırma sektöründe, başlıca gelen markalardan birisi olup 1874 yılında Almanya'da kurulmuştur. Vaillant en çok kullanılan kombi modelleri ile ülkemiz piyasasında yer almaktadır. Bu modellerin en çok görülen kombi arıza kodlarına bir göz atalım;

F0 arıza kodu; kombinin peteklere devir daim ile gönderdiği suyu sensör yardımı ile ölçüm yapar. Sensör arızaya geçtiğinde bu hata kodu ekranda belirir. Diğer taraftan, sensör bağlantılarında herhangi bir kopukluk yada temassızlık olduğundan da ortaya çıkmaktadır. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F1 arıza kodu; kombinin petek tesisatına giden ve dönüşe geçen suyun ölçüm görevindeki sensörde bağlantı noktalarında kopukluk yada kablolarda bir temassızlık olduğunda ortaya çıkmaktadır. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F5 arıza kodu; daha çok bacalı kombi çeşitlerinde kötü olan gazın dışarı atılmasını ve doğru şekilde kontrolünü sağlayan sensörde, harhangi bir problem olduğunu, cihaz çalışmasında aksamalar yaşandığını bildiren Vaillant kombi arızalarıdır. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F6 arıza kodu; sadece baca tipi model kombilerin, hava sisteminde temiz havanın içeriye girip girmediği konusunda kontrol yapan sensörün arızalandığı yada sorun olduğunda bu tip arıza kodu ortaya çıkar. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F10 arıza kodu; kombinin petek tesisatına giden suyu ölçme görevi olan, sensörde problem ortaya çıktığında bu hata kodu ekranda belirir. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F11 arıza kodu; bu arıza kodu kombinizde ortaya çıkarsa, kombinin petek tesisatına gönderdiği, suyun dönüşünde suyu ölçme görevi yapan sensörün, arızaya geçtiğini ekranda bildirmektedir. Yada sensör kablolarında bir kısa devre oluştuğu için bu hata kodu ortaya çıkmaktadır. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F13 arıza kodu; kombide bulunan ntc sensöründe herhangi bir problem olduğunu, çalışmasında aksamalar yaşandığını veya kablo bağlantılarda kısa devre oluştuğunu bildiren bir hata kodudur.

F15 arıza kodu; bacalı olan kombilerde, gaz yandıktan sonra artık kalan artık gazın dışarı atılmasını sağlayan ve bunun kontrolünü yapan sensörün arızalandığını yada kısa devre yaptığını bildiren bir Vaillant kombi arızalarıdır. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F16 arıza kodu; hem Atmotec hem de Turbotec modelleri olan kombilerin hava sistem bölümünde bulunan temiz havanın kombinin içine ulaşmasını kontrol görevinde olan sensörde oluşabilecek ekranda bu hata kodu çıkmaktadır.  Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F20 arıza kodu; bu hata kodu Vaillant kombilerde termik bağlantılarda bir hata yada problem olduğunu bildirir. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F22/F23/F24 arıza kodu; kombinizde bu üç ayrı hata kodunu ekranda görebilirsiniz. Hepsinin hata açıklaması ve çözümü de aynıdır. Bu hata kodları kombinizin su basıncının düştüğünü ve su doldurmanız gerektiğini belirtir. Kombinin altında bulunan musluğu açıp, su basıncını 1.5 bara kadar yükseltmeniz gerekecektir. Normal zamanlarda, sık sık su basıncını kontrol etmelisiniz ve 1,5 barın altında tutmamalısınız.

F25 arıza kodu; kombinizin yüksek devirlerde çalıştığında limit termostatında sorun olması ile ekranda bu hata kodu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda yapacağınız kombiyi kapatıp, kombinin soğuyana kadar beklemelisiniz. Çözümü için mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.

F26 arıza kodu; bu hata kodu kombiye gelen elektrik akımının, doğru bir şekilde geldiğinin kontrolünü yapan sensörde bir arıza oluştuğunu bildiren Vaillant kombi arızalarıdır. Diğer taraftan bu hata kodu]]> Bulaşık Makinesi Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/bulasik-makinesi-arizalari.html Thu, 27 Sep 2018 06:46:33 +0000 Bulaşık makinesi arızaları, Birçok kişiye göre özellikle de bayanlar için bulaşık makinesi dünyanın icat edilmiş en iyi elektronik aletlerinden bir tanesidir. Günümüzde hemen hemen her kişinin evinde bulunan bulaşık makine Bulaşık makinesi arızaları, Birçok kişiye göre özellikle de bayanlar için bulaşık makinesi dünyanın icat edilmiş en iyi elektronik aletlerinden bir tanesidir. Günümüzde hemen hemen her kişinin evinde bulunan bulaşık makineleri bulaşıkların yıkanmasını çok daha kolay ve zahmetsiz bir hale getirir. Birçok bayanın kurtarıcısı olarak makineler çoğu elektronik eşya gibi farklı nedenlerden dolayı arızalanabilir. Bu arızalardan en çok karşımıza çıkanı makinenin su almaması, deterjanın makinenin içerisinde çözümleyerek katı bir şekilde kalması ve makinenin çalışmaması gibi durumlardır.

Bu arızaların nelerden kaynaklandığı ve neler yapılması gerektiği hakkındaki önerileri bildiğiniz takdirde arıları gidermeniz mümkün olabilir.
 
Bulaşık makinesi arızaları nelerdir ve arıza durumunda neler yapılabilir;
 • Bulaşık makinesinin açma düğmesine basıldığı zaman açılıyor ancak makine çalışma programına başlamıyor ise bu arıza elektronik problemlerden kaynaklanır. Bu durumda makineye elektrik gelip gelmediği kontrol edilir ve makine yeniden başlatılır. 
 • Bulaşık makineniz suyu boşaltmıyor ise bunun nedeni makinenin arkasında bulunan hortumların bulunduğu yerden çıkmış veya katlanmış olması olabilir. Bu nedenle bu durumda hortumlar kontrol edilmelidir.
 • Yıkanmış bulaşıklar makineden tam olarak temiz çıkmaması makinenin yeteri kadar su almamasından kaynaklanır ve bu durum su giriş hortumunun kireçlenmesi veye tıkanmasından kaynaklanabilir. Kirli olarak çıkan bulaşıklar aynı zamanda bulaşıkların makinenin sepetine doğru olarak yerleştirilmemesinden ya da su fıskiyesinin sepete yerleştirilen bulaşıklara takılarak dönmemesi nedeni ile de ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda bulaşıkları sepete yerleştirdikten sonra elinizle su fiskiyesini çevirerek kontrol etmeniz gerekir. 
 • Bulaşık makinesinin üzerinde yer alan düğmelerinin çalışmaması ya da basılı kalmasının nedeni elektronik bir arızadır. Bu durumda bulaşık makinesinin üzerindeki bulunan açma kapama düğmesi üzerine birkaç saniye basılı tutulmalı ve makine yeniden başlatılmalıdır.
 • Bulaşıklar yıkarken makineden aşırı derecede ses çıkarıyor ise, bu durum makinenin bulunduğu yerin dengesiz olmasından ya da ayaklarının bozulmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda makinenin düz bir zemin üzerine yerleştirilmesine dikkat edilmeli ve  makine kesinlikle halı zemini üzerine kurulmalıdır.
 • Bulaşık makinesinin kapağından su akıtması durumunda, parlatıcı bölümüne bakılabilir. Çünkü bu durum parlatıcı miktarının aşırı olmasından kaynaklanıyor olabilir.
 • Bulaşık makinesine kişi dokunduğu zaman elektrik çarpıyor ise bu arızanın nedeni topraklama hatasıdır ve bu bu arıza mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Bulaşık makinesinden çıkan ürünler üzerinde mat bir görüntü oluşuyorsa bu parlatıcı eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız deterjan, tuz ve parlatıcılı olan üçü bir arada tablet ya da jel olan deterjanlar kullansanız dahi yine de belirli aralıklarla makinenizin parlatıcı bölümüne parlatıcı ilave etmelisiniz.
 • Bulaşık makinesinden çıkan ürünlerin üzerinde kireçleme ya da buğulanma gibi durumlar görülürse tuz kapağının kapalı olup olmadığı kontrol edilebilir.
 • Bulaşık makinesinden çıkan cam ürünlerin çizilmesi bulaşık sepetine yerleştirilen bulaşıkların aşırı olmasından kaynaklanır. Bu durumda makinenin yıkama sırasında verdiği suyun gücü bu ürünlerin birbirine çarpmasına neden olur ve bu da cam ürünlerin çizilmesine yol açar. Bu arıza aynı zamanda bulaşık makinesi deterjanından da kaynaklanıyor olabilir. 
 • Bulaşık makinesinde deterjanın erimemesi ve olduğu gibi kalması arızası tüketicinin cihazı kısa süreli program ya da sıcaklık seviyesi düşük olarak çalıştırmasından, makine sepetinin aşırı derecede dolu olması nedeniyle deterjan kapağının açılmasının engellenmesi nedeniyle, deterjan eklemesi yapılan bölümde mekanik yada elektriksel bir arızadan ya da PCB kartta oluşan herhangi bir sorundan  kaynaklanıyor olabilir. 
 • Bulaşık makinesinin kurutma yapm]]> Bmw Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/bmw-arizalari.html Fri, 28 Sep 2018 00:47:33 +0000 Bmw arızaları; Bmw marka aracının sürüş sırasında sürücüye yaşatabileceği problemlerde ne gibi uyarılar verdiğini maddeler halinde aşağıda sıralayacağız. Bu gibi problemlerle karşılaşıldığında ilk iş olarak a Bmw arızaları; Bmw marka aracının sürüş sırasında sürücüye yaşatabileceği problemlerde ne gibi uyarılar verdiğini maddeler halinde aşağıda sıralayacağız. Bu gibi problemlerle karşılaşıldığında ilk iş olarak aracın en yakın Bmw yetkili servisine götürmeniz gerekir.

Bmw arızaları;
 • Hava yastığı uyarısı; hava yastığı uyarısı verdiğinde mümkün olduğunca oturma koltuklarını kullanmanız gerekir. 
 • Emniyet kemeri ikazı; emniyet kemeriz ikaz uyarısında kemerinizi mutlaka takınız.
 • Kontrol sistemleri hatası; fren ve kontrol sistemleri hatasıdır. Aracı yavaş kullanmalısınız. Sert frenlerden kaçının. Mutlaka en yakın Bmw yetkili servisine başvurmalısınız.   
 • Akü seviyesi çok düşük; akünün bitmek üzere olduğunu gösteren bir ikaz lambasıdır.
 • Akü şarj baoş; Alternatör arızasıdır. Akü boşalmış durumdadır ve gereksiz elektrik yükünü kapatmalısınız.
 • Soğutma su seviyesi çok düşük; motor soğutma suyu seviyesi çok azdır. Motora ciddi hasarlar verebilir. İlk fırsatta yenilemelisiniz.
 • Bmw arızalarından şanzıman arızası; Sadece 3. ve 5. vites çalışır. Geri vitese araç geçmeyebilir. Aracı dikkatli kullanmanız gerekir. Mutlaka Bmw yetkili servisine başvurmanız gerekir.  
 • Yanmayan ampul uyarısı; yanmayan ampul olduğunu belirten bir ikazdır. Mutlaka Bmw yetkili servisine başvurmanız gerekir.  
 • Park sensörü arızası; park sensörü devre dışındadır.
 • Silecek sıvı seviyesi düşük; silecek sıvısının bitmek üzere olduğunu gösterir. İlk fırsatta silecek sıvı deposunu mutlaka doldurmalısınız.
 • Motor yağ  basıncı hatası; motor yağ basıncı çok düşüktür. Bu durum motora zarar vermektedir. Aracın kontağını kapatın sürüşe devam etmemelisiniz. Mutlaka Bmw yetkili servisine başvurmanız gerekir.  
 • Motor problemi dikkatli sürün; daha fazla motor yükü katalizöre hasar verebilir. Düşük hızda seyre devam etmelisiniz.  Mutlaka Bmw yetkili servisine başvurmanız gerekir.  
 • Motor arızası motoru dikkatli durdurun; Sürüşe devam etmeniz motora çok büyük hasar verebilir. Aracı hemen durdurmalısınız ve kontağı kapatmalısınız. Mutlaka Bmw yetkili servisine başvurmanız gerekir.  
 • Lastik ikazı devre dışı; lastik durum göstergesi çalışmıyor ikaz lambasıdır.
 • Bmw arızalarından lastik ikazı; lastik patlaktır. Dikkatli bir şekilde aracı durdurmalısınız. Kullanım kılavuzundaki lastik değiştirme talimatlarını uygulamalısınız.
 • Isıtma buji arızası; ısıtma bujisi arızalıdır. Mutlaka Bmw yetkili servisine başvurmanız gerekir.  
 • Aktif direksiyon devre dışı; direksiyon mekanizmasının davranışı değişti. Direksiyondan kaynaklı bir arıza olabilir. Bu durumda aracı durdurmanıza gerek yoktur.
 • Elektrikli direksiyon kilidi; elektrikli direksiyon kilidi bloke durumdadır. Direksiyonunuzu çevirmelisiniz.
]]> Buderus Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/buderus-ariza-kodlari.html Fri, 28 Sep 2018 21:44:01 +0000 Buderus Arıza Kodları: yazımızda Buderus arıza kodlarını sunacağım. Buderus marka kombiye ait bu arıza koduna bakarak, kombinin olması muhtemel basit arızalarını tespit ederek, kombinin çalışmasını devam ettirebi Buderus Arıza Kodları: yazımızda Buderus arıza kodlarını sunacağım. Buderus marka kombiye ait bu arıza koduna bakarak, kombinin olması muhtemel basit arızalarını tespit ederek, kombinin çalışmasını devam ettirebilirsiniz.

 • Buderus kombi 1 Arıza Kodu: Bacalı ise baca çekişi yoktur. Lütfen bacanızı kontrol edin, kombi Hermatik ise fan motorunuzu veya Prosostat parçasını kontrol ediniz.
 • 2 Arıza Kodu: Aşırı Isınma anlamına gelir. Kombi sisteminde hava vardır, sirkülasyon motorundan havasını alın.
 • 3 Arıza Kodu: Alev Oluşmuyor. Kombiye gaz gelmiyor. Gaz vanasını kontrol edip, ocağı yakarak dairenize gaz geldiğinden emin olun. Kombi uzun bir süre kapalı kalmış ise, kombiye reset yapın ve bunu 3 defa tekrarlayın.
 • 4 Arıza Kodu: Kombi istenilen sıcaklığa ulaştı. Altında varsa kombini vanalarını kontrol edin. Radyatör musluklarının en az 3 tanesinin açık olması gerekir. Peteklerin havasını alın.
 • 5 Arıza Kodu: Kullanım suyu 85 derece. Üç yollu vana arızalı, kalorifer bölümüne su kaçırıyor.
 • 6 Arıza Kodu: Alev Oluşmadı (İyonizasyon arızası).3 Defa reset yapın, halen arıza devam ediyorsa kombinin ana kartı arızalıdır. Servisi arayın
 • 7 Arıza Kodu: Bacada tıkanma var. Kombi bacalı ise, bacayı kontrol edin ve 20 dakika bekleyip, sonra resetleyin. Kombi hermatik ise prosostatı arızalıdır.
 • 8 Arıza Kodu: Sigorta Arızası. Kombinin Ana kart üzerinde bulunan sigortaları arızalıdır. Şeffaf kapaktan bakarak, içinde fabrika tarafından verilen yedek sigortaları görülür.  Bu sigortaları kullanarak arızalı sigortaları değiştirip, kombinizi Resetleyin.
 • 9 Arıza Kodu: Computer arızası. Kombinin ana kartı arızalı. Servise müracaat edin.
 • E Arıza Kodu: Şebeke gerilimi çok düşük. Elektrik voltajınız çok düşük, bir elektrikçiye ölçtürün, voltaj düşüklüğü var ise kombi için regülatör taktırın.
 • – Arıza Kodu: Isıtma devrede. Kombinin her şeyi normal, ancak yine de kombi çalışmıyorsa. Ekranda hiçbir şey yok ise kombiye elektrik gelmiyordur. Kombi için kullanılan priz veya sigortayı kontrol edin.

Buderus arıza kodları içerisinde servis müdahalesi gereken durumlar varsa, kombiye kesinlikle müdahale edilmemesi, servise haber verilmesi gerekir.

]]>
Samsung Tv Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/samsung-tv-arizalari.html Sat, 29 Sep 2018 04:17:03 +0000 Samsung tv arızaları, günümüzün vazgeçilmezleri arasında yer alan televizyonlar, olmadan asla yapamayacağımız elektrikli ev aletlerindendir. Eskiden televizyon bile yokken, zamanla televizyonların evlerimize girmesiyle, hayat renkl Samsung tv arızaları, günümüzün vazgeçilmezleri arasında yer alan televizyonlar, olmadan asla yapamayacağımız elektrikli ev aletlerindendir. Eskiden televizyon bile yokken, zamanla televizyonların evlerimize girmesiyle, hayat renklenmeye başladı. İlk başlarda her evde bir televizyon varken, şu aralar bakıyoruz ki, her odada televizyon bulunur olmuş.Ve bu kadar çok televizyonla haşır neşir olmanın da bir bedeli olacaktır elbet.

Samsung tv arızaları (Televizyonun açılması çok uzun sürüyor): Televizyon arızalarında çok sık rastlanan bir durumdur. Her geçen gün televizyonun açılma süresi, bir önceki güne oranla biraz daha uzun sürer. Bu sorunun oluşmasının başlıca sebebi, power kontrol ünitesinin, çıkış kanalındaki elektrolitik olayların değer kaybetmelerinden oluşmaktadır. Böyle bir sorun yaşıyorsanız, en kısa zamanda servisin görmesini sağlamalısınız. Bu şekilde kullanımı devam ederse, ana kartın yanmasına sebep olabilirsiniz. Maliyet beklediğinizden çok daha fazla çıkabilir.

Samsung tv arızaları (Televizyon kapandı ve bir daha açamadık): İlk önce yapılması gereken, elektrik bağlantısının kontrol edilmesidir. Televizyonun altında, yanında ya da arkasında bir aç/kapa düğmesi vardır. Elektrik kontrolü yapıldıktan sonra, televizyonu buradan açmayı deneyebilirsiniz. Sorun devam ediyorsa teknik servis yardımını çağırabilirsiniz. 

Samsung tv arızaları (Televizyon açılıyor ama yayın gözükmüyor): Bu bir arıza sayılmayabilir. Sayılsa da eve servis çağırmadan, evde kendi yöntemlerinizle sorunu giderebilirsiniz. Öncelikle anten ile izliyorsanız, bağlantı noktalarını kontrol etmelisiniz. Kablolardan biri tutukluk yapıyor olabilir ya da çıkmış olabilir. Sorun kullandığınız kablolu tv yada herhangi bir özel kanalla ilgili olabilir. Bu sorun merkezden olabilir ve bir süre sonra gelecektir. Ama hala sorun devam ediyorsa servis çağırmanın zamanı gelmiştir.

Samsung tv arızaları (Televizyona bir şey çarptıktan sonra televizyon ekranı çatladı): Çarpma sonucu oluşan problemler lcd yada led tvlerde oluşmuşsa, çok hassas olduklarından, dikkat edilmesi gerekmektedir. Daha büyük plazmalarda ekran koruyucular vardır, kırılmanın engellenmesi bu yolla sağlanmış olur. Ekran kırılmalarında hasar, maliyeti bakımından en pahalı arızalardandır. Ekran kırılmış ise yaptırmak yerine, yeni bir televizyon almanız daha karlı olabilir.

Samsung tv arızaları (Ekranda uzun dik çizgiler beliriyor): Öncelikle televizyonun led mi, lcd mi, yoksa plazma mı olduğuna dikkat etmek gerekir. Plazma kullanımlarında sorun ekrandan kaynaklanmayabilir,kartlarda problem oluşmuş olabilir ve servis çağrılması gerekmektedir. Televizyon lcd yada led ise ekrandan kaynaklanıyordur ve servis çağırmadan kendinizde yapabilirsiniz.
]]>
Araç Arıza Lambaları https://www.arizalar.gen.tr/arac-ariza-lambalari.html Sat, 29 Sep 2018 14:56:13 +0000 Araç arıza lambaları : Bir araçta toplam 20 adet arıza lambası bulunmaktadır. Araştırmalara göre sürücülerin bir çoğu araç arıza lambalarının ne anlama geldiğini bilmiyor.Sık kullanıla Araç arıza lambaları : Bir araçta toplam 20 adet arıza lambası bulunmaktadır. Araştırmalara göre sürücülerin bir çoğu araç arıza lambalarının ne anlama geldiğini bilmiyor.

Sık kullanılan araç arıza lambaları,
 • Hararet göstergesi : Bu uyarı göstergesinin  yanması motorun fazla ısındığı anlamına geliyor. Hararet göstergesi ışığı yandığında aracı hemen durdurup soğumasını beklemek gerekmektedir. Daha sonra araç yetkili servise götürülmelidir.
 • Motor yağı basıncı uyarısı : Bu uyarı göstergesinin yanması motor yağ basıncının düştüğü anlamına gelir. Motor yağı basıncı uyarı lambası yandığında araç durdurulup yetkili servise haber verilmelidir.
 • Lastik basınç uyarı lambası : Bu uyarı göstergesinin  yanması lastik basıncının düştüğünü ve zincir takılması gerektiğini haber verir. Bu durumda aracı durdurup lastik basınçlarını kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Egzoz sitemi kontrol lambası : Bu uyarı göstergesi aracın ilk çalıştığı esnada yanar ve söner. Eğer araç hareket halindeyken bu gösterge ışığı sönmüyor ise aracın acil olarak yetkili servise götürülmesi gerekmektedir.
 • Şarj sistemi ikaz lambası : Bu uyarı göstergesinin yanması akünün boşaldığı anlama gelir. Araç çalışırken yanmaya başladıysa araçtaki gereksiz yanan elektrik aksamını devre dışı bırakmanız ve yetkili servise gitmeniz gerekmektedir.
 • Yakıt miktarı uyarısı : Bu lambanın yanması araçta 7 litre yakıt kaldığı anlamına gelir. Bu durumda aracınıza yakıt almanız gerekmektedir. Buna rağmen ikaz lambası yanıyorsa servise gidilmelidir.
 • Fren balata aşınma uyarısı : Bu uyarı lambasının yanması fren ve balataların aşındığı anlamına gelir ve değiştirilmesi gerekmektedir.
]]>
Fotokopi Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/fotokopi-arizalari.html Sat, 29 Sep 2018 17:17:14 +0000 Fotokopi arızaları, evde yada ofiste başımıza gelebilecek sorunlardan biridir. Genelde acil bir işlem yapacağımız zaman ortaya çıkan fotokopi arızaları gerçekten sinir bozucu olabilmektedir. Bu tur durumlara alışkın o Fotokopi arızaları, evde yada ofiste başımıza gelebilecek sorunlardan biridir. Genelde acil bir işlem yapacağımız zaman ortaya çıkan fotokopi arızaları gerçekten sinir bozucu olabilmektedir. Bu tur durumlara alışkın olan bir kullanıcı çabuk çözüm sağlayabilmektedir. Ancak ilk kez karşılaşan biri için çok karmaşık bir süreç olmaktadır. Peki karşımıza çıkabilecek arıza türleri ve olası çözüm yolları nelerdir 

Belge sıkışması: Fotokopi çekmeye başladınız ancak kağıt bir nedenden ötürü yarıda yada başlangıçta sıkıştı. Bu durumda fotokopi makineniz da belge sıkışmasına dair komut ışığı yanacaktır. Kağıt besleme kapağını açarak kağıdı sıkıştığı noktadan çekerek çıkarabilirsiniz. Bu durumlar karşılaşmamak için kağıdı düzgün yerleştirmiş olduğunuzdan emin olun. Ayrıca çok fazla kağıt yerleştirirseniz de sıkışma yapacaktır. Bu fotokopi arızasını almamak için ayrıca yazdırma esnasında cihazın içerisinden kağıt almayın. Tabi bu büyük cihazlar için geçerli. Evlerde kullandığımız küçük cihazlarda böyle bir durum söz konusu değildir. 

Toner hatası: Kopyalama esnasında oluşacak bir diğer sorunda toner kaynaklı olmaktadır. Bu durumda toner kartuşu yok yada düzgün takılmamış gibi bir komut alacaksınız. İlk etapta toneri yerinden söküp tekrar takın. Ayrıca uzun süre kullanılmamış bir toner takmış iseniz sallamanız gerekebilmektedir. Bunları yapmanıza rağmen düzelmiyorsa teknik yardım almanız gerekmektedir. 

Yapılan kopyalar açık renkli çıkmakta: Bu durumda çok sık karşılaşılan arızalardan biridir. Bu durumda ışık ayarları ile düzeltme yapmak gerekmektedir. Manual ışık ayarı tuşları ile bu düzenlemeyi yapabilirsiniz. Işık ayarlamasını yapmanıza rağmen düzelme olmuyor ise kullandığınız cihazın teknik servisinden yardım almanız gerekebilmektedir. 

Kopyalama tuşuna bastığınız halde işlem başlamıyor: Bu fotokopi arızası durumunda cihazın üzerinde görünen yönlendirme ışıklarına bakarak gerekli işlemi yapmanız gerekmektedir. Bunların dışında kopyalar boş çıkıyorsa orjinal kağıt ters yerleştirilmiş olabilir.

Bu arıza durumları genel oluşabilecek olanlardır. Sizin kullandığınız cihazın markasına göre fotokopi arızası kodları farklı olmaktadır. Bu durumlarda kullanma kitapçığında bulunan yönergeleri takip etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Eğer yönergelere rağmen düzelme olmuyorsa, teknik destek istemeniz gerekmektedir.
]]>
Klima Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/klima-arizalari.html Sun, 30 Sep 2018 15:33:00 +0000 Klima arızaları, ve sebeplerinin günümüzde çokça araştırılan bir konu olmuştur. Klimalarda görülen arızaları iki başlık altında toplanabilir. Bu arızalar, elektriksel  ve mekanik arızalardır. Bunlardan bazıları bas Klima arızaları, ve sebeplerinin günümüzde çokça araştırılan bir konu olmuştur. Klimalarda görülen arızaları iki başlık altında toplanabilir. Bu arızalar, elektriksel  ve mekanik arızalardır. Bunlardan bazıları basit arızalar olup kullanıcılar tarafından da düzeltilebilir. Diğer arızalar ise mutlaka uzmanlarca kontrol edilmelidir. Elektrikli aletlerin hepsinde olduğu gibi klimalarda da olası arıza çözümü sırasında dikkat edilmezse ciddi kazalar yaşanabilir.

Klima arızaları: Aşağıda yer alan parçalarda oluşabilecek herhangi bir arıza ya da yanlış kullanım yeterince veya hiç soğutmama, ısıtmama biçimde de kendisini gösterebilir.

Klimanın ısıtmama veya soğutmama nedenleri,

Öncelikle uzaktan kumanda aracılığıyla seçili olan çalışma biçiminin doğrulu kontrol edilmelidir. Eğer ayarın doğru yapıldığından emin değilsek kullanma kılavuzundan tekrar kontrol etmek yararlı olacaktır. Bu durum klima arızaları arasında değerlendirilemeyecek de olsa çözümü uygun mod seçimi yapmak kadar basittir. Teknik servisi çağırmadan önce ilk kontrol edilmesi  gereken budur.

En sık karşılaşılan sebepse gazın azalması olarak göze çarpar. Bu durumda kullanıcının yapabileceği bir işlem yoktur; teknik destek alınmalıdır. Kullanıcının yapabileceği öncelikli konulardan birisi de filtrelerin temizliğinin kontrolüdür. Çünkü buralardaki aşırı birikimler ve tıkanıklıklar cihazların performansını düşürmektedir.

Klimanın çalışmama nedenleri: 

Klima hiç çalışmıyorsa akla ilk gelecek olan elektriksel arızalardır. Bunlar, elektrik bağlantılarından tutun da kartlara, motor veya kompresöre kadar farklı biçimlerde kendini gösterebilir. Bu tür problemlerin çözümü kaynağı tam olarak belirlendikten sonra sağlanmalıdır ki, aynı sorun bir daha yaşanmasın.

Çözüm: Bazen problem beklenenden çok daha küçük bir sebepten kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, prizde ya da sigortada ortaya çıkan  bir arıza herhangi bir elektrikçi kolayca giderilebilir. Ancak, diğer sorunlar mutlaka klima uzmanı tarafından giderilmelidir. Problemin  ortadan kalkması için öncelikle sebebin doğru olarak belirlenmesi gerekir. Çünkü her problemin tamiri veya bertaraf edilmesi için izlenecek yol farklıdır. Bazı elektriksel arızalar tamirle halledilebilecekken kimi mekanik hasarlar, parça değişimi ile gerektirebilir. Aynı biçimde iç ve dış ünitelere yapılacak her müdahale ve gaz konusu mutlaka uzmanlarca gerçekleştirilecek işlemlerle çözüme kavuşacaktır. Aksi taktirde, eksik bilgiyle cihazlarda daha büyük hasarlara neden olabilir.

Gürültülü (sesli) çalışıyor veya su sızdırma nedenleri,

Çözüm: Genel olarak sesli çalışma ve su akıtma çözümleri için yapılacak tek çözüm teknik destek almaktır. Ancak, tüketiciler için bu ve benzeri istenmeyen sorunlarla karşılaşmadan önce yapılabilecekler işler fazladır. Öncelikle, her marka için tüm cihazlar o markanın üreticisi olan firmanın önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Yani, firma direktiflerine ve kullanma talimatlarına tam olarak uyulmalıdır.

Bakımların düzenli bir biçimde zamanında yapılması pek çok istenmeyen durumun hiç ortaya çıkmaması biçiminde olumlu sonuç verir. Temizlik oldukça önemli ve verimliliğin düşmemesi için şarttır. Aklınıza takılan tüm problemler ve teknik bilgi için yetkili servisi olan firmalardan telefon ile bilgi alabilirsiniz

]]>
Opel Arıza İşaretleri https://www.arizalar.gen.tr/opel-ariza-isaretleri.html Sun, 30 Sep 2018 19:37:37 +0000 Opel arıza işaretleri, Arabalar insanlar gibi kayıplarını dile getiremezler bu sebeple arabalarda arıza işaretleri olur. İşaretler ışık şeklinde olup bir sorun olduğunda ikaz maksatlı kullanıcıya bilgi verir. Kullanıcı Opel arıza işaretleri, Arabalar insanlar gibi kayıplarını dile getiremezler bu sebeple arabalarda arıza işaretleri olur. İşaretler ışık şeklinde olup bir sorun olduğunda ikaz maksatlı kullanıcıya bilgi verir. Kullanıcı bu ikaz doğrultusunda arabada ne tür bir arıza olduğunun farkına varır ve sıkıntıya göre önlem alır. Kullanıcının çözebileceği bir problem ise halleder yok ise servis aracılığı ile onarması gerekir. Opel arıza işaretleri;

 • Yağ lambası; Araba çalışmadığı halde kontağı ilk açtığınızda lamba yanar bu normaldir çünkü kontrol amaçlı olarak yanması gerekir. Endişeye mahal yok Ancak araba çalışır vaziyette ise ikaz lambasının yanmaması lazım. Eğer yanıyor ise aracınızda yağ ile ilgili bir sıkıntı var anlamındadır. Yağı az olabilir, yağ devir yapamadığı için olabilir ya da yağ göstergesi arızası olabilir. Kesinlikle araç servisinize müracaat etmelisiniz.
 • Şarj lambası; Akü şeklinde bir uyarı lambasıdır. Lamba araç hareket halinde iken yâda motor çalışır vaziyette iken yanmaması lazım. Bu ikaz lambası şayet yanıyor ise aracınızın aküsü şarj yapmıyor anlamındadır. Ve aracınızın tüm elektrik tüketen far, klima, teyp gibi bütün elektrik aksamı ile çalışan sistemini kapatınız. Aracınızı acil yetkili servisine kontrol ettiriniz.
 • Firen ikaz lambası; Aracınız: araç park halinde iken yanması normaldir. Ancak Seyir halinde lamba yanmaya devam eder ise ani bir şekilde değil çok yavaş bir şekilde aracı durdurmaya çalışmalısınız. Fren sisteminde arıza olduğunu bildirir. Acil aracınızı servise götürmeniz gerekir. Bu durumda Fren balataları bitmiş olabilir. Araç yeni ise ABS fren düzeneğinde arıza olduğunda göstergede ABS sistemi işareti olan arıza lambası yanar.
 • Yakıt ikaz lambası; Yanıyor ise, depoda yakıt bitmek üzere anlamındadır. Yolda kalmamak için en hemen yakın yakıt ofisine giderek yakıt almalısınız.
 • Hararet ikaz lambası Araç hareket halindeyken normal ortalama düzeyde olması lazım. Hava koşullarının da etkilediği bu ışık çok ısındığında yanabilir yâda aracınızın soğutma donanımında sorun olabilir.
 • Kapılarınızdan biri açık ise yine uyarı işareti verir
 • Emniyet kemeri takmadan hareket edildiğinde yine ikaz işareti verir. 

Arabanızın motoru çalışır halde ise veya hareket halinde iseniz ekranda bulunan lambaların yanmaması gerekir. Yanan ışık mutlaka şoföre bir uyarı, ikaz bildirmek için yanar ve kesinlikle kontrol edilmesi gerekir.  Çok basit bir sıkıntı için yansa bile kontrol ettiriniz, daha sonra çok büyük arızalara neden olabilir. Araba arıza işaretleri sonradan olacak kaza ve sorunları şoföre bildirir. Uyarıları Dikkate almamanız yâda kontrol etmemeniz sadece size değil trafikteki başka araç sürücülerinide etkiler. 

]]>
Mitsubishi Heavy Klima Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/mitsubishi-heavy-klima-ariza-kodlari.html Mon, 01 Oct 2018 09:46:55 +0000 Mitsubishi heavy klima arıza kodları; Günümüz teknoloji çağında çoğu insan ısınma ve özellikle soğutma işlemini klimalar sayesinde hallediyor. Tabi elektronik eşya olduklarından arızalanma olasılığıda yüksek Mitsubishi heavy klima arıza kodları; Günümüz teknoloji çağında çoğu insan ısınma ve özellikle soğutma işlemini klimalar sayesinde hallediyor. Tabi elektronik eşya olduklarından arızalanma olasılığıda yüksek oluyor. Oluşacak hemen her sorunu klima servisleri tarafından bilinen arızalar için klima şirketleri her arızaya bir kod vermiş ve oluşan arızayı hemen anlamak için klima ekranlarında arızaya verilen kod uyarısı çıkmakta. Mitsubishi heavy klima kodları da oluşan arızanın servis tarafından kolaylıkla bulunmasına olanak sağlıyor. 

Mitsubishi heavy klima arıza kodları hangileridir

 • E1 oda sıcaklık sensör arızası var ,
 • E2 dış ünite sensör arızası vardır,
 • E3 ise ev aporatör sensör arızası vardır.
 • [05] : Seri iletişiminde sorun
 • 0900 : Test çalışması arızası 
 • 1102 : Basma borusu Sıcaklığında sorun
 • 1301 : Alçak basınç da sorunu
 • 1302 : Yüksek basınç da sorun var
 • 2502 : Drenaj pompasında sorun var
 • 2503 : Drenaj sensöründe arıza var
 • 2600 : Su sızıntısı 
 • 2601 : Su devrelerinde problem
 • 4103 : Ters faz
 • 4108 : Aşırı akım koruması 
 • 4115 : Güç besleme sinyali sorunu
 • 4116 : Fan hızında sorun var 
 • 4121 : Harmonic kontrol aygıtında sorun
 • 4220 : Giriş voltajından dolayı sorun
 • 4225 : Giriş voltaj artışından dolayı sorun
 • Note 1 :Giriş Voltajında sorun var
 • Note 2 : Elektronik Kart İşlemcisinde sorun
 • 4230 :  İnverter kart soğutucusu arızası
 • 4240 :  Aşırı yükleme koruması
 • 4250 :  İnverter güç modülü sorunu
 • 4260 :  İnverter kart soğutucu fan arızası
 • 5101 : Hava giriş arızası 
 • 5102 : Likit boru arızası 
 • 5103 : Gaz borusu arızası 
 • 5104 : [ TH 24]
 • 5105 : Likit boru 2 arızası 
 • 5106 : Dış Hava sensörü arızası 
 • 5107 : SC coil outlet 
 • 5108 : SC coil bypass outlet 
 • 5201 : Yüksek basınç sensöründe arıza
 • 5301 : Kompresör akımında arıza
 • 5305 : Kompresör akımında arıza
 • 6600 : Adres Tekrarı
 • 6601 : Merkezi uzaktan kumandanın güç kaynağı kablolaması hata
 • 6602 : İletişim hatası
 • 6603 : Elektriksel gürültüden dolayı dolayı hata
 • 6606 : İletişim hatası
 • 6607 : MNET hattında arıza
 • 6831 : Kumandada problem
 • 7100 : İç ünite kapasitesi olması gereken maximum değerin üzerinde
 • 7101 : İç ünite kapasitesinde
 • 7102 : Fazla sayıda iç ünite bağlantısında hata
 • 7105 : Adres verilmemiş ya da yanlış adres verilmiş
 • 7110 : Sistemde elektriksel gürültü olabilir. 
 • 7111 : Uzaktan kumandanın üzerindeki sensörde arıza
 • 7113 : Dış ünite soketlerinden biri yada bir çoğu yerinden çıkmış

]]>
Demirdöküm Kombi Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/demirdokum-kombi-ariza-kodlari.html Mon, 01 Oct 2018 12:04:20 +0000 Demirdöküm kombi arıza kodları, modelden modele değişen kodlar ve arızalardır. Soğuk kış aylarına karşılaşmamız olası ve kombimizin çalışmasına devam etmesi için bu kodları bilmemiz ve arızalara karşı önlem almamız Demirdöküm kombi arıza kodları, modelden modele değişen kodlar ve arızalardır. Soğuk kış aylarına karşılaşmamız olası ve kombimizin çalışmasına devam etmesi için bu kodları bilmemiz ve arızalara karşı önlem almamız gerekiyor. Demirdöküm markasının model model kombi kodlarının verdiği arızaları bu makalemizde öğreneceğiz.

Kalisto modeli arıza kadları:
 • F1: Aşırı ısınma emniyet termostatı arızası.
 • F2: Kullanım suyu sensörü arızası.
 • F3: Tesisat suyu sensörü arızası.
 • F4: İyonizasyon hatası.
 • F5: Atık gaz sensörü arızası.
 • F6: Dış hava sensör bağlantı hatası.
 • F7: Su basıncı düşük arızası. 
 • FF: Topraklama elektronik problem var arızası.
 • CC: Dış hava sensörü devrede değil.
Nanomiks modeli arıza kodları:
 • F0: Su basıncı düşük ya da su yok demek.
 • F1: Aşırı ısınma var arızası.
 • F2: Kullanım suyu sıcaklık sensörü arızası.
 • F3: Tesisat suyu sensörü arızalı.
 • F4: İyonizasyon arızası.
 • F5: Baca sıcaklık sensörü arızalı.
 • F6: Dış ortam sensörü arızalı.
 • F8: Fan hızı limitler dışında arızası. 
 • F9: Paremetre yüklendi arızası.
 • FF: Topraklama elektronik problem var arızası.
Neva modeli arıza kodları:
 • F1: Aşırı ısınma hatası.
 • F2: NTC sensörü hatası.
 • F3: Tesisat devresi NTC sensörü arızalı.
 • F4: İyonizasyon hatası.
 • F5: Hava akış anahtarı arızalı.
 • F6: Tesisat devresi dönüş sensörü arızalı.
 • F9: Protestat kısa devre arızalı. 
 • F10: Tesisat su basınç hatası.
 • F11: Sirkülasyon hatası.
 • F12: Düşük voltaj hatası.
Nitron modeli arıza kodları:
 • F1: Aşırı ısınma hatası.
 • F2: Kullanım suyu devresi sensör arızası.
 • F3: Isınma devresi sensör arızası.
 • F4: İyonizasyon hatası.
 • F5: Hava akış sensörü basıç hatası.
 • F6: Dış hava sensörü bağlantı hatası.
 • F7: Hava akış sensörü bağlantı hatası.
 • F8: Fan hareketi yok hatası.
 • F9: Kablolama hatası.
 • F10: Isıtma devresi sistemi düşük basınçta hatası.
 • F11: Sirkulasyon hatası.
 • F12: Düşük voltaj hatası.
Nitromix modeli arıza kodları:
 • F00: Gidiş NTC sensör arızalı.
 • F01: Dönüş NTC sensör arızalı. 
 • F10: Gidiş NTC kablo yerinden çıkmış.
 • F11: Dönüş NTC kablo yerinden çıkmış.
 • F20: Aşırı ısınma hatası.
 • F22: Tesisat suyu basıncı düşük.
 • F23: Tesisat sirkülasyon hızı düşük.
 • F26: Gaz valfi hatası. 
 • F27: İyonizasyon hatası. 
 • F32: Hatalı hava basıncı. 
 • F49: EBUS voltaj hatası. 
 • F61: Anakart arızalı. 
 • F65: Anakart aşırı ısınma. 
 • F67: Alev algılanamadı hatası.
 • F70: Anakart arayüz arasında bağlantı hatası var arızası. 
 • F71: Su akış sensörü arızalı.
 • F73: Basınç sensörü arızalı. 
 • F76: Aşırı ısınma var hatası. 
 • ERR Kodu: Kullanıcı arayüz kartı hatası. 
Aden modeli arıza kodları:
 • 30 derecede yanıp sönüyor ise: Tesisat suyu sensörü arızalı.
 • 40 derecede yanıp sönüyor ise:  Kullanım suyu sensörü arızalı. 
 • 50 derecede yanıp sönüyor ise: Dış hava sensörü arızalı. 
 • 60 derecede yanıp sönüyor ise: Tesisat suyu basıncı düşük. 
 • 70 derece yanıp sönüyor ise: Baca senseörü hatası. 
 • 80 derecede yanıp sönüyor ise: Aşırı ısınma hatası. 
 • 90 derecede yanıp sönüyo]]> Lg G4 Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/lg-g4-arizalari.html Mon, 01 Oct 2018 19:59:10 +0000 Lg G4 Arızaları, son dönemlerde telefon kullanıcılarının oldukça canını sıkan bir durum haline gelmiştir. Lg G4 zamanında patlama yapan telefonlardan bir tanesiydi ve halen de çoğu kişinin elinde görebilirsiniz. Lg G4 bir Lg G4 Arızaları, son dönemlerde telefon kullanıcılarının oldukça canını sıkan bir durum haline gelmiştir. Lg G4 zamanında patlama yapan telefonlardan bir tanesiydi ve halen de çoğu kişinin elinde görebilirsiniz. Lg G4 birçok yenilik ile piyasaya sürüldü ama bu yenilikler beraberinde arızaları getirdi. Telefon ilk dönemlerde kusursuz gibi görünse de her geçen gün Lg G4 arızaları artmaya başladı. Artan Lg G4 arızaları şikayetleri beraberinde getirdi ve telefona olan ilgi azaldı. 

Lg G4 arızaları nelerdir

Lg G4 Ekran Dokunmatik Arızası ve Sorunun Çözümü: Lg G4 de teknik bir arıza nedeniyle dokunmatik sorun olabilir. Böyle bir durumda telefon da herhangi bir şekilde kafanıza göre işlem yapma çalışmayın. Eğer telefonunuzda dokunmatik arızası olduğunun farkına vararsanız telefonu direk teknik servise ya da garantiye vermenizde fayda olacaktır. Dokunmatik arıza var mı- yok mu öğrenmek için 277634#*# kodunu girin ve daha sonra Device Test bölümü>Service Menusü–Manual Test->Touch Draw Test tuşu–Manual dizin yolunu takip edin. Daha sonra burada dokunmatik arıza olup olmadığını kontrol edin.

Lg G4 Isınma Arızası: Bu telefonlarda ısınma sorunu vardır.

Lg G4 Wi-fi İnternet arızası: Lg G4 kullanıcıları telefonu kullanırken yavaş internet sorunu yada internete bağlanamama sorunu gibi arızalaar yaşayabiliyorlar. Bunun bazı nedenleri yanlış kullanımdan dolayı gerçekleşir. Öncelikle wifi yi kapatıp açın yada telefonu tamamen kapatıp açarak internete bağlanmayı deneyin. Bağlantı sorunu halen devam ederse ayarlar kısmından güç tasarrufu kısmında wifi çalışmasının engellenip engellenmediğini kontrol ediniz. Eğer arıza çözülmezse servise başvurun.

Lg G4 şarj olma ve soket arızası: Telefon kullanıcıları tarafından en çok şikayet edilen konulardan bir tanesidir. Telefon çok yavaş şarj oluyor ve soket kısmı kısa süre içinde bozulabiliyor. Telefonun daha hızlı şarj olmasını sağlamak için daha dikkatli olabilirsiniz. Bunun için telefonu sadece orijinal şarj aletini kullanarak şarj edin, telefon şarj olurken kullanmayın, wifi-interneti kapatın ve şarj sırasında tüm uygulamaları kapatın. Telefonu daha hızlı şarj etmek istiyorsanız tamamen kapatabilirsiniz.

]]> Profilo Bulaşık Makinesi Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/profilo-bulasik-makinesi-arizalari.html Tue, 02 Oct 2018 00:58:09 +0000 Profilo Bulaşık Makinesi Arızaları: Profilo bulaşık makinelerinde meydana gelen muhtemel arızalar şunlardır. Su giriş kontrolü gösterge ışığının yanması.Su giriş hortumunun katlanması. Profilo Bulaşık Makinesi Arızaları: Profilo bulaşık makinelerinde meydana gelen muhtemel arızalar şunlardır.

 • Su giriş kontrolü gösterge ışığının yanması.
 • Su giriş hortumunun katlanması.
 • Su musluğunun kapalı olması.
 • Su musluğu sıkışmış ya da kireçlenmiş.
 • Su girişindeki süzgeç tıkanması
 • Pis su boşaltma hortumu tıkalı veya katlanmış. Su beslemesinin kontrolü göstergesi yanıp söner.
 • Program sona erdikten sonra cihazın içinde su kalması.
 • Süzgeç sistemi veya süzgeçlerin alt bölümü tıkanması.
 • Yıkama programı sonlanmamış.
 • Bulaşıklar kuru değil.
 • Stok kabında parlatıcı yok veya çok az var.
 • Makineden çıkan kapların çukur kısımlarında su toplanmış.
 • Yıkama işleminden sonra cihazın iç kısmı ıslak.
 • Cihaz hatası yok. ”Kondansasyon kurutma” denilen kurutma prensibine göre, kap içinde su damlaları olması fiziksel bir olaydır ve bu istenilen bir durumdur. Havadaki nem makinenin iç yüzeyinde yoğuşur, aşağı akar ve pompayla boşaltılır.
 • Bulaşıklarda yemek artıkları var.
 • Su püskürtme kollarındaki memeler tıkalı.
 • Bulaşıkların üzerinde leke kalması.
 • Plastik parçalarda renk değişikliği olması.
 • Cam bardaklarda, metalik görünen cam bardaklarda ve çatal bıçaklar üzerinde gidebilecek izler kalmış.
 • Cihaz çalışma esnasında duruyor veya program devre dışı kalıyor.
 • Üst sepet cihaz kapısının içine bastırıyor ve cihaz kapısının güvenli kapanması engelleniyor.

Profilo Bulaşık Makinesi Arızasında Resetleme: 

Profilo bulaşık makinelerinde bilhassa su boşaltmadığı zaman ya da suyu alırken yaşanan sorunlarda ilk önce yapılması gereken makineyi resetlemektir. Peki, Profilo bulaşık makinesi nasıl resetlenir

Profilo’nun  2005-2006 yılına kadar üretmiş olduğu, modellerin çoğunda program düğmesinin en sağında bulunan resetleme yazan bir konum bulunur. Cihaz kapalı durumda iken program düğmesini Resetleme durumuna getirerek, cihazın Power tuşuna basılır. Bu esnada direkt olarak pompanın sesini duyulur. İşlem bittiği zaman cihazı tekrar kapatıp, programı kullanmanız için, gereken konuma getirdikten sonra açabilirsiniz. Bu şekilde cihazı resetlemiş olacak ve basit sorunlar giderilmiş olacaktır. Peki, bu program düğmesi bulunmayan modellerde resetleme ne şekilde olur Genel olarak Başla/Beklet yazan bir tuş vardır. Makine herhangi bir işlem yaparken bu tuşa 3-4 saniye kadar basılı tutulursa cihaz kendini resetler.

Profilo Bulaşık Makinesine Hangi Hallerde Resetleme Yapılır

 • Cihaz suyunu alırken herhangi bir şekilde takılı kalırsa
 • Şebeke suyu kesildiği ya da hortumla ilgili bir sorun olduğunda cihazın program işlem sırası karışırsa
 • Pompada takılı kalmışsa
 • Yıkama sırasında cihaz takılı kalmışsa
 • Makine içerisinde su kalmışsa
 • Makine içerisine fazla su alıyorsa
 • Profilo çamaşır makinesinin bu arızalarında resetleme yapılarak, bazı sorunlar çözülebilmektedir.

Bulaşık makinesinde resetlemeden sonra arızalar devam ederse kesinlikle Profilo servis firmalarından destek alınması gerekir.

]]>
Hoparlör Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/hoparlor-arizalari.html Tue, 02 Oct 2018 12:46:52 +0000 Hoparlör Arızaları çoğu zaman oldukça maliyetlidir. Çünkü kullandıkları teknoloji ileri düzey teknolojidir. Kullandıkları teknoloji sayesinde sanal bir elektrik üretir ve kısır döngüye sokarlar. Böylelikle hiç bir zaman el Hoparlör Arızaları
çoğu zaman oldukça maliyetlidir. Çünkü kullandıkları teknoloji ileri düzey teknolojidir. Kullandıkları teknoloji sayesinde sanal bir elektrik üretir ve kısır döngüye sokarlar. Böylelikle hiç bir zaman elde edilemeyecek kadar sürekli güç oluşturur. Hoparlör arızalarında bir yarı iletkende ki potansiyel fark ardından gelen tüm malzemelerin çalışmasını önler. Bu sebeple yüksek güvenlik önlemleri alınmıştır. Her kat arası metal levhalar birbirinden ayrılmıştır. Kısa devre koruma çıkış filtresi şase dengeleme ve saymakla bitmeyecek düzeyde koruma katlarına sahiptirler. Eğer hoparlörlerden birinden ya daha fazlasından ya da daha fazlasından ses gelmiyorsa şunlar kontrol edilmelidir.

Hoparlör Arızalarında Kontrol Edilmesi  Gerekenler
 • Hoparlöre besleme yani elektrik geliyor mu
 • Besleme yani elektrik varsa sigorta sağlam mı
 • Hoparlörün yan tarafında ya da arka tarafında bulunan güç kaynağı göstergesi izlenir. Gösterge yeşil yanıyorsa sorun yoktur. Bir süre sonra kırmızıya geçiyorsa hoparlör kendini korumaya alıyordur. Sistem kısa devre yapmasın diye kendini korumaya geçer.
 • Kısa devreye geçme varsa hoparlörün amfisini sökün ve kabloları kontrol edin. Muhtemelen bir tanesinde kesinti ya da temassızlık vardır.
 • Hoparlör sağlamsa kablolarda sorun yoksa çıkış entegreniz yanmış olabilir bu durumda teknik desteğe desteğe ihtiyacınız vardır.
 • Kısa devre almanızın sebebi bazen ses ünitesinden kaynaklana bilir. Ses ünitesinde şase kaçağı olabilir.
 • Eğer sorun bunlardan da değilse amfiden kaynaklanıyor olabilir. Bunun için bir elektrikçiden yardım alınmalıdır.
 • Hoparlör arızalarının en önemlilerinden bir tanesi de topraklama sorunudur. Topraklama değeri 1.5 volttan yüksek hatlarda hoparlörler açılamaya bilir ya da açıldıktan bir süre sonra kısa devre konumuna geçebilir.
Hoparlör Arızalarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Hoparlör arızalarında dikkat edilmesi gereken konu aksaklıkların iyi algılanmasıdır. Hoparlör çalma esnasında cızırtı çıtırtı sesleri çıkardığında ses seviyesi düşürülmeli ve kablolar kontrol edilmelidir. Kablodaki kırıklar temassızlıklar ani tepkimelere sebep olup hoparlörleri kısa devre konumuna geçirebilir. Kısa devrede kalan hoparlörler sırasıyla filtreyi ve amfi çıkışını yakacaktır. Hoparlör arızalarının ana sebebi oluşan aksaklıkları görmezden gelip dikkate almayıp kontrol edilmemesidir. Bu sebepten ötürü dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir ya da maliyeti çok daha yüksek tamiri zor sonuçlar oluşturabilir. Çoğu zaman amfinin onarımı olmaz değişmesi gerekir. 
]]> Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır https://www.arizalar.gen.tr/motor-kulagi-arizasi-nasil-anlasilir.html Tue, 02 Oct 2018 23:51:58 +0000 Motor kulağı arızası nasıl anlaşılır, Motor kulağı bir başka deyişle motor takozu demektir. Motordan gelen sarsıntıları ve titreşimleri kauçuklu ya da yağlı olan yapısı ile emen bir süspansiyon sistemidir. Motorun titre Motor kulağı arızası nasıl anlaşılır, Motor kulağı bir başka deyişle motor takozu demektir. Motordan gelen sarsıntıları ve titreşimleri kauçuklu ya da yağlı olan yapısı ile emen bir süspansiyon sistemidir. Motorun titreşimini durdurarak araç içinden hissedilmesini engeller. Motor kulağı arızası ise motor kulağının uzun süre kullanılması ve yıpranması ile ortaya çıkar. Yani kauçuktan yapılan bu sistem zamanla yırtılabilir. Dolayısı ile motordaki titreşim ve sarsıntılar araç şasisine iletilmeye başlar. Bu durumda araçta ses, sarsıntı, konfor düşüklüğü, araçtaki vidaların gevşemesi ve daha birçok soruna neden olur. Bu durum uzun süre devam ettiği taktirde aracın her yerine yayılmaya başlar şanzımanı dağıtabilecek bir duruma dahi gelebilir. Motor kulağı arızasını anlamanın başka yolları vardır. Bunlardan vites geçişlerinde sarsıntıların hissedilmesi, motor vibrasyonu artacağı için rölantide titreşim ve aracın çalışır durumda sarsıntılı bir şekilde stop etmesi. Eğer böyle bir sorunlarla karşı karşıya kalırsanız motor, araç ömrü ve konforunuz için en yakın zamanda servisinize gidiniz.]]> Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır https://www.arizalar.gen.tr/fan-musuru-arizasi-nasil-anlasilir.html Wed, 03 Oct 2018 09:30:37 +0000 Fan müşürü arızası nasıl anlaşılır, Müşür; gösterge, sensör, algılayıcı kelime anlamlarına gelmektedir.  Araçlarda değişik görevlere sahip müşürler bulunmaktadır. Müşür  türleri oldukça fazladır. Fan müşürü arızası nasıl anlaşılır, Müşür; gösterge, sensör, algılayıcı kelime anlamlarına gelmektedir.  Araçlarda değişik görevlere sahip müşürler bulunmaktadır. Müşür  türleri oldukça fazladır. Araçlarda yer alan müşür çeşitleri; fan müşürü, yağ müşürü, fren müşürü, hararet müşürü, fan müşürü, termostat müşürü, hava müşürü, radyatör müşürü, geri vites müşürü, debriyaj müşürü v.b. olarak karşımıza çıkar.

Fan müşürü arızası nasıl anlaşılır: 

Müşürlerin temel çalışma prensibi olarak ifa ettiği vazifeyi yaptıktan sonra açma ya da kapama sağlayarak bir nevi anahtar görevi ile ortaya çıkar. 

Hararet (ısı) müşürü, motor suyunun sıcaklığını sürücü yerindeki hararet göstergesine iletir. Yani hararet müşürü gösterge panelinde ısının derecesini gösterir. Hararet müşürü en düşük düzeyde ve hiç yükselmiyorsa ya da aracı çalıştırınca en yüksek düzey görülüyorsa dikkatli olmak ve kontrol etmek gereklidir. Çünkü hararet müşüründe bir problem yoksa ısının normal düzeylerde olması gerekir. Ayrıca hararet müşürü arızalı ise araç motor ısısı gerçeği yansıtmıyordur. Motor aşırı ısıda ise termostatın devreye girmesi beklenir. Hararet müşür arızası meydana gelirse araç stop edebilir, motor sıcaklığı tam olarak bilinemez ve en kısa zamanda hararet müşürünün değişmesi gerekir.

Fan müşür nedir 

Sualine ise motorlu araçlarda belli bir sıcaklıktan sonra fanı devreye sokan ve uygun miktarda soğuma gerçekleştikten sonra fanı tekrar kapatan parçadır. Fan müşürü araç motorunun aşırı ısınmasını önlemek için geliştirilmiş bir parçadır. Fan müşürü arızalıysa motor hararet yapacaktır. Yağ müşürü yağlama sisteminin çalışma halini gösterge paneline iletir.

Fren müşürüyse, el freninin ve ayak freninin altında bulunan bir açma kapama anahtarıdır. Araçta el freni çekilince anahtar kapanır ve panelde el freni lambası ibaresi yanar. Ayak frenine basılınca devre kapanır ve arka stop lambasındaki fren lambaları yanar.

Debriyaj müşürü debriyaj pedalının basıldığını ya da ayak debriyajdan çekilince motor gücünün düşüp yükselmesini gösterge paneline yansıtır. Debriyaj müşüründe arıza ortaya çıkarsa yakıt tüketimi artar, motor gücüne bağlı olarak araca hasar verecektir. Araçta, motora ilişkin bir arıza olduğunda müşür arızaları fazlaca karşılaşılan bir durumdur. Panele hatalı bir sinyalin gitmesi müşür arızasıdır ve müşür arızalarının nedeni de bağlı olduğu parçadaki bir problemden kaynaklanır. Küçük ve kendinden geçmeli bir yapıda olmasına rağmen araç parçası olarak çok önemli ve değerlidir. Müşür arızalarında yol ve sürüş güvenliği tehlikeye girmektedir.

]]>
Vaillant Kombi Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/vaillant-kombi-ariza-kodlari.html Thu, 04 Oct 2018 03:41:45 +0000 Vaillant kombi arıza kodları; Vaillant kombilerin arıza yapması halinde kontrol panellerinde yer alan çeşitli kodlardır. Bu kodlar ile kombide meydana gelen arızanın sebebine bağlı olarak fikir yürütme ihtimaliniz olacak ve a Vaillant kombi arıza kodları; Vaillant kombilerin arıza yapması halinde kontrol panellerinde yer alan çeşitli kodlardır. Bu kodlar ile kombide meydana gelen arızanın sebebine bağlı olarak fikir yürütme ihtimaliniz olacak ve arızanın giderilmesi daha çok az zaman alacaktır. Vaillant, soğutma, ısıtma ve havalandırma sektöründe, başlıca gelen markalardan birisidir ve Almanya'da kurulmuştur. Vaillant en çok kullanılan kombi modelleri ile ülkemiz piyasasında yer almaktadır.

Vaillant kombi arıza kodları nelerdir;

Belirli arıza gruplarını kapsayacak şekilde oluşturulsa da kombi modellerine göre arıza kodlarında da değişiklik görülebilmektedir. Kombi modellerine göre meydana gelebilecek kodlar ve bu kodların anlamlarını aşağıda bulabilirsiniz. Ülkemizde en çok satan Vaillant kombi modellerin en çok görülen kombi arıza kodlarına bir göz atalım;

Atmotec ve Turbotec Vaillant kombi arıza kodları;
 • F0 arıza kodu; kombinin su ölçme sensöründe arıza meydana geldiğine işaret eden bir arıza kodudur. Ekranda F0 kodu belirmiş ise sensörde veya bağlantılarda problem olduğu anlaşılmaktadır.  
 • F1 arıza kodu; bu kodda tesisatta dönüş birimindeki sensörün arızalı olduğunu göstermektedir. Yetkili servis ile bağlantı kurmanız gerekir.
 • F5 arıza kodu; bacalı kombilerde baca çıkışının kontrolünü sağlayan PTC parçasında arıza olduğunu gösteren bir koddur. Bu durumda yetkili servise başvurmanız gerekir.  
 • F11 arıza kodu; bu hata kodu tesisata dönüş suyunu ölçen parçada bir problem olduğunu göstermektedir.
 • F20 arıza kodu; F20 arıza kodu alıyorsanız limit sensörünün bağlantılarında bir sorun yaşanıyor olması mümkündür.
 • F29 arıza kodu; Vaillant kombi çalıştığı halde kombi alevi söner ise bu hata kodu ortaya çıkmaktadır. Gaz girişinde problem olduğu anlaşılmalıdır. Bu durumda yetkili servise başvurmanız gerekir.
Ecotec Vaillant arıza kodları;
 • F02/F91 arıza kodu; bu arıza kodları doldurma sensöründe veya kartında yaşanan problemlere dikkat çeken arıza kodlarıdır. Bu durumda yetkili servise başvurmanız gerekir.
 • F10 arıza kodu; F10 hatası su ölçme sensörlerinde yaşanan kısa devre hatasının sonucu olarak ortaya çıkan hata kodudur. Bu durumda yetkili servise başvurmanız gerekir.
Ecovit Vaillant arıza kodları;
 • F20 arıza kodu; kombideki atık gaz ısısının maksimum seviyede olduğunu gösteren bir arıza kodudur.
 • F29 arıza kodu; kombi ateşlemesinin ardından alevin söndüğünü gösteren bir arıza kodudur. Ateşleme parçalarında yada gaz girişinde problem olabilir. Bu durumda yetkili servise başvurmanız gerekir.
 • F37 arıza kodu; fan motorunun devir sapması yapması ile oluşan bir arıza kodudur. Bu durumda yetkili servise başvurmanız gerekir.
]]>
Falke Kombi Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/falke-kombi-ariza-kodlari.html Thu, 04 Oct 2018 05:50:50 +0000 Falke Kombi Arıza Kodları: Falke fx 24 fi modeli arıza kodları; Falke Kombi Arıza Kodu: A01 Başarısız olan ateşleme, Kombi gaz vanasının kapalı unutulması ya da gazın kesik olması gibi nedenlerl Falke Kombi Arıza Kodları: Falke fx 24 fi modeli arıza kodları;

 • Falke Kombi Arıza Kodu: A01 Başarısız olan ateşleme, Kombi gaz vanasının kapalı unutulması ya da gazın kesik olması gibi nedenlerle cihazda ateşleme olmayabilir. Kombiye gaz girişi olmasına karşın ateşleme olmazsa arıza tespiti yapılır. Baymak Falke kombi kart arızası, gaz valfı arızası, fan arızası olabilir.
 • Arıza Kodu: A03 Kombi emniyet termostatı arızası, kombi ısısını kontrol eden limit termostatının arızalı olması nedeniyle bu arıza görülebilir. Arızalı limit değiştirilir.
 • Arıza Kodu: E03 Hava basınç anahtarı arızası vardır. Hava prosestat arızası varsa bu arıza oluşur. Kombinin bacası kontrol edilmeli, gerekliyse prosestat değiştirilir.
 • Arıza Kodu: E05 Çıkış suyu sensörü arızası, Kombi petekleri ısınmasını kontrol eden ısıtma sensöründe olan arıza sebebiyle meydana gelir. Kontrol edilmeli arızalıysa sensör değiştirilmelidir.
 • Arıza Kodu: E06 Kullanım suyu sensörü arızası, kombi sıcak su sensör arızası varsa kombiden sıcak su gelmez. Sensör değiştirilerek test edilir. Arızanın devam etmesi halinde sıcak su ünitesinde çalışan parçalar kontrol edilir.
 • Arıza Kodu: E10 Su basıncı düşük arızası, Kombide yetersiz su basıncı varsa, kombi çalışmaz ve arızaya geçer. Kombinin su basınç seviyesi 1.2-1.7 bar arasında olmalı. Kombinin altındaki vanayı açıp su basınız. Kombiye su basılmıyor ya da kombi su basıncı sürekli değişiyorsa servis çağırınız.
 • Arıza Kodu: E26 Çok fazla ısınma arızası, Kombi sıcaklığının aşırı yükselmesi sebebiyle cihaz çalışmayı durdurarak arızaya geçer. Kombide su dolaşımının gerçekleşmemesi ya da yavaş olması gibi durumlar buna neden olabilir. Baymak kombinin pompası sıkışmış ya da arızalı olabilir.

Baymak Falke Kombi Modeller Arıza Kodları: Falke 24 HCY / 24 BCY Arıza Kodları;

 • Falke Arıza Kodu: E01 Başarısız ateşleme arızası.
 • Falke Arıza Kodu: E02 Emniyet termostatı arızası.
 • Falke Arıza Kodu: E03 Atık gaz termostatı  - Hava basınç anahtarı arızası.
 • Falke Arıza Kodu: E05 Çıkış suyu sensörü arızası
 • Falke Arıza Kodu:  E06 Kullanım suyu sensörü arızası
 • Falke Arıza Kodu: E10 Düşük su basınç arızası
 • Falke Arıza Kodu: E25/E26 Muhtemel pompa blokaj arızası
 • Falke Arıza Kodu:  E35 Alev oluşum arızası
 • Falke Arıza Kodu: E96 Düşük voltaj arızası

Falke 31 HC Arıza Kodları:

 • Baymak Arıza Kodu: E01 Gaz besleme – blokaj arızası,
 • Baymak Arıza Kodu: E02 Emniyet termostatı sensör arızası
 • Baymak Arıza Kodu: E03 Baca termostat sensörü / baca basınç sensör arızası
 • Baymak Arıza Kodu: E05 Isıtma devresi Ntc sensör arızası
 • Baymak Arıza Kodu: E06 Kullanım suyu devresi Ntc sensör arızası
 • Baymak Arıza Kodu: E10 Düşük su basınç arızası
 • Baymak Arıza Kodu: E25 Yüksek sıcaklık uyarısı,
 • Baymak Arıza Kodu: E35 Alev oluşum arızası

Baymak Falke kombilerin arıza kodları ile ilgili teknik bilgi almak ve kombi servis ihtiyaçları için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

]]>
Benzin Pompası Arızası https://www.arizalar.gen.tr/benzin-pompasi-arizasi.html Thu, 04 Oct 2018 18:34:20 +0000 Benzin pompası arızası, günümüzde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle lpg sisteminin daha sonradan montajlanmış olduğu araçlarda benzin pompası problemi çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Benzin pompası prob Benzin pompası arızası, günümüzde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle lpg sisteminin daha sonradan montajlanmış olduğu araçlarda benzin pompası problemi çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Benzin pompası problemleri direk olarak aracın benzinsiz kalması durumuna bağlı olarak meydana gelmektedir. Benzin deposu içerisinde bulunan ve depodaki benzinin motora pompalanmasını sağlayan benzin pompalar,ı benzin bittikten sonra boşa çalıştığı için yanmaktadır. Bu yanma durumu direk olarak pompanın arızalanmasına ve çalışmamasına neden olur. Bu durum ise hem ciddi maliyetlerin ortaya çıkmasına ve aynı zamanda ciddi tehlikelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle birçok kişi benzin pompası arızasından korku duymaktadır. Benzin pompası arızaları, genellikle bazı belirtilere neden olarak kendisini ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde bu sorunla karşılaşan insanlar direk olarak daha ucuz olduğu için ucuz malzemelerden üretilmiş benzin pompalarını kullanmaktadır. Bu gibi pompalar ise çok hızlı bir şekilde tekrardan arıza yaptığı için kişi her ne kadar yeni tamir yaptırmış olsa bile yine aynı sorun tekrarlar. Bu nedenle her ne olursa olsun arıza yapmış olan benzin pompası için kesinlikle kaliteli malzemelerden üretilmiş benzin pompaları kullanılmalıdır. 

Benzin pompası arıza belirtileri:
 • Benzin pompasının arıza yapması durumunda araçlarda meydana gelen en büyük belirti aracın marş yaptığı halde çalışmamasıdır. Özellikle sabah vakitlerinde ve havaların soğuk olduğu dönemlerde benzin pompası arızasıyla birlikte çalışmama durumları çok daha fazla görülmektedir. Bu nedenle arızalı olan benzin pompası aracın tek marşta çalışmamasına neden olacaktır. 
 • Benzin pompası arızası durumunda meydana gelen bir diğer belirti ise direk olarak aracın teklemesi ve boğulması şeklinde sorunlar yaşatmasıdır. Pompanın yeterli basınçta benzini pompalamamasına bağlı olarak  boğulmalar ve teklemeler meydana gelecektir. 
 • Araçların benzin ile çalışırken hızlanmama problemleri aniden hızlanarak tekrar gaz yememe durumlarında yine bu durum benzin pompası sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bu durum birçok farklı arızadan kaynaklandığı için her araç için aynı arızanın varlığından söz edilemez.
 • Benzin pompası arızası durumlarında bu durumun bir diğer belirtisi ise aracın yakıt sarfiyatının artmasıdır. Benzin pompası arızalı olan araçlarda ciddi şekilde yakıt sarfiyatı artar.
 • Bu arızanın var olması durumunda aracın benzininin azalmasıyla birlikte aracın devrinde artma meydana gelmez. Bu durum ise aracın hızlanmasını engeller.
Araçlarda görülen benzin pompası arızası durumlarında bu problemler kesinlikle bekletilmeden tamir ettirilmelidir. Direk olarak benzin sistemi içerisinde bulunan benzin pompasının arızalanması nedeniyle yangın çıkma durumu çok yüksektir. Bu nedenle ciddi sorunlar ortaya çıkmadan arıza giderilmelidir. Benzin pompası arızası durumunda aracın modeline bağlı olarak 100 ile 500 tl ye kadar masraf oluşabilmektedir. Sorunun giderilmemesi durumunda diğer parçalarda zarar görebileceği için maliyet artabilir.

Benzin pompası arızası nasıl önlenir

Bu arızaların önlenebilmesi için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Bunun için alınabilecek en iyi önlem benzin miktarının çeyrek deponun altına hiç düşürülmemesidir. Bu şekilde benzin pompası çok sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam edecektir. Bunun yanı sıra lpg ile çalışan arabalarda benzin pompasının boşa çalışmasını önleyecek aparatlar bulunmaktadır. Benzinle çalışarak lpg ye geçen araçlarda araç lpg ye geçtikten sonra pompanın durmasını sağlayan bu aparat oldukça faydalı olarak pompanın arızalanmasını da engelleyecektir. 
]]>
Bosch Kombi C6 Arızası https://www.arizalar.gen.tr/bosch-kombi-c6-arizasi.html Fri, 05 Oct 2018 16:51:47 +0000 Bosch Kombi C6 Arızası, bosch kombinin özelliği arasında çoğunlukla kombinin ekranında meydana gelen sorunları arıza kodu şeklinde dijital ekranında görülebilmektedir. Bu sayede ortaya çıkan sorunun nereden kaynaklı olarak mey Bosch Kombi C6 Arızası, bosch kombinin özelliği arasında çoğunlukla kombinin ekranında meydana gelen sorunları arıza kodu şeklinde dijital ekranında görülebilmektedir. Bu sayede ortaya çıkan sorunun nereden kaynaklı olarak meydana geldiği hususunda yaklaşık olarak %90'ında kesin bir bilgi bosch C6 arızası sayesinde kolaylıkla bulunabilmektedir. Bosch kombi C6 arızasını bir kısmını bilinen kodlar ile kullanıcılar kolaylıkla basit hatalar giderilebilir. Bazen de kullanıcıların gideremeyeceği yalnızca teknik servislerin yapabileceği arıza kodlarını alabilirsiniz. Bu durumlardan biriside bosch C6 arıza kodu görüldüğü zaman kullanıcıların yapabileceği pek çok şey kalmamıştır. Bosch kombi C6 arızasının anlamı kombinin hem fanı hem de hava akışının arızasıdır. Ancak her bosch kombide çıkan C6 arızası fan ile ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmez. Fan ile beraber çalışan diğer parçalarda bir arıza olduğunu gösterebilmektedir. Mesela fanın çalışmasını kontrol eden diğer parçalarda prosestat ya da elektronik ana kart özellikle fana akım göndermiyor olabilmektedir. 

Bosch Kombi C6 Arızası Neden Ortaya Çıkar, 

C6 arızası genellikle uzun süreli olarak hiç bakımı yapılmamış kombilerde sıklıkla karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Bu yalnızca bosch kombilerde değil, aynı zamanda zamanında bakımı yapılmamış olan diğer cihazlarda hem fanda hem de hava akışı sorunlarında ortaya çıkmaktadır. Bosch kombi C6 arızası çoğunlukla fan motorunda mevcut olan hava emiş pervanelerinin zaman içerisinde kurum bağlayarak toz tutmasına neden olur. Sonuç olarak bu durumda fan yeterli havayı emmediği için C6 arıza kodu görülebilmektedir. Özellikle çok soğuk olan kış aylarında bosch kombilerin baca borularının uç kısmında buz parçaları meydana gelmektedir. Bu buzlanma durumu bacadan hava akışını engeller ve bosch kombi C6 arızası ortaya çıkar. Bu durum ile karşılaşan kullanıcı öncelikle bosch kombinin baca borusunu kontrol ederek C6 arızasını giderebilir. Hatta bosch kombinin bacası bazen yerinden çıkmış ya da gevşemiş olabilir. Ancak bosch kombinin ekranında farklı bir arıza kodu söz konusu ise, hemen bosch kombi servisi ile irtibata geçilmelidir. Teknik ustalar özellikle bu gibi durumlarda hem teknik destekte bulunur hem de büyük avantaj sağlayarak olan problem ortadan kaldırılır.
]]>
Sigma Klima Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/sigma-klima-ariza-kodlari.html Sat, 06 Oct 2018 09:46:07 +0000 Sigma Klima Arıza Kodları, yardımıyla klimanızı daha pahalıya mal olabilecek hasarlardan kurtarabilirsiniz. Klima arıza kodlarını bilmeniz durumunda, yetkili servis elemanlarımıza daha hızlı ulaşabilir,  ayrıca basit ar Sigma Klima Arıza Kodları, yardımıyla klimanızı daha pahalıya mal olabilecek hasarlardan kurtarabilirsiniz. Klima arıza kodlarını bilmeniz durumunda, yetkili servis elemanlarımıza daha hızlı ulaşabilir,  ayrıca basit arıza çözümlerini önerilerimizle halledebilirsiniz.

Sigma Klima Arıza Kodları

İç Ünite Arıza Kodları  

 • Arıza Kodu E1: Oda sıcaklık sensör arızası
 • Arıza Kodu E2: Evaparatör sensör arızası
 • Arıza Kodu E3: Toplam aşırı elektrik yükü
 • Arıza Kodu E4: EEeprom arızası
 • Arıza Kodu E5: Soğutama işlemi buzlanması
 • Arıza Kodu E6: Reset
 • Arıza Kodu E7: İç ünite ile dış ünite arasında iletişim arızası
 • Arıza Kodu E8: Panel ve iç ünite arasında iletişim arızası
 • Arıza Kodu E9: Aşırı yükte çalışma koruması
 • Arıza Kodu E10: Nem sensörü arızası
 • Arıza Kodu E11: Step motor arızası
 • Arıza Kodu E12: Yüksek voltaj statik jeneratöründe arıza
 • Arıza Kodu E13: Acil güç eksikliği
 • Arıza Kodu E14: İç fanın motorunda arıza
 • Arıza Kodu E15: Merkezi kontrolde arıza
 • Arıza Kodu E16: Yüksek voltaj statik jeneratöründe toz toplanma arızası

Dış Ünite Arıza Kodları 

 • Arıza Kodu F1: Modül arızası (Aşırı yük, çok fazla ısınma, kısa devre)
 • Arıza Kodu F2: Yük yok arızası
 • Arıza Kodu F3: Haberleşme hatası
 • Arıza Kodu F4: Kompresörde aşırı ısınma
 • Arıza Kodu F5: Toplam aşırı elektrik yükü
 • Arıza Kodu F6: Dış hava sıcaklık sensöründe hatası
 • Arıza Kodu F7: Kondenser sensöründe hatası
 • Arıza Kodu F8: Fan açma anahtarında anormal durum
 • Arıza Kodu F9:  Pfc koruma
 • Arıza Kodu F10: Soğutmada aşırı yük
 • Arıza Kodu F11: Kompresör rotor devresinde arıza
 • Arıza Kodu F12: Dış ünite Eeprom arızası
 • Arıza Kodu F13: Kompresörde zorlanma
 • Arıza Kodu F14: Dış ünite fan hatası
 • Arıza Kodu F15: Dış ünite Ipm’de aşırı ısınma
 • Arıza Kodu F16: Dış ünite fanında aşırı yük
 • Arıza Kodu F17: Scm’de yazılım hasarı
 • Arıza Kodu F18: Aşırı voltaj koruması
 • Arıza Kodu F19: Düşük voltaj koruma
 • Arıza Kodu F20: Basınç koruma hatası
 • Arıza Kodu F21: Defrost sensöründe hata
 • Arıza Kodu F22: Ac elektrik koruması
 • Arıza Kodu F23: Dc elektrik koruması
 • Arıza Kodu F24: Ct devresinde koruma 
 • Arıza Kodu F25: Sıcaklık sensöründe hata
 • Arıza Kodu F26: Elektronik expansion valf hatası

Klimada oluşabilecek bir arıza halinde, panelde beliren Sigma klima arıza kodunu cihaza müdahalede bulunmadan servis elemanına bildirildiği takdirde daha güvenli bir şekilde çözüme ulaşılabilir.

]]>
Opel Arıza Lambaları https://www.arizalar.gen.tr/opel-ariza-lambalari.html Sat, 06 Oct 2018 13:22:05 +0000 Opel Arıza Lambaları, Otomobillerde gösterge tablosunda yanan ışıkların ne anlama geldiğini bu yazımızda anlatmaya çalışalım. Hatta birçok arızanın önceden bildirilmesi ve kullanıcının uyarılması için önemlidir. Opel Arıza Lambaları, Otomobillerde gösterge tablosunda yanan ışıkların ne anlama geldiğini bu yazımızda anlatmaya çalışalım. Hatta birçok arızanın önceden bildirilmesi ve kullanıcının uyarılması için önemlidir. Otomobillerin gösterge panellerinde yanan veya ara ara yanıp sönen lambaların bir kısmının, ne anlama geldiğini aşağıda bulabilirsiniz.

Akü Şarj İkaz Lambası; Akü resmi içinde artı eksi (+ -) işaretinin anlamı, Akü Şarj İkaz Lambası Sürüş sırasında yanarsa bu durum bir arıza belirtisidir. Gereksiz tüm elektrikli donanımları kapatınız. Hemen bir Yetkili Servis İstasyonuna başvurmanız önerilir.

Buzlanma İkaz Lambası; İkaz Sıcaklık 4 derece değerinin üzerine çıksa dahi kötü hava şartları sebebiyle yolda bazı tehlikeli durumlar meydana gelebilir. Dış hava sıcaklığı 4 derece ya da daha düşükse yanar. Buz resmi, altıgen içinden çıkan çizgilerin anlamları, havanın soğuk olduğu buzlanma olabileceği anlamına gelir.

ABS İkaz Lambası; Yuvarlak çember içinde yazan ABS yazısı, ABS ikaz lambası anlamına geliyor. Araçta ABS devreye girdiğinde yanan göstergedeki ikaz işaretidir. Seyir esnasında yanıyorsa, bu durum bir arıza belirtisidir. Fren sistemi ikaz lambası yanmıyorsa, normal fren sistemini kullanmaya devam edebilirsiniz. Yalnız kilitlenme önleyici fren sistemi olmadan. 

Düşük Yakıt Seviyesi İkaz Lambası; Benzin pompası işareti, yakıt miktarının azaldığını, kısa sürede yakıt alınması gerektiğini ifade eder. Seyir sırasında bu lamba yanarsa ilk fırsatta yakıt ikmali yapınız.

Arka Sis Lambası Göstergesi; Üç tane düz çizgi üzerinde kavisli çizgi şeklindedir. Arka sis lambalarını yaktığınızda yanar.

Far Göstergesi İkaz Lambası; Göz resmi üzerinde çizgi işareti, far göstergesi manasına gelir. Aracın farları yandığı zaman yanan gösterge ışığıdır.

Denge Sistemi Göstergesi; Aracın arkasından çıkan zik zak çizginin anlamı, denge denetimi ikaz lambası sistem devredeyken yanıp sönecektir. Kontağı açtığınızda sürekli yanarsa ya da yanmazsa, bu bir arıza belirtisidir. Arıza sırasında sistem devre dışı kalır. Hemen bir Yetkili Servis İstasyonu’na başvurmanız önerilir.

Güç Aktarımı Sistemi İkaz Lambası; Tırtıklı yuvarlak çember içinde bulunan ünlem işareti, güç aktarım sistemi ikaz lambası anlamına geliyor.

Emniyet Kemeri Hatırlatma Sistemi; Yolcunun üzerinde ip işareti, emniyet kemerinin takılması gerektiğinin ikazıdır. Emniyet kemeri takmayı hatırlatmak için ikaz lambası yanar ve sesli ikaz verilir.

Hidrolik Direksiyon İkaz Lambası; Direksiyon yanında ünlem işareti, hidrolik direksiyon ikaz lambası ikaz uyarı ışığı anlamına gelir. Elektrik destekli direksiyon (EPS) sistemi ikaz ışığı varsa, kontak anahtarı açık konumuna getirildiğinde yanacak, motor çalıştıktan sonra sönecektir. Bu ışık, EPS’de arıza olduğunda da yanar. Sürüş esnasında yanarsa, aracın kontrol edilmesi amacıyla yetkili servise götürülmelidir.

Fren Sistemi İkaz Lambası; Yuvarlak içerisinde ünlem işareti, gösterge panelinde yazan ünlem işareti, fren sistemi ikaz lambası anlamına geliyor. Fren Sistemi İkaz Lambası Kontak açıkken el frenini çektiğinizde yanacaktır. Seyir halindeyken ikaz lambası yanarsa, el freninin çekili olmadığından emin olunuz. El freni çekili değilse, fren yağı seviyesinin düşük olduğunu ya da fren sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. 

Hava Yastığı İkaz Lambası; çalıştırma sırasında ikaz lambası yanmıyorsa, yanık kalıyorsa veya yanıp sönüyorsa sistem devreden çıkarılmış olabilir. Bir Yetkili Servis İstasyonu’na başvurmanız önerilir.]]>
Fax Arıza https://www.arizalar.gen.tr/fax-ariza.html Sat, 06 Oct 2018 21:56:12 +0000 Faks Arıza, Faks makinesi, belgegeçer, var olan telefon hattından yararlanarak, karşılıklı olarak iki tarafta bulunan belgegeçer bir makine ile, resim, yazı, grafik vb. verilerin, ses sinyalleri halinde hızlı bir şekilde akta Faks Arıza, Faks makinesi, belgegeçer, var olan telefon hattından yararlanarak, karşılıklı olarak iki tarafta bulunan belgegeçer bir makine ile, resim, yazı, grafik vb. verilerin, ses sinyalleri halinde hızlı bir şekilde aktarımını sağlayan cihazdır. Bu yazımızda çeşitli marka ve model cihazların olması muhtemel, faks arıza ve hatalarına ait çözüm yollarını sunacağım.

Faks Arıza Nedenleri

Cihaz Ekranında görülen hata mesajları:

 • Kapak açık: Üst kapak açıktır; kapatılır.
 • Doküman yok: Doküman, besleme tepsisine düzgün yerleştirilmemiş. Tekrar yerleştirilir. Aynı hata sık tekrarlanırsa besleme tepsisi merdanesi temizlenir. Problem devam ederse besleme basıncı ayarlanır.
 • Hafıza kontrolü: Bellek silinmiş, program yenilenir.
 • Mekanik hata: Mekanik bir problem vardır. Kapak açılır ve faks kağıdı tekrar takılır. Sonra stop tuşuna basılarak kapak kapatılır.
 • Cevap yok: faks çekilen cihaz meşgul ya da faks kağıdı bitmiştir.
 • Kağıt yok:  Faks kağıdı bitmiştir, yenilenir.
 • Kağıt sıkıştı: Faks kağıdı sıkışmıştır, kağıt düzgün bir şekilde takılmamıştır.
 • Polling hatası: Karşı taraftaki faks cihazı polling hatası yapmıştır; kontrolü yapılır.
 • Kağıdı çıkarın: Gönderilen doküman sıkışmış olabilir, kapak açılır. Kağıt sıkışması giderilir ve tekrar kapatılır. 600 mm’den uzun bir doküman gönderilecekse, stop tuşuna basılır ve doküman çıkartılıp, her biri 600 mm’yi geçmeyen doküman parçalara ayrılır, gönderim tekrarlanır.
 • Gönderim hatası: Gönderim hatası yapılmıştır; gönderim tekrarlanır
 • Cihaz ısındı: Cihaz çok ısınmıştır, soğuması beklenir.

Faks Makinesi Diğer Arızaları Ve Yapılması Gerekenler:

 • Telefonla görüşme yapılamıyor; hatta hata vardır, bağlantı kontrol edilir.
 • Arama yapılamıyor: Arama modu yanlış seçilmiş olabilir, bellek ayarı kontrol edilir.
 • Cihazınız çalışmıyor: telefon hattı cihazdan çıkarılır ve başka bir hatta bağlanır. Hat çalışıyorsa cihazda bir sorun vardır. Arıza giderilmelidir.
 • Redial-Pause düzgün tuşu çalışmıyor: Son çevrilen numarayı tekrar arama (REDİAL) ile ara verme (PAUSE) işlevi ayı tuşla yapılır. Ahize yerine bırakılıp yeniden sonra bu tuşa dokunulursa, son aranan numara tekrar aranır. Başka bir numara arandıktan sonra basılması durumunda ise ara verme işlevi devreye girer.

Faks Gönderimi Arızası: Karşı tarafın aldığı dokümanın baskı kalitesinden şikayet ediyorsa;

 • Cihaz normal haberleşme yapılan bir hatta bağlıdır.
 • Aynı hatta başka bir telefon cihazı bağlanmış olabilir, gönderim tekrarlanır.
Karşı taraf aldığı faks mesajlarının üzerinde leke ya da siyah çizgiler olmasından şikayetçiyse;
 • Cihazın camı ya da merdanesi kirlidir, temizlenir.

Faks Alımı Arızası: Otomatik doküman alımı yapılamıyor:

 • Gelen çağrıya cevap verme süresi çok uzun olabilir. Zil çalış sayısı düşürülür.
 • Kayıt görüntüsünde silik;
 • Karşı taraftan silik doküman gönderimi yapılıyor. Daha koyu nüsha gönderilmesi istenir.

]]>
Dikiş Makinası Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/dikis-makinasi-arizalari.html Sun, 07 Oct 2018 08:50:16 +0000 Dikiş makinesi arızaları, dikiş makinesi kullanırken, bazı aksaklıklar, problemler yaşanmaktadır. Dikiş makinesi kullanımı eski zamanlara dayanmaktadır. Ama günümüzde de çokça kullanıldığı görülmektedir. İnsanlar kendi Dikiş makinesi arızaları, dikiş makinesi kullanırken, bazı aksaklıklar, problemler yaşanmaktadır. Dikiş makinesi kullanımı eski zamanlara dayanmaktadır. Ama günümüzde de çokça kullanıldığı görülmektedir. İnsanlar kendilerine meşgale bulabilmek için bir şeyler yapmak isterler. Dikiş dikmek ise hem güzel ama bir o kadar da yorucu olabilir. Tabi ki öğrenene kadar. Dikiş makinesini kullanmayı öğrenirken sıkılabilirsiniz. Ama öğrendiğinizde, kendiniz için yapacağınız birçok şey sizi zevkten dört köşe yapacaktır. Aldığınız bir pantolonun paçasını bile yapmak insana haz verir. Ama bunları yaparken de makinede problemler görülebilir. Her dikiş makinesi problem yarattığında servis çağırmak gerekmez. Evde kendinizin de uygulayabileceğiniz yöntemler vardır.

Dikiş makinesi arızaları: Makinenin çalışmaması, ipliğin kopması, makinenin iğne kırması, zig zag yapmıyor olması, dikişlerde atlama olması, iplik toplanması gibi birçok sorunla karşılaşmak mümkündür. Ama bu problemlerin üstesinden gelmek sizi elinizdedir.
 • Makinenin çalışmıyor olması, Fişin prize takılı olup olmadığını öncelikle kontrol etmelisiniz. Dikiş makinelerinde motorun açılıp kapanmasını sağlayan bir düğme vardır. Bu düğmenin açık olduğundan emin olun. Prize elektrik gelmediğinden çalışmıyor da olabilir. Prizi kontrol edin. Eğer hala çalışmıyor ise servise göstermeniz gerekebilir.
 • İpliğin kopma sorunu, İpliğin makineye uygun olarak takıldığından emin olun ve makaradan rahat geçip geçmediğine bakın. Makinede takılı olan üst ipliğin çok gergin olmaması gerekir. Eğer gergin olursa iplik kopar. İpliği geçirdiğiniz iğnenin de sağlam ve yerine oturmuş olması gerekir. Yine de iplik kopma arızası yaşanıyorsa, servise götürmekte yarar vardır.
 • Dikiş makinesi iğneyi kırıyor, Takmış olduğunuz iğne ile iplik uyuşmuyorsa, iğne kırılabilir. İğneyi ipliğe gere takın. Orijinal iğne kullanılması, iğnenin kırılmasını önleyebilir. İğne yuvasına tam oturmalıdır. İğnenin değeceği baskı ayağı iğneye göre doğru olmalıdır. Buna rağmen iğne kırılıyorsa servise başvurmalısınız.
 • Zig zag yapmıyor olması, Dikiş makinelerinde, 5 adet zig zag yapma bölmesi vardır. Adet makineye göre değişiklik gösterebilir. Zig zag yapacağınız kolu istediğiniz pozisyona getirmezseniz yapmayabilir. Kol geçişinde problem varsa zorlamayın, servise götürmeniz en iyisi olacaktır. 
 • Dikişlerde atlama olması, İğnenin uygun olmasına dikkat edin. Kumaşın inceliğine ve kalınlığına göre iğne seçin. İğnenin tam yerine oturması gerekir ve iğnenin yamuk olmaması gerekir.
 • İplik toplanması, İpi iplik bölümüne takarken doğru taktığınızdan emin olun. İplikte toplanma oluyorsa, iplik gerginliğini artırmanız gerekir. Makinenin içinde bulunan kampanaların arasındaki iplik birikintilerini temizlemelisiniz. 
Dikiş makinesi arızaları, çok ta zor olan arızalar değildir. Kişi makine kullanımını öğrendikten sonra başa çıkabilir. Makinenin yağlanmaması da arıza nedenlerinden biri olabilir. Makinenin yağlanması için önce elektrik fişini prizden çekmelisiniz. Makinenin kullanma kılavuzunda bulunan talimata göre, gösterilen yerlerin yağlanması gerekmektedir. Başka yerlere yağ temas etmemelidir. Makine kullanımının sıklığına göre yağlama yapılmalıdır. En az kullanımda yılda bir defa, sık kullanımlarda 6 ayda bir defa yağlanması önerilmektedir. 
]]>
Dsg Arızası https://www.arizalar.gen.tr/dsg-arizasi.html Mon, 08 Oct 2018 01:07:54 +0000 Dsg Arızası, çift kavramaları ya da bilinen diğer adıyla dsg nin arızalanması demektir. Dsg vitesleri diğer dişli şanzımanlardan daha hızlı değiştirebilen otomatik şanzımandır. Çift kavramalı şanzıman di
Dsg Arızası, çift kavramaları ya da bilinen diğer adıyla dsg nin arızalanması demektir. Dsg vitesleri diğer dişli şanzımanlardan daha hızlı değiştirebilen otomatik şanzımandır. Çift kavramalı şanzıman diğer otomatik ve düz vites sistemlerine göre daha fazla güç ve daha iyi bir kontrol sağlamaktadır.

Dsg Arızası Neden Ve Nasıl Olur

Dsg şanzıman oldukça kullanışlı ve verimli olsa da oldukça hassastır. Çift kavrama yani dsg diğerlerine göre daha güçsüzdür. Yüksek vites değiştirme kabiliyeti yüzünden kolayca arıza meydana gelebilir. Dsg arıza şikayetinin en çok olduğu ülke Türkiyedir. Otomobil sıfırdan kaldırırken otomatik araçlarda kavrama girene kadar gaza fazla basılmaması gerekir. Bu arabanın kavramasına zarar verir. Şanzımana aşırı yük biner ve bozulur. Aşırı ısınma da bozulma sebeplerinin başında gelir. Dsg araçlarının uzun süre tam performans da kullanılması da çift kavramayı bozan faktörlerdendir. Uzun rampalarda tam gaz gidilmesi nedeniyle bazı dsg kullanıcıları problem yaşadıklarını belirtmektedir. 

Dsg Titreme Arızası

Dsg otomatik şanzımanı genelde hangi vitese geçeceğine karar verirken şanzımanın kavramasında meydana gelen bir arıza nedeniyle problem oluşturur. Sorunun çözümü yazılımın güncellenmesiyle geçeceği gibi kavramanın değişmesi de gerekebilir. Genelde ikinci viteste hızlanmada görülen bu arıza nedeniyle araç yetkili bayiye gönderilmelidir.

Dsg Kalkış Sorunları ve Kavrama Arızaları

Bu arızalarda dsg ilerlemez veya vitese geçmez. Kalkış sorunu ve otomobilin ilerlememesi gibi durumlarda otomobil kapatılıp tekrar çalıştırılmalıdır. Bu durumlarda beyinden kaynaklı problemler olabilir. Bu tür kısa vadeli çözümler uygulanabilir. Fakat böyle bir olayda en yakın yetkili servise gidilmekte fayda vardır. Kavrama dsg arızası kendiliğinden geçmez. Şanzıman kavramasının değişmesi gerekir. Bu da garanti kapsamında yapılabilir.

Dsg Isınma Arızası

Dsg şanzımanın ısınma arızası genellikle otomobil dik rampalara uzun süre tam randımanlı çıktığında veya yüksek hızlarda uzun süreler gidildiğinde meydana gelebilen arızalardandır. Bu tip durumlarda otomobil müsait bir yere çekilmeli kontak kapatılıp bir süre beklenmelidir. Böylece şanzımanınız soğuyacak ve tekrar yolunuza devam edebileceksiniz. Bu arıza çok nadir görülen bir arıza çeşididir. 

Dsg şanzımanları çok sık eleştirilse de şuanda en hızlı vites değiştiren otomatik şanzımandır. Yeni nesillerde dsg arızası çok nadir görülmektedir. Yakıt ekonomisi ve performansta çok verimli bir şanzımandır.
]]>
Buji Arızası Nasıl Anlaşılır https://www.arizalar.gen.tr/buji-arizasi-nasil-anlasilir.html Mon, 08 Oct 2018 05:44:16 +0000 Buji arızası nasıl anlaşılır, motordaki silindirlerin içerisinde sıkıştırılan yakıt ve hava karışımını kıvılcımla ateşlenen bujilerdeki en basit olan bir arıza yakıt sarfiyatını arttırırken performansını azaltabil Buji arızası nasıl anlaşılır, motordaki silindirlerin içerisinde sıkıştırılan yakıt ve hava karışımını kıvılcımla ateşlenen bujilerdeki en basit olan bir arıza yakıt sarfiyatını arttırırken performansını azaltabilmektedir. Motorda olan birçok arızayı bujilere bakarak tespit edebilmek mümkündür. Aşağıdaki bilgiler sayesinde buji arızası nasıl anlaşılır, bunun sebeplerini bulabilirsiniz.

Tırnak aralığı ideal seviyede değilse,
Bujilerde olan tırnak aralığı ideal olan bir konumda değilse buji yenide olsa yakıt ve hava karışımı iyi ateşleyememektedir. Bunlara bağlı olarak yanma odasındaki patlama zayıflar yada motor gücü azalabilir. Bu durumda da aracın araçta olan yakıtın bir çoğu yanmadan egzoztan çıkar veya otomobilin yakıt sarfiyatı hissedilecek bir oranda artabilmektedir. Yeni bir buji alındığı zaman her duruma karşı takmadan öncelikle tırnak aralığı sentille kontrol edilmelidir yada ayarı bozuk ise fabrika verilerine göre de ayarlanabilmektedir.

Bujinin üzerinde yağ birikintisi varsa,
Bujiler sökülerek kontrol edildiği zaman yağ birikintisi varsa motorda olan yanma odasına fazla yağ girebilir veya elektrotları yağlayabilir. Bu gibi durumlarda da bujiler yağ ile kaplandığı zaman kıvılcımlar normal düzeyin çok alt seviyesinde gerçekleşmektedir. Bu durumda yakıt tüketimini arttırır veya performansı azaltabilmektedir. Çözümse motoru revizyondan geçirebilmektir.

Bujinin üzerinde kurum olmuşsa,
Bujinin izolatör ucu, elektrotları veya gövdesinde kurum olmuşsa bu karbüratör veya enjeksiyon ayarının bozuk olduğu anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarda da motorda ateşleme kesikliği olabilir yada motor soğuk havalarda zor çalışabilmektedir. Sorunu çözebilmek içinde hava filtresinin kontrol edilmesi, karbüratör yada enjeksiyon ayarının yapılması gerekmektedir.

Elektrotlar kaynamışsa,
Buji elektrotları kaynamışsa yada üzerinde yabancı maddeler toplanmışsa veya zamansız olan ateşleme sonucunda da aşırı yükleme olmuş anlamına gelmektedir. Bu sorun ateşleme veya subap ayarının bozuk olmasından dolayı arızalı olan distribütörden veya kalitesiz olan yakıttan kaynaklanmaktadır. Sorunu çözmek için de motor ateşlemeyle yakıt ayarı kontrol edilmeli veya yeni bir buji takılması gerekmektedir.

Buji çatlaksa,
Bujilerde narinde olsa karşılaşabileceğimiz arıza bujinin düşürülmesi sonucunda elektrotunda da mekanik olan hasar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda da ateşleme eksik olabilir veya kıvılcımlar başka yerlere sıçrayabilmektedir. Bu nedenle arızalı bujinin değiştirilmesi gerekmektedir.
]]>
Ariston Hotpoint Buzdolabı Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/ariston-hotpoint-buzdolabi-arizalari.html Mon, 08 Oct 2018 07:42:11 +0000 Ariston Hotpoint Buzdolabı Arızaları, Arriston İtalyan firmasıdır buzdolabı ve başka beyaz eşya çeşitlerini de üreten bir firmadır. Buzdolabı beyaz eşya çeşitlerinden birisidir. Bizim ülkemizde hemen hemen kullanılmayan hi Ariston Hotpoint Buzdolabı Arızaları, Arriston İtalyan firmasıdır buzdolabı ve başka beyaz eşya çeşitlerini de üreten bir firmadır. Buzdolabı beyaz eşya çeşitlerinden birisidir. Bizim ülkemizde hemen hemen kullanılmayan hiç bir ev yoktur. Buzdolaplarının markaları, şekilleri ve modelleri birbirine göre değişik olsa da kullanım amacı besinlerin uzun süreli saklanması için olan bir ihtiyaçtır. Ariston hotpoint buzdolabı diğer normal buzdolabına göre daha kaliteli ve daha kullanımı kolay olandır. No frost buzdolabı içine konulan gıda maddelerinin kokusunun bir birine yani diğer gıda maddesine geçmesini engelleyip daha fazla süre koruyabilen bir teknolojik ürünüdür. Senelerce kullanılan ve kullanım hatalarından ötürü Ariston no frost buzdolabı bozula bilirler veya arızalı olduğu sanılabilir. Bu alanda bilgi sahibi değilseniz servisi aramanız ve yardım istemeniz iyi olur. Aksi halde çalışmayan bozulan buzdolabın da olan gıda ürünleri kısa zaman da bozulup, kullanılmaz bir hale gelir. O sebeple  içerisinde gıda maddesi olan buzdolapları kısık derecede dahi olsa da devamlı çalışma gereği olan bir üründür. Buzdolabı kullanımında tecrübesi olmayan birisi basit hatalar sebebi ile buzdolabını çalıştırmaya biliyor yada nelere dikkat etmesi gerektiğini unutuyor.

Ariston Hotpoint Buzdolabı Arızaları

Ariston hotpoint buzdolabım çalışmıyor:
 • İlk olarak buzdolabının elektrik fişine takılı olup olmadığını kontrol ediniz. 
 • Elektrik kesilmediğinden emin olunuz ve Sigorta şart ellerinin atıp atmadığından emin olunuz. 
 • Açma kapama düğmesi var ise açık konumda olmasına bakınız. 
 • Buzdolabımın sesi değişti yada çok yüksek ses ile çalışıyor ise.
 • Sıcak havalarda olan bir sorundur, lakin arıza değildir. Çünkü havanın sıcak olması sebebi ile buzdolabı motorunun soğutma işlemini yapması için devamlı çalışması gereklidir.
 • Buz dolabının rüzgar sesi gibi ses çıkarması da sıcak havalarda normaldir, bir arıza değildir. 
Ariston hotpoint buzdolabım arızalı soğutmuyor:
 • Buzdolabının kapalı olmaması sebebi ile soğutma işlemi yapmayabilir yada soğutma yapsa da az gelebilir.
 • Buzdolabına konulan besin maddelerinin dolabın iç duvarlarına değmemesi gereklidir. 
 • Sıcak havalarda buzdolabınızın ayarını, derecesini yükseltmeniz gerekir.
 • Aynı zamanda dondurucu bölümü içinde aynı şekilde ayarlarının yükseltilmesi gereklidir. 
 • Buzdolabı ile duvar arasında en az 15 cm boşluk olması lazımdır. Hava dolaşımının rahat yapılması için çok önemlidir.
 • Buzdolabınızın kapı contalarının eskimiş yada deforme olması sebebi ile kapısı tam kapanmayabilir. 
Buzdolabı içinde su birikintileri oluyor:
 • Su kanalları kapanmış olabilir ve temizlemek gerekir. 
 • Hava durumuna göre yanlış derecede kullanıyor olabilir. 
 • Buzdolabınızın yazın güneşin altında olması ve kapılarının sık sık açılmasından dolayı su birikintisi olabilir. 
Buzdolabı içerisinde donma ve buzlanmaların oluşması:
 • Termostat ayarlarını kontrol edin soğutucu ve dondurucu kısımlarını normal dereceye getirilmesi gerek.
 • No frost özelliği olan buz dolaplarında iç bölümünde hava akımını yapan deliklerin kapanmış olması. 
 • Buzdolabında bulunan besin maddelerinin saklama kapları içerisinde konulmaması. 
 • Buzdolabının kapısının doğru bir şekilde kapandığından da emin olun. 
Ariston hotpoint buzdolabı arızası için servis aranacak durumlar:
 • Buzdolabınızın çalışması için yapılması gerekeni yaptınız ama yinede çalışmıyor ise servis çağırmanız lazımdır. 
 • Elektik kaçağı gibi sorunlar olduğunda mutlaka servis çağırınız. 
 • Buzdolabınızın dondurucu bölümünün delinmesi halinde arıza için servisi çağırın. 
 • Buzdolabınızın pervanesinin çalışmıyor ise servisi çağırın. 
 • Buzdolabının motorunun bozulması halinde de servis çağırmanız gerekir. 


]]> Demirdöküm Klima Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/demirdokum-klima-ariza-kodlari.html Tue, 09 Oct 2018 03:33:40 +0000 Demirdöküm Klima Arıza Kodları; Demirdöküm klima arıza kodları, klimanın vermiş olduğu hataya göre değişmektedir. Demirdöküm klima arıza kodları, genellikle ekranda görünmektedir. Ekranda görünen koda göre hareket etmemi Demirdöküm Klima Arıza Kodları; Demirdöküm klima arıza kodları, klimanın vermiş olduğu hataya göre değişmektedir. Demirdöküm klima arıza kodları, genellikle ekranda görünmektedir. Ekranda görünen koda göre hareket etmemizi sağlar. Demirdöküm klima arıza kodlarının bazılarına, evde kendimiz çözüm üretebiliriz. Bazılarına da kesinlikle servis çağırmamız gereken kodlardır. Demirdöküm klima arıza kodundan, cihazın güç kablosu arızalıysa onarım sadece yetkili servis tarafından yapılmalıdır. PTC içeren Demirdöküm klima modelleri PTC ünitesi klimanın kabininin orta alt bölmesindedir. Bu parçalar kesinlikle evdeki kişiler tarafından sökmeyen ya da tamir edilmeye çalışılmamalıdır. PTC ünitesinin arızası yangına ya da başka tehlikelere sebebiyet verebilir. Bunun için kesinlikle ve kesinlikle servis elemanları tarafından tamir edilmelidir.

Demirdöküm Klima Arıza Kodları; 

E1, E2, E3, E4 Kodu; Klimanın ekranında bu kodu görüyorsak sıcaklık sensörü kapalı ya da devre dışı kalmış demektir. Muhakkak servise danışılması gerekmektedir.
 
E6 Kodu; Ekranda bu kod görülüyorsa dış ünite korumasında sorun var demektir. Muhakkak servise danışılması gerekmektedir.
 
E8 Kodu; Ekranda görmüş olduğunuz E sekiz kodu elektrostatik toz kaplama da bir problem olduğunu bize göstermektedir. Servise danışılması şarttır.

E13 Kodu; Ekranda görmüş olduğumuz bu kod kompresör ön tanımlı fazda bir sıkıntı olduğunu göstermektedir. Servise danışarak halledilmesi gereken bir durumdur.

E14 Kodu; Kompresör faz bağlantısı yanlış bağlanmış demektir. Servisin halledebileceği bir sıkıntıdır.

P4 Kodu; İç ünite evaporator sıcaklığı çok yüksek veya çok düşüktür. Kompresör koruma özelliği devreye girmiştir. Bu durumda bu kodu gördüğümüz zaman fitreleri temizlememiz gerekmektedir. Eğer sorun devam ederse muhakkak servisi danışmanız gerekir.

P5 Kodu; P5 kodunu ekranda gördüğümüz durumlarda dış ünite kondenser sıcaklığı çok yüksek ya da çok düşüktür. Kompresör koruma özelliği devreye girmiş demektir. Hava giriş kanalında engelleyici madde olup olmadığına bakılabilir. Yoksa servise danışılması gerekmektedir. 

P7 Kodu; Bu kod çıkış sıcaklığının çok yüksek olduğunu ve kompresör korumasının devreye girdiğini gösterir. Kesinlikle servise danışılmalıdır. 

P9 Kodu; Soğuk hava koruma özelliği devrede demektir. Sıcaklık yeterli seviyeye geldiğinde problem genellikle çözülmektedir. 

P10 Kodu; Çıkış basıncı koruması devreye girmiş demektir. Muhakkak servisin aranması gerekir. 

P11 Kodu; Emme basıncı koruması devreye girmiştir. Servisin aranması gerekir. 

P12 Kodu; Yüksek akım koruması devreye girmiştir. Servisin aranması gerekir. 

HS Kodu; Buz çözme devrededir. Buz çözme sona erdiği zaman normale dönecektir. 

Demirdöküm klima kodkarı, Klimanız E1 kodu verdiği zaman, bu kod ekranda bir kez yanar iç ünite sıcaklığı sensörünün hatası anlamına gelmektedir. E2 kodu iki kez yanmaktadır. İç ünite boru sıcaklık sensörü hatasını göstermektedir. E5 kodu 5 kez yanar yanlış elektrik bağlantısı, yüksek akım, düşük basınçtan koruma amaçlıdır. 
]]>
Motosiklet Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/motosiklet-arizalari.html Tue, 09 Oct 2018 16:37:03 +0000 Motosiklet Arızaları, Farkında olmadan farları açık unutmuşsanız ya da başka bir sebeple motorunuzu çalışmayabilir. Sorun aküden kaynaklıysa, motoru çalıştırmak için destek yapılmalıdır. Takviye kablolarıyla başka Motosiklet Arızaları, Farkında olmadan farları açık unutmuşsanız ya da başka bir sebeple motorunuzu çalışmayabilir. Sorun aküden kaynaklıysa, motoru çalıştırmak için destek yapılmalıdır. Takviye kablolarıyla başka bir aracın aküsünden güç alınıp otomobili çalıştırmaya çalışılır. Bu işlem sırasında yanlış takviye yapıldığı da görülür. Yanlış takviye yapılması, özellikle enjeksiyonlu araçların elektronik kontrol ünitesinin ve çeşitli parçalarının arızalanmasına ve bir hayli kabarık tamir faturasına neden olur. 

Doğru takviye nasıl yapılır 

Motorunuzu aküsü boşaldığında yapılması gereken başka bir araç aküsünden destek alarak çalıştırmaktır. Ancak bu işlemi yaparken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. 
 • Motor takviye yoluyla çalıştırabilmek için her iki akünün de; ayni kapasitede  olması gerekiyor.  
 • Takviye alacağınız araçla arazinizin temas etmediğinden emin olun. Araçların birbirine temas etmesi durumunda, takviye kablolarının artı uçları bağlandığı an araçlar üzerinde elektrik akımı meydana gelir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.
 • Başka bir motordan takviye alındığında, iki aracında gereksiz lamba ve aksesuarlarını kapatmalısınız. 
 • Bağlantıların bitmesinden sonra elektrik veren araçtaki akü zayıfsa, o aracın motorunu çalıştırın ve motoru çalışır durumda bırakın. 
 • Motor hemen çalışmadığında, boşalmış olan akünün cereyan alabilmesini sağlamak için birkaç dakika bekleyin ve tekrar deneyin. 
Benzinle çalışan bir motorun çalışması için üç temel gereksinimi vardır: 
 • Hava-yakıt karışımı, 
 • Ateşleme, 
 • Silindirlerde sıkıştırma (kompresyon). 
Motosiklet Arızaları muhtemelen bunlardan biri, çoğunlukla da yakıt veya ateşlemedir. 

Parlak ve normal olarak yanmıyorlar ise, akünüz zayıf veya akü bağlantı sorununuz var demektir. Akünyü şarj etmeli yada başka bir araçtan kablo ile yardım almalısınız. (Kablo ile bağlantı yardımı almadan önce aracın kataloğundaki imalatçı firmanın işlem ve uyarılarını okumalısınız.) Farlar parlak ve normaldeki gibi yanıyorlarsa, farlar açık iken birinin gözlemlemesini sağlayarak, tekrar marş yapınız. Farlarınız parlak olarak kalıyor ve değişmiyorlarsa, muhtemel problem marş, kontak anahtarı veya röledendir. Servise başvurmalısınız. Marş yaparken farlarınız zayıflıyorsa, muhtemel problem akü, marş veya şasi topraklama kablosundadır. Cevabınız 'evet' ise, bir yakıt veya elektrik/ateşleme probleminiz var demektir. Marş yaparken motor normal ilk çalıştırmalarda ki gibi dönüyor fakat çalışmıyorsa, birçok muhtemel neden olabilirse de bunlar iki gruba ayrılabilir: 
 • Deponuzda yakıt bulunduğundan emin olunuz. Yakıt çok az ise, özellikle eğimli yollarda motora yeterince yakıt pompalanamayabilir. 
 • Yakıtınız yeterliyse, muhtemel sorunlar, çalışmayan yakıt pompası, tıkanmış yakıt filtresi, tıkanmış yakıt enjektörleri veya bir elektrik/ateşleme problemidir. Bu durumda yapılacak en doğru hareket, muhtemelen profesyonel yardım almaktır. 

]]>
Marş Motoru Arızası https://www.arizalar.gen.tr/mars-motoru-arizasi.html Wed, 10 Oct 2018 08:23:12 +0000 Marş motoru arızası, Marş motoru aküden aldığı enerji sayesi ile çalışmaktadır. Arabanın çalışması ile ilk tepki veren sistem marş motorudur. Marş motoru aracın elektronik aksamıyla senkronize olarak çalışır. Marş mo Marş motoru arızası, Marş motoru aküden aldığı enerji sayesi ile çalışmaktadır. Arabanın çalışması ile ilk tepki veren sistem marş motorudur. Marş motoru aracın elektronik aksamıyla senkronize olarak çalışır. Marş motoru otomobilin kontak anahtarı çevrildikten sonra krank miline bağlı olan volan dişlisinin dönmesini sağlamaktadır. Motorun ilk hareketine başlamasını sağlamaktadır. Marş motoru çeşitli parçalardan meydana gelir. Marş dişlisi, selenoid, kollektör, kömür marş motorunu oluşturan parçalardır. Burç yataklarının aşınması, fırçaların aşınması, fırça yay basınçlarının düşmesi, fırçaların kollektöre iyi değmemesi, kollektörün kirlenmesi veyahut kollektörün aşınması, şalter kontaklarının kirlenmesi veyahut şalter kontaklarının aşınması,kablo bağlantılarında meydana gelen korozyon yahut gevşeme, yalıtkanların bozulması ile kısa devre yahut şasiye kaçak, kavrama yahut pinyon dişlisinde meydana gelen bozulma, sıkışma, aşınma marş motorunda arıza oluşmasını meydana getiren sebepler arasında yer almaktadır. Marş yapma süresi 10-15 saniye kadar bir süreyi kapsar. Motorun çalışmadığı, defalarca marşın yapılması gerektiği durumlarda marş motorunun soğuması ve akünün kendini toplaması için belli bir süre beklemeye dikkat edilmelidir. Marş motoruna sürekli olarak bir bakım yapılmasına gerek yoktur. Akünün şarjlı tutulması, akü ve marş motoru bağlantılarının temiz ve sıkı bir biçimde olduğuna özen gösterilmelidir. 

Marş motoru arızası neden olur

Çoğunlukla kömür bitmesi sonucu ile marş motorunda arızalar meydana gelebilmektedir. Marşa basıldığında eğer marş dönmüyor ise bununla birlikte kornada çalmıyor ise akü boşalmış olabilir, kutup başları gevşemiş olabilir yahut akünün veya marş motorunun bağlantılarında gevşeme veya oksitlenme meydana gelmiş olabilmektedir. Yine motor çalıştırılır iken marş motoru yavaş dönüyorsa, bunun dışında tık diye bir ses gelip marş motoru çalışmıyor ise akü zayıflamış olabilir. Bununla birlikte kablo bağlantılarında gevşeme de meydana gelmiş olabilir. Şase bağlantılarında gevşeme meydana gelebilir. Marş dişlisi kırılabilir ya da marş dişlisinde aşınma gerçekleşmiş olabilir. Bununla yanı sıra volan dişlisi kırılmış olabilir, ya da volan dişlisi aşınmış olabilir. Selenoid yani marş otomatiğinde arıza meydana gelebilir. Marş motoru sargılarında arızalanma meydana gelebilir veya sigorta atabilir. 

Marş motoru arızası tamiri nasıl yapılır

Marş motoru eğer eskisi gibi iyi çevirme kuvvetinde bulunamıyorsa bu marş motoru tamir edilir, Eğer tamir edilmesi imkansız ise arıza basit değil ise yenisi ile değiştirilir. Marş motorunda meydana gelen en basit arıza kömürün bitmesi ile meydana gelir. Bu durumda marş motoru sökülür ve kömürü değişimi yapılır. Marş motorunun diğer parçaları olan selenoid, kollektör, marş dişlisi gibi parçaların tamir edilebilme ihtimalleri pek yoktur. Bu parçalarda meydana gelen arızalarda parçanın değiştirilmesi daha yararlı olacaktır.

]]>
Buzdolabı Su Akıtıyor https://www.arizalar.gen.tr/buzdolabi-su-akitiyor.html Wed, 10 Oct 2018 21:16:11 +0000 Buzdolabı su akıtıyor, buzdolabında görülen en sık arıza nedenlerinin başında gelmektedir. Her ne kadar buzdolabınızın bakımlarını zamanında yapsanız da ister istemez buzdolabınızın su akıtmasıyla karşı karşıya kala Buzdolabı su akıtıyor, buzdolabında görülen en sık arıza nedenlerinin başında gelmektedir. Her ne kadar buzdolabınızın bakımlarını zamanında yapsanız da ister istemez buzdolabınızın su akıtmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Buzdolabı su akıtıyor neden
 • Her buz dolabının içerisinde bir adet gider borusu bulunmaktadır. Eğer buzdolabınız su akıtıyorsa kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Buzdolabınızın içerisine koymamanız gerekirken koyduğunuz yemeklerinizin terlemeye ve bundan dolayıda su akıtmışta olabilir kontrol ediniz.
 • Buzdolabınızın arkasında motorun üstünde çanak şeklinde bulunan su taşı kırıkta olabilir kontrol ediniz.
 • Buzdolabı kendi kendine çalışıp durabilir dolap kapağının örtüldüğünden emin olunuz kontrol ediniz.
 • Buzdolabınızın elektronik kartı arızalanmış olabilir. Servis tarafından kontrol edilip gerek varsa değişmesi lazım.
 • Buzdolabının içerisinde veya dışarısında bulunan kablo dediğimiz şeyler yanı rezistanslar arızalanmış olabilir.Servis tarafından dolabın incelenmesi gerekiyor ve dolabın rezistanları, su kanallarının açık olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
 • Buzdolabınızın soğutmayı algılayan termostat parçası devreye girmiyor olabilir, servis tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Veya buzdolabının motoru arızalanmış olabilir, servis tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Dolabınızın arkasında alt tarafta dolabın motoru vardır bu motorun üzerinde veya yanında bir su buhar kabı vardır onu kontrol ediniz eğer o kap kuruysa muhtemelen su kanallarının tıkalı demektir, su kanallarının açılması gerekmektedir.
 • Buzdolabınızın derin dondurucu kısmı aşırı buzlanma yapabilir ve buda buzdolabınızın fitillerinin eskidiği için içeriye dış hava ile teması açıp sıcak havanın içine girmesine cihazın daha çok çalışmasına ve karlanmaya neden olacaktır. Eğer buzdolabınız bu haldeyse fitillerinizin değiştirilmesi lazım.
 • Buzdolabı kapak contalarının hava yapması buzdolabınızın nedensizce düzensiz bir biçimde çalışmasına yol açıp içeriye hava almasına neden olacaktır, buda buz dolabınızın su akıtmasına neden olur.Contaların değişmesi lazım.
Not: Yalnız burada bir şeyi hatırlatmakta fayda var sıcak olan bir yemeği buzdolabınıza koymamanız gerekmektedir, buzdolabınıza zarar verebilir veya bakımları zamanında yapılmayıp gider borusu tıkandıysa buz dolabınız su akıtacaktır.
]]> Dizel Araçlarda Turbo Arızası https://www.arizalar.gen.tr/dizel-araclarda-turbo-arizasi.html Wed, 10 Oct 2018 21:16:32 +0000 Dizel araçlarda turbo arızası, anlamak için öncelikle turbonun ne olduğunu anlamamız gerekiyor. Böylelikle aracımızda turbo arızası olup olmadığını anlayabiliriz. Markadan markaya değişmekle birlikte turbo, çalışması iç Dizel araçlarda turbo arızası, anlamak için öncelikle turbonun ne olduğunu anlamamız gerekiyor. Böylelikle aracımızda turbo arızası olup olmadığını anlayabiliriz. Markadan markaya değişmekle birlikte turbo, çalışması için gerekli olan hareketi egzoz gazlarının paneli döndürmesi ile sağlar. Hareket için gerekli iki sistem vardır. Bir tanesi turbo motorun egzoz emme kısmının doğrudan egzoz manifolduna bağlanmasıdır. Diğeri ise bir metal hortum aracılığı ile egzoz maniforduna bağlanmasıdır. Bu şekilde turboyu çalıştırmak için fazladan güç harcanmaz. Bununla birlikte de turbonun veriminin yüksek olması için egzoz gazının da yüksek miktarda olması gerekecektir. Egzoz gaz miktarının yüksek olması ancak yüksek devirde mümkün olabilecek bir durumdur. Turbonun belli bir devir üzerinde etkisinin hissedilmesi işte bu sebepledir. Direk olarak motordan alınan güç turbonun hareketi için gereklidir. Güç motordan alındığından dolayı aracın gücünden bir miktar almış oluruz. Sonrasında turbo etkisiyle bu güç yerine konulmuş olur. Turboda sıkıştırılan hava ısındığı için soğutulması gerekir. Soğuk hava sıcak havayla kıyaslandığında daha fazla yoğunluğa sahiptir. Bu nedenle de daha fazla oksijen içerir. Oksijenin daha cok olması daha fazla yanma ve bu sebeple daha fazla itme sağlar. Turbo için gereken sıcak havanın soğutulması için gereken soğutma işlemi yapan cihaza 'Intercooler' adı verilir. Özel uygulamalar haricinde araçlardaki turbolar motorun özelliğine bağlı olarak 1500-3500 devir arasında ulaşır.

Dizel araçlarda turbo arızası nasıl anlaşılır:
 • Aracın çekişinde ciddi anlamda bir düşme yaşanıyorsa, bu durum turbonun arızalandığını gösterebilir. Turbonun bozuk olması araca herhangi bir zarar vermez. Yani aracınızı kullanmaya devam etmekte herhangi bir sakınca yoktur. Turbonun bozulması turbonun getireceği ekstra güçten yararlanmayı engeller, bu da motor hacmi düşük olan arabalarda dik yokuşları aracın çıkmasını zor hale getirir.
 • Araç egzozundan maviye yakın renkte duman atmaya başlar. Bu araçta yağ kaçaklarına işaret eder. Motorda yağ eksilmesine neden olur. Motor yağ basıncının düşmesine sebep olduğundan dolayı önemli arızalardan biridir ve hemen çözümlenmesi gerekir.
 • Kontrolsüz basınç hareketleri, gaz verme sırasında ani kesiklikler oluyorsa, arıza ortaya çıkmış olabilir.
 • Aşırı gürültülü çalışma, gaza basılması ile birlikte normalden çok daha fazla pedal sesi ve vınlama duyuluyorsa bu arıza oluşmuş olabilir.
 • Aşırı ısınma durumunda turbo salyangozunun içerisinde gaz sıkışması meydana gelir. Araçta güç kaybı yaşanır.
 • Turbo milinin kırılması, turbo yağlamasının az olmasından kaynaklanır. Turboya yağı getiren hortumun tıkanması ile turbo kuru kalır ve böylece aşınmadan dolayı fazla ısınarak milin aşınmasına ve sonrasında kırılmasına sebep olur. Egzoz gazında yoğunluk ve maviye dönük renk ile anlaşılır.
 • Turboyu yağsız bırakmamak çok önemlidir çünkü bu durum turboya zarar verir. Motor durdurulmadan önce yaklaşık 10 saniye kadar beklemek yararlı olacaktır. Bu süre zarfında turbo normal devre dönecek ve yeterli yağlanma sağlanmış olacaktır.

]]>
Hidrolik Direksiyon Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/hidrolik-direksiyon-arizalari.html Thu, 11 Oct 2018 00:21:13 +0000 Hidrolik direksiyon arızaları, göz atarken direksiyon sistemi, ön tekerlekler, süspansiyon, akslar ve şasi arasındaki ilişki göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle ortaya çıkacak problemler sürücüye direksiyon sisteminden oluşu Hidrolik direksiyon arızaları, göz atarken direksiyon sistemi, ön tekerlekler, süspansiyon, akslar ve şasi arasındaki ilişki göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle ortaya çıkacak problemler sürücüye direksiyon sisteminden oluşuyor gibi görünse de süspansiyon sistemi içindeki problemler arızanın asıl nedeni olabilmektedir. Karar vermeden önce, direksiyon sistemi içinde yer alan problemleri göz önüne almak ve diğer olası bütün nedenleri araştırmak gerekmektedir. Hidrolik direksiyon arızaları mekanik direksiyon sistemlerindeki arızalar ile benzerlik gösterebilmektedir. Kontroller sırasında kontrol edilecek alanlar aşağıdaki gibidir.

Aşırı direksiyon simidi boşluğu: Direksiyon sisteminde birçok mafsal olduğundan, çok az bir boşluk olur. Bu nedenle, direksiyon parçalarının gevşemesi aracın bir tarafa doğru çekilmesine sebep olur. Bu durum lastiklerde anormal aşınmalara ve titreşimlere neden olur.

Bilya ve burç arızası: Direksiyon sistemlerindeki bilya ve burçlar direksiyon milinin hareket eden araçtaki sağa ve sola dönüşlerin ses yapması, direksiyonun zor dönmesi ve titrediğinin hissedilmesi ile kendini belli eder. Eğer direksiyon dönüşlerde ses çıkarıyor ise burcun aşındığını gösterir. Direksiyon sağa ve sola dönerken zorlanıyor ise direksiyon mili bilyasının arızalı olduğuna işaret eder.

Direksiyon kutusu: Direksiyon dişli kutusu içinde bulunan dişliler, araç hareket halinde iken yoldan gelen darbelerin etkisi ile boşluk oluşmasına ve bunun da ses yapmasına neden olmaktadır. Toz körüklerinin de yırtılması ile içeri giren tozlar ve pislikler aşınmayı giderek daha fazla arttırır. Direksiyon kutularının içindeki dişliler mutlaka yağlanmalıdır.

Direksiyon bağlantılarının gevşekliğinin kontrolü: Aracın önü kriko yardımı ile havaya kaldırılmış iken ön tekerleklerin ileri, geri, yana doğru hareket ettirilmesi ile kontrol edilir. Eğer bağlantılar arasında aşırı boşluk var ise bağlantılar veya tekerlek bilyaları büyük ihtimal ile gevşemiştir.

Tekerlek bilyasının gevşeklik kontrolü: Aracın önü kriko yardımı ile kaldırılarak, tekerleğin her birinin üstünden ve altından tutarak sallanması ile gevşekliği kontrol edilir. Eğer herhangi bir gevşeklik bulunursa aşınma vardır. Boşluk ayak freni uygulanarak tekrar kontrol edilir, eğer boşluk azalmış ise problem tekerlek bilyalarında değil başka bir sebepledir..

Hidrolik hortumlar: Hidrolik hortumlar dıştan gelecek darbelerden ve hidrolik sistem iç basıncından meydana gelecek ani basınç yükselmesinden dolayı zarar görmüş olabilir, hidrolik yağın boşalması nedeni ile direksiyon sertleşir. Direksiyon hidrolik yağı beş yılda bir ya da her 100.000 km bir yenilenmelidir.

Araç üzerindeki kontroller: Direksiyon simidinin yukarı, aşağı ve sağa, sola ve ileri, geri hareketi ve direksiyon simidinin ana mil üzerindeki bağlantısının iyi olup olmadığı ayrıca direksiyon kolonunun bağlantılarının sıkılığı kontrol edilir.

Direksiyon simidi boşluğunun kontrolü: Araç düz sürüş konumunda iken, direksiyon simidi hafifçe sağa, sola döndürüldüğünde ön tekerlekler dönmüyor ise direksiyon boşa dönme hissi veriyor ise bu sırada direksiyon simidi hareketinin boşa dönmesine direksiyon simidi boşluğu denilir. Bu boşluk her araç modelinde değişmek ile birlikte 30 mm den fazla değildir. Boşluk fazla ise direksiyon simidi somunu yetersiz sıkılıkta; direksiyon dişlisinin aşınması; yanlış ayarlanmış olması; aşınmış bağlantı mafsalları; gevşek konsol bağlantıları, gevşek tekerlek bilyaları veya gevşek ana mil mafsalları neden olur.
]]>
Katalizör Arızası https://www.arizalar.gen.tr/katalizor-arizasi.html Thu, 11 Oct 2018 08:18:51 +0000 Katalizör arızası, herkesin başına gelebilecek olan bir araç arızasıdır. Bu arızayı ne kadar erken anlar ve gerekli önlemleri alırsak aracımızın ömrü için o kadar iyi olacaktır. Aracımızda katalizör arızası olduğunu k Katalizör arızası, herkesin başına gelebilecek olan bir araç arızasıdır. Bu arızayı ne kadar erken anlar ve gerekli önlemleri alırsak aracımızın ömrü için o kadar iyi olacaktır. Aracımızda katalizör arızası olduğunu kötü koku, motor performansının azalması(çekişte düşüklük), kötü motor devirlenmesi, egzoz emisyon değerlerinin yüksek çıkması, fazla yakıt tüketiminden anlayabiliriz. Katalizörde görülen en yaygın arızalar tıkanma-dolma, seramik petek yapısındaki etkin maddenin erimesi ve özelliğini yitirmesi veya seramik yapının kırılmış olmasıdır. Motorun altından tıkır tıkır sesler gelmesi bu yapının kırılmış olduğunu gösterebilir. Bu durumda katalizör konvektör değiştirilmelidir çünkü kırılan bu parçalar egzoz borusunu tıkayabilir egzozda geri basınç oluşmasına neden olarak çekiş düşüklüğü ve fazla yakıt yakma ihtimalini artırabilir. Normal sağlıklı bir sistemde katalitik konvektör tıkanmaz ve kirlenmez. 

Tıkanma sebeplerinden biriside aracın yağ yakmasıdır. Bu durumda katalizörün tıkanmasına neden olmaktadır. Motorun mavimsi bir duman atması aracın yağ yaktığının bir göstergesidir. Katalizör arızası almamak için motorun yağ yakmasını engellememiz gerekir. Katalizör arızasının başka bir nedeni de aracın yüksek devirde uzun süre kullanılmasıdır. Bu durum egzoz gazı sıcaklığını aşırı derecede yükselterek katalizör yapısının erimesine ve tıkanmasına neden olur. Bozuk yada yanlış buji kullanımı da yanma kalitesini bozacağı için katalitik konvertörün yine tıkanmasına sebep olacaktır. Dolayısı ile katalizör arızasından kaçınmak için yukarıda belirttiğimiz ihmallerden kaçınılmalı ve eğer bu sıkıntıları yaşıyorsanız daha büyük sorunlara neden olmadan katalizörü değiştirmelisiniz.
]]>
Ford Focus Motor Arıza Lambası Neden Yanar https://www.arizalar.gen.tr/ford-focus-motor-ariza-lambasi-neden-yanar.html Thu, 11 Oct 2018 10:50:42 +0000 Ford Focus Motor Arıza Lambası Neden Yanar, Ford Focus motor arıza lambası neden yanar, motorun çalışmasıyla veyamotora bağlı diğer parçaların arızası ile alakalıdır. Ford Focus motor arıza lambası neden yanar, motorda bulu Ford Focus Motor Arıza Lambası Neden Yanar, Ford Focus motor arıza lambası neden yanar, motorun çalışmasıyla veyamotora bağlı diğer parçaların arızası ile alakalıdır. Ford Focus motor arıza lambası neden yanar, motorda bulunan beyin sistemi farklı noktaları sensörler aracılığıyla kontrol etmektedir. Ford Focus motor arıza lambası neden yanar, bu sensörler yazılım sonucunda sistem farklılıklarını sürekli kontrol etmektedir. En ufak bir düzensizlik veya sapmalar meydana geldiği zaman beyine uyarı gönderir ve bunun sonucunda da motor arıza lambası yanar. Ford Focus motor arıza lambası neden yanar, motor lambasının yanması çok önemli bir sorunun göstergesi olabildiği gibi basit bir nedenle de olabilmektedir. Ford Focus motor arıza lambası ne şekilde yanarsa yansın bunu çok ciddiye alıp tamir için tamirciye gitmek gerekir. Ford Focus motor arıza lambası neden yanar, yakıt sistemi, ateşleme sistemi, hava emiş sistemi, egzoz sistemi gibi nedenlerden dolayı motor arıza ışığı yanabilir.

Ford Focus Motor Arıza Lambası Neden Yanar

Standart Dışı Yakıt: Aracınıza aldığınız akaryakıt standart dışı ve kirli ise günümüzde oldukça hassas olan araçların çalışmalarını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca yakıta eklenen orantısız katkılarda motorun bozulmasına sebebiyet verebilir. Kalitesiz akaryakıt kullanımı sonucunda yakıt sisteminde bulunan sensörler standart dışı yakıtı tespit eder ve motor arıza lambasını yakar.

Yakıt Kapağı: Akaryakıt alırken görevlinin gerektiği gibi kapağı sıkı kapatamaması sonucu veya kapağın ömrünün dolması sonucunda karşılaşılan bir arızadır. Bu iki durumdada motor arıza ışığı yanar. Yakıt deposunda bulunan sensörün yakınının buharlaşma miktarı ölçmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Oksijen Sensörü: Motor arıza lambasının yanmasının en büyük sorunlarından birisi de oksijen sensörü dür. Motorun yanma için ihtiyacı olan havanın içerisinde oksijen miktarını ve hava yakıt karışımı doğru yapılıp yapılmadığını ölçen bu aygıt arızalanması sonucunda motor arıza ışığı yanmaktadır. Motor ışığı yanıyorsa oksijen sensörünün değiştirilmesi gerekmektedir.

Katalitik Konvertör: Egzoz sistemini sağlayan bir parçadır. Katalitik konvertör sayesinde atmosfere daha az zehirli gaz atılmaktadır. Motorun tüm ayarları bu parçaya göre tasarlandığı için zarar görmesi durumunda motor performansına negatif etkisi olmaktadır. Böyle bir durumda da sensörler uyarı verir ve motor arıza lambası yanar.

Buji, Buji kabloları ve Akü: Ateşleme sisteminde olabilecek en ufak bir sorun bile motorun sağlıklı çalışmasını engellemektedir. Bunun sonucunda motorun performansı düşer ve yakıt tüketimi artar. Bujilerin birinde veya daha fazlasın da oluşabilecek bir sıkıntı hava yakıt karışımının düzgün bir şekilde ateşlenmesini engeller. Bujilerin gevşek olması da aynı sorunu oluşturur. Bujiler ne kadar sağlam olursa olsun buji kabloları akım bujilere iyi bir şekilde aktaramaz ise çevresindeki ateşleme olması gerektiği gibi gerçekleşmez. Buda hava yakıt karışımının düzgün ateşlenmesine engel olur. Bunun sonucunda motor uyarı lambası yanar. Akünün de ateşleme sistemi üzerinde çok yakın bilgisi olduğu için akülerde bazen ışığın yanması neden olabilmektedir.

Hava Akış Sensörü: Silindir içinde yanma için gereken havanın basınç ve nem oranı gibi değerlerini ölçer ve oksijen sensörü ve birlikte motorun çalışmasına yardımcı olur. Motorun çalışması için hava akış sensörleri çok önemlidir. Arızalanması sonucunda motor arıza lambası yanar.
 • EGR Valfı,
 • Termostat, 
 • Yakıt enjektörleri, 
Ford focus motor arıza lambası, yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı yanar. Motor arıza lambası yanıyor ise aracınızı durdurun ve servisi arayın. Motor arıza ışığı yanarken aracınızı kullanmaya devam etmeyin. İyi günler.
]]>
Demirdöküm Kombi F5 Arızası https://www.arizalar.gen.tr/demirdokum-kombi-f5-arizasi.html Thu, 11 Oct 2018 12:37:12 +0000 Demirdöküm kombi F5 arızası, pressostat arızasıdır. Hermetik cihazlarda 25 saniye boyunca hava akışı hissedilmez ise ekranda bu hata kodu belirmektedir. Yeterli hava alışı sağlanırsa tekrar cihaz tekrar devreye girmektedir Demirdöküm kombi F5 arızası, pressostat arızasıdır. Hermetik cihazlarda 25 saniye boyunca hava akışı hissedilmez ise ekranda bu hata kodu belirmektedir. Yeterli hava alışı sağlanırsa tekrar cihaz tekrar devreye girmektedir. Bacalı cihazlarda ise baca termostatı limit sıcaklık değerine ulaşırsa bir hata kodu ekranda belirmektedir. Atıkgaz sıcaklığı baca termostatının alt sıcaklık değerine düştüğünde kombi tekrar devreye girecektir.

Kombi evinizi veya işyerini ısıtma ve sıcak su gereksiniminizi karşılayan bir cihazdır. Kombi kullanımı oldukça kolaydır ve çok yer kaplamazlar. Binadan bağımsız olarak sıcak su ve ısınma konforu sağlamaktadır. Doğalgaz ile oksijeni bir araya getirip gerçekleştiren yanma işlemi sonucunda ortaya çıkan ısı enerjisini tesisata aktararak evi ve suyu ısıtmaktadır.

Ülkemizde, çok satan ısıtma ve soğutma markası olan Demirdöküm kombi modelleri piyasaya çıktığından itibaren çoğu evde kullanılmakta ve en çok tercih edilen ürün arasında yer almaktadır. Her üründe olduğu gibi Demirdöküm kombi modellerinde de bazı arızalar meydana gelmektedir.

Birçok elektronik eşyalarda arızalar olabileceği gibi Demirdöküm kombide de arızalar görülebilir. Bunlardan bahsetmekte fayda vardır. Öncelikli olarak arızanın nereden kaynaklandığını bilmek, arızanın çözümü için oldukça önemlidir. Yapılabilecek işlemleri kendimiz yapıp, bizim yapamayacağımız işlemleri ise yetkili servisi arayarak, yardım isteyerek bu arızaların giderilmesinde oldukça faydalı olacaktır. İlk önce Demirdöküm kombi F5 arızası için kontrol edilmesi gereken parçaları kontrol etmelisiniz. Bu parçalar;

Demirdöküm kombi F5 arızası için kontrol edilmesi gereken parçalar;
 • Baca
 • Fan kablo ve bağlantıları
 • Pressostat ve hortumları
 • En son olarak ana kart arızalı olabilir. Yetkili servis tarafından kart tamir edilerek değişen yedek parçaya bir yıl garanti verilip cihaz tekrar teslim edilir.
Kombinin hava akım sırasında arıza oluşturduğunu F5 arızası sonucunda görebilirsiniz. Kombinin baca sensörün de yada hava pressostatın da arıza, problem olabilir. Yetkili servis ile görüşerek kombinize müdahale ettirmeniz gerekir.


]]>
Bobin Arızası Nasıl Anlaşılır https://www.arizalar.gen.tr/bobin-arizasi-nasil-anlasilir.html Thu, 11 Oct 2018 17:40:08 +0000 Bobin Arızası Nasıl Anlaşılır, bobin arıza yaptığında motor titreşimli çalışır, rölanti halindeyken, kendiliğinden stop eder, marş yapıldığı zaman motor geç ve zor çalışır, arabanın çekişi düşer, yakıt s Bobin Arızası Nasıl Anlaşılır, bobin arıza yaptığında motor titreşimli çalışır, rölanti halindeyken, kendiliğinden stop eder, marş yapıldığı zaman motor geç ve zor çalışır, arabanın çekişi düşer, yakıt sarfiyatı artar. 

Peki, bobin arızası nasıl anlaşılır

Ateşleme bobininin arızasını anlamak çok zor değildir, eğer araçta bağımsız elektronik ateşleme sistemi varsa, (yani kablosu olmayan yeni sistem buji varsa), sırası ile ateşleme bobininin soketini çıkarıp, motorun tepkisine bakılır. Soketi çıkardığınız zaman motorda sarsıntı, titreşim yapıyorsa, o ateşleme bobininin sağlam olduğu anlaşılır. Soketi çıkardığınızda motorun çalışmasında hiçbir değişiklik veya hiçbir titreşim olmuyorsa, ateşleme bobini ya da bujinin arızalı olduğu anlaşılır, o silindirde kıvılcım oluşmadığı için yanma da olmaz. Kontrol edilen silindirde ateşleme oluşmuyorsa o bujinin ateşleme bobini yahut buji arızalı olabilir, bundan emin olmak için bujiyi kontrol edilir, buji şayet sağlamsa, mutlaka ateşleme bobini bozuktur.

Ateşleme Bobinin Arıza Tespiti Nasıl Yapılır Soketli, çok bobinli tip ateşleme bobini; Ateşleme bobininin soket pinleri doğru şekilde tespit edilerek multimetre ile (avometre), ohm ölçümü skalasına ayarlayıp, direnç değerleri ölçülmelidir. Primer ve sekonder sargıların direnç değerleri okunur ve bu değerler katalog ta bulunan değerler ile karşılaştırılıp arıza kontrolü yapılabilir.

Bobinin Değer Ölçümü: Direnç (ohm) ölçümü yapılırken tüm elektrik bağlantıları ve soketler sökülmüş bulunmalıdır. Devrede elektrik akımı kesilmiş olmalıdır.

Uçların kontrolü sırasında, multimetre direnç değeri sonsuz değer gösterirse, ya da sesli konumda iken ötmezse, bobin devresinde kopukluk olduğu ve o ateşleme bobini arızalı olduğu anlaşılır..

Ateşleme bobini soket uçları doğru şekilde tespit edilmelidir. Mesela, 4 pinli ise, soldan sağa doğru ilk iki pin ucu–eksi uç, 3. Pin artı+uç, 4. Uç ise sinyal ucu olmalıdır. (araçların farklı modellerinde değişik uçlar olabilir)

Bobinin Standart Değerleri: Multimetre yardımıyla ateşleme bobininin direnci ölçüldüğü zaman; primer devre direnci 0,3-1 ohm arasında normal olarak, sekonder devre direnci ise 8-15 kilo ohm arasında olması normal değer olarak kabul edilir. Ateşleme bobininin besleme voltajı ise 9-14  volt arasında olur. Burada verilen standart değerler ışığında bobin değerleri ölçümü yapılarak, bobin arızası anlaşılabilir.

]]>
Volkswagen Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/volkswagen-arizalari.html Thu, 11 Oct 2018 18:07:09 +0000 Volkswagen arızaları; Volkswagen araçlar Almanya'da üretilen dünya araç pazarında kendini kanıtlamış çok kaliteli bir otomobil markasıdır. Güvenlik, konfor ve sağlamlık bakımından da oldukça sevilen bir araç olan Volks Volkswagen arızaları; Volkswagen araçlar Almanya'da üretilen dünya araç pazarında kendini kanıtlamış çok kaliteli bir otomobil markasıdır. Güvenlik, konfor ve sağlamlık bakımından da oldukça sevilen bir araç olan Volkswagen ülkemizde de oldukça fazla sayıdır. Passat, Caddy, Golf, Polo ve Jetta Volkswagen çeşitlerinin en fazla kullanılan araçlarındandır. Araçlar marka yönüyle ne kadar kaliteli olsa da zamanla bazı arızalar vermektedir. Bu arızalar aracın üzerinde bulunan ikaz lambaları ile aracı kullanan kişileri uyarmaktadır. Bu arıza ikaz lambaları dikkate alınarak gerekirse kendiniz veya yetkili servis tarafından bakımlar yaptırılarak güvenli bir şekilde araçlar kullanılmaktadır. Volkswagen araçlarda aracınızın kontağını çevirdiğiniz de ekranda iki tane arıza lambası yanar bir tanesi yağ basınç lambası ve diğerine akü şarj lambası bu lambalar da motor çalıştığı zaman söner. Eğer bu arıza ikaz lambaları sönmüyor ise araçta arıza var demektir ve kontrol etmeden yola çıkmamalısınız. Problemsiz bir araçta motor çalışır durumda iken göğüs hizasında olan ekranda hiçbir lambanın yanmaması gerekir. Sadece el freni çekili ise park lambası yanar, o lambada el frenini indirince sönecektir.

Volkswagen arızaları ikaz lambaları nelerdir;

Yağ basınç arıza işareti; Aracın yağ miktarı normalin altına inmiş veya araç motoru yağ dolaşımı yapmıyor ise bu ikaz lambası yanmaktadır. Bu durumda aracın yağının kontrol edilmesi gerekir. Aracın motorunda yağ gösterge çubuğu bulunur. Bu çubuktan yağ seviyesini görebilir ve bu duruma göre yağ ilavesi yapılmalıdır. Yağ ilavesi yapıldığı halde yağ basınç arıza lambası yanıyor ise aracı yerinden hareket ettirmeyip motorunu da çalıştırmayınız ve araç yetkili servisine bilgi vermeniz gerekir. Aksi halde aracın motoru yanar ve maliyeti daha yüksek olan arızalar meydana gelebilir.

Akü şarj arıza işareti; Bu ikaz lambası aracınızın aküsünün şarj yapılmadığını gösterir. Araç şarj dinamosu veya akünüz de meydana gelen bir sıkıntıdan kaynaklanabilir. Bu durumda aracın bütün elektrik donanımları ile çalışan aksamlarını kapatmanız gerekir. Aksi halde akü iyice boşalır ve yolda kalabilirsiniz. En yakın yetkili servis noktasına gidip aracın tamiri için başvurmalı ve yola çıkmamalısınız.

Fren ikaz işareti; Araç ekranında yanan fren lambası frenin aktif konumda olduğunu göstermektedir. Bu durumda frenini aktif konumdan pasif konuma getirmeniz gerekir. Aksi halde aracın balata ve disklerine zarar verirsiniz. Frenler soğuk kış mevsiminde aktif konumda bırakılır ise donarak balatalar disklere yapışabilir. Bu durum oldukça sık görülen bir sorundur.

Direksiyon arıza lambası; Volkswagen arızalarından olan direksiyon ve direksiyon hidroliğin de sorun olduğunda ikaz lambası yanarak kendini gösterir. Gösterge ekranında direksiyon simidi şeklinde işareti olur. Araç servisine uğramadan yola çıkılmaması gerekir.

Araç motor soğutma sistemi arıza işareti; Aracın fazla ısındığında ekranda hararet göstergesinin yüksek olduğunu da göreceksiniz. Bu durum aracınızın suyu eksilmiş veya su dolaşımı yapmıyor demektir. Su veya mevsimine göre aracınızın antifriz seviyesini kontrol ederek ilave etmelisiniz. Hala hararet düşmüyor ise su tesisatında havada kalmış olabilir. Mutlaka yetkili servis tarafından kontrol edilmesi gerekir. 

Emniyet kemeri ikaz işareti; Aracınız hareket ettikten sonra hem alarm hem de sesli olarak kemerinizi takmamış iseniz uyarı yapmaktadır. Siz takmış olsanız dahi yanınızdaki koltukta oturan kişi kemer takmamış ise yine emniyet kemeri takılması için alarm ve ikaz lambası uyarısı verecektir. Kısa mesafe olsa dahi mutlaka emniyet kemerinizi takmalısınız.

Kapı açık ikaz lambası; Araç kapılarından birisi veya birkaçı açık ise hareket etmek içinde kapatmanız gerektiği bilgisini vermektedir. Ekranda resim şeklinde d]]> Eca Confeo Plus Kombi Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/eca-confeo-plus-kombi-ariza-kodlari.html Fri, 12 Oct 2018 14:06:16 +0000 Eca Confeo Plus Kombi Arıza Kodları, Eca kombi kullanıcılarının faydalanabileceği bu yazıda eca confeo plus kombi arıza kodları hakkında ki açıklamalı bilgiler verilmiştir.Arıza Kodu 24: Hava basın Eca Confeo Plus Kombi Arıza Kodları, Eca kombi kullanıcılarının faydalanabileceği bu yazıda eca confeo plus kombi arıza kodları hakkında ki açıklamalı bilgiler verilmiştir.

Arıza Kodu 24: Hava basınç hatası. Bu halde cihaz bacalıysa baca çekişinde sorun olabilir. Baca kontrolü yapılır. Cihaz bacalı değilse fan arızası olabilir. Bağlantının yerinden çıkması veya ilgili kabloların kopması da muhtemeldir. Bu durumda atık gaz bağlantısı kontrol edilip, cihaz resetlenmeli, sorun devam ederse Eca Servisi aranır.

Arıza Kodu 01: Aşırı sıcaklık kilitlenmesi manasına gelen hata kodudur. Bu halde KD su sıcaklığının 105 derecenin üzerine çıktığı anlaşılır. Kullanıcı olarak yapmanız gereken şey önce cihaza birkaç defa reset atmaktır. Düzelme olmazsa Servisi aranarak yardım istenir.

Arıza Kodu 12: Gidiş suyu sensör arızası hata kodudur. Bu durumda kabloda kopma ya da bağlantının yerinden çıkma olasılığı vardır. Veya ilgili kabloların birbirine temas ettiği bir durumda bu sorun olur. Cihaza hiçbir şekilde müdahale edilmez. Eca Confeo Plus Servisi’ni aramanız gerekir.

Arıza Kodu 14: Sensör kablolarının kopuk ya da kısa devre durumunun söz konusu olduğunu gösteren hata kodudur. Bu durumda cihaza hiçbir şekilde müdahale etmeden, kesinlikle Eca Confeo Plus Servisini aramanız gerekir.

Arıza Kodu 04: Bu hata kodu cihazın ateşleme yapamadığını gösterir. Yani bu durumda cihaz 3 ateşleme denemesinden sonra brülörde alevin oluşmadığı anlaşılır. Cihaza birkaç kez reset atılır. Resetle düzelmezse gaz giriş vanaları kontrol edilir. Cihaz yine de ateşlemeyi yapmıyorsa, daha fazla müdahale etmeden direk Confeo Plus Servisini arayarak durumu izah edip, destek almalısınız.

Arıza Kodu 05: Alev kaybı yaşanması anlamına gelir. Yani bu hata kodu Confeo Plus kombi ekranında yer aldıysa, cihaz çalışır durumdayken brülörde alev kaybı oluyor. Bu halde iken cihaz birkaç defa resetlenir. Resetle düzelmezse, Eca Kombi Servisini arayın.

Arıza Kodu 11: Alev devresi hatası anlamına gelir. Gaz valfının kapalı olmasına rağmen brülörde alev algılanması vardır. Cihaza reset atabilirsiniz. Eğer 11 arıza kodu yanmaya devam ederse Eca Confeo Plus Servisinden yardım alınız.

Arıza Kodu 32: Voltaj problemi anlamına gelir. Bu, şebeke voltajının 160v’nin altında olduğunu gösterir. Olması gereken değer 220 v civarıdır. Bir süre voltajın düzelmesini bekleyin, düzelme olmazsa, Eca Servisinden yardım isteyin. Fakat soğuk havalarda bu sorun tekrar edeceği için, voltajı düzenli hale getiren regülatör kullanması önerilir.

Arıza Kodu 40: Confeo Plus kombide düşük su basınç hatası manasına gelir. Bu, cihazın su basınının 0,6 bar civarında olduğu görülür. Sistem bu arıza kodunda bloke olur. Su değerini normale getirmeniz gerekir. Cihazın altında yer alan doldurma musluğu ile 1 ile 2 bar arasına gelecek şekilde su basmalısınız. Sorun devam ederse cihazı resetleyin. Reset işe yaramazsa Eca servisini arayın.

Arıza Kodu 20: Gaz valfı devresi arızası manasına gelir. Bu durumda cihaza müdahale etmeden servisi arayarak, yardım alınız.

Kombi kullanıcıları bu, eca confeo plus kombi arıza kodlarına bakarak, olası basit arızaları giderebilir veya yetkili servise bu kodları bildirerek sorunun daha kısa sürede çözülmesini sağlayabilir. 

]]>
Siemens No Frost Buzdolabı Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/siemens-no-frost-buzdolabi-arizalari.html Sat, 13 Oct 2018 04:24:39 +0000 Siemens No Frost Buzdolabı Arızaları, Buzdolabı yeterince soğutmuyor, genelde buzdolabının soğutma sistemi raflara besinlerin yerleştirilmesine bağlıdır. Genellikle raflara çok ürün yerleştirmeyin ve buzdolabının duvar Siemens No Frost Buzdolabı Arızaları, Buzdolabı yeterince soğutmuyor, genelde buzdolabının soğutma sistemi raflara besinlerin yerleştirilmesine bağlıdır. Genellikle raflara çok ürün yerleştirmeyin ve buzdolabının duvarı ile ilişkisini engelleyin. Buzdolabının içine  koyduğunuz tepsi ve tabakların ızgaraları kapatmayacak şeklide olmasına dikkat edin. No frost buzdolabının içerindeki tüm ızgaraların temiz olması gerekir. Bu ayarlamalar yapıldığı zaman buzdolabının soğutma sistemi düzgün olarak çalışacaktır.
 • No Frost Buzdolabının Termostat Arızası, buzdolabının içindeki besinlerin çok iyi muhafaza edilmesi için kesinlikle termostat ayarının yapılması gerekmektedir. Eğer yiyecekleri korumak için makul ayarda değil ise makul ayar yapılmalıdır. Bu şekilde besinleri taze şekilde muhafaza edebilirsiniz. Kış aylarında no frost buzdolabının ayarı 1 den kesinlikle 3'e çıkarılmalıdır. Yaz aylarında ise 2. ayarda olması daha makuldür. 
 • No Frost Buzdolabının Kompresöründe Sorun Arızası, no frost buzdolabının kompresörü sıklıkla olarak ara vermeden açılıyor ise, termostat ayarında bir problem olduğunu göstermektedir. No frost buzdolabının üstünde ortaya gelen gösterge var ise, göstergedeki çıkan sayı tahminidir. No frost buzdolabı için makul sıcaklık 5 olmalıdır. 
 • Siemens No Frost Buzdolabı Arızaları, buzdolabı Ses Çıkarıyor Arızası, şayet buzdolabından ufak sesler gelmesi, korkulacak bir hal değildir buzdolabı normal çalışıyor demektir. Fakat buzdolabından fokurdama biçiminde ses geliyorsa, soğutucu özelliği olan gazın normal dolaşımını yapıyor manasına gelmektedir. Eğer hışırtılı ses var ise, no frost buzdolabının içindeki soğuk havanın çok iyi bir şekilde ve basitçe parçalanmasından kaynaklı olabilmektedir. Uğultulu seste, buzdolabının arkasındaki motorun normal şekilde çalıştığını gösterir. Sürtünme sesinde, buzdolabının içindeki lastik duvara fanın çarpmasından kaynaklanmış olabilir. Bu ses no frost buzdolabının kapağının açılmasının sonrasında kesiliyor ise, zaman kaybetmeden teknik servise bozukluk bildirimi yapılmalıdır.
 • No Frost Buzdolabında Su Sızıntısı Arızası, sebzelikte su problemi var ise, büyük olasılıkla su kanalının deliği tıkanmış olabilir. No frost buzdolabı ile verdiği fırça kullanılarak tıkalı kanal temizlenmelidir. Hem de termostat ayarında da problem olabilir. Genellikle termostat ayarının düzgün olup olmadığı kontrol edilerek su sızıntısı engellenebilir.  
 • No Frost Buzdolabının Kapıları Düzgün Kapanmıyor Arızası, ilk olarak kapakların contalar denetim edilir. Eğer problem contalardan kaynaklı ise yenisi takılarak problem giderilir.
 • No Frost Buzdolabının Soğutucu Bölmesinde Buz Birikiyor Arızası, çoklukla no frost buzdolabı nem civarını denetim altında tutar ve içerideki hava dolaşımı dengeleyerek planlı olarak çalışmasını sağlar.  .
 • No Frost Buzdolabının İçinde Buz Parçaları Arızası, büyük olasılık ile termostat ayarı makul olmadığı için buzlanma hali oluşmuş olabilir.  Siemens No Frost Buzdolabı Arızaları]]> Ferroli Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/ferroli-ariza-kodlari.html Sat, 13 Oct 2018 22:29:58 +0000 Ferroli Arıza Kodları, Ferroli bir kombi makkasıdır. Ferroli kombiler son akıllı teknoloji ile üretilmiş bir cihazlardır. İç donanımlarına bakıldığı zaman ferroli'nin diğer markalarda olmayan öze Ferroli Arıza Kodları, Ferroli bir kombi makkasıdır. Ferroli kombiler son akıllı teknoloji ile üretilmiş bir cihazlardır. İç donanımlarına bakıldığı zaman ferroli'nin diğer markalarda olmayan özellikleriyle kendisini kanıtlamıştır. Ferroli kombi akıllı arıza tespit sistemiyle neredeyse yüzde yüz doğru sonuçlar vermektedir. 

Ferroli arıza kodları

A01 Arıza Kodu, kombide ateşleme gerçekleşmediğinden alev oluşmaz ve bu arıza kodunu gösterilir. Servisi aramanız gerekmektedir.

A02 Arıza Kodu, kombide ateşlemenin düzensiz olduğunu gösteren arıza kodudur. Servisi aramanız gerekmektedir.

A03 Arıza Kodu, kombinin eşanjör koruma sisteminde arıza olduğunu gösteren koddur. Servisi aramanız gerekmektedir.

F04 Arıza Kodu, kombide baca termostatı arızalı olduğunu zaman ortaya çıkan arıza kodudur. Değişimi için servisi aramanız gerekmektedir.

F05 Arıza Kodu, kombi prosestatı arızalandığı zaman ortaya çıkan arıza kodudur. Servisi aramanız gerekmektedir.

A06 Arıza Kodu, kombinin dört dakikada bir beş defa alev eksikliği oluştuğu zaman ortaya çıkan arıza kodudur.

F08 Arıza Kodu, eşanjör aşırı ısındığı zaman ortaya çıkan arıza kodudur. Servisi aramanız gerekmektedir.

F10 Arıza Kodu, kombi NTC kalorifer sensörü bozuk olduğu zaman ortaya çıkan arıza kodudur. Servisi aramanız gerekmektedir.

F11 Arıza Kodu, kombide NTC su sensörü bozukluğundan kaynaklanan arıza kodudur. Servisi arayarak değişimini yaptırabilirsiniz.

F14 Arıza Kodu, kombinin NTC emniyet sensörü bozuk olduğu zaman ortaya çıkan arıza kodudur. Değişimi için servisi aramanız gerekmektedir.

F34 Arıza Kodu, cihazı besleyen gerilimde arıza olduğu zaman ortaya çıkan arıza kodudur. Servisi aramanız gerekmektedir.

F35 Arıza Kodu, kombi frekans arızası sonucu meydana çıkan arıza kodudur.

F37 Arıza Kodu, kombi veya tesisat basıncı yetersiz olduğu zaman ortaya çıkan arıza kodudur.

F39 Arıza Kodu, kombi Harici NTC sensörü bozuk olmasından dolayı ortaya çıkan arıza kodudur. Değişimi için servisi aramalısınız.

F40 Arıza Kodu, kombi tesisat basıncı yüksek olduğunu gösteren arıza kodudur.

A41 Arıza Kodu, kombi sensör koruması bağlı olmadığı zaman orya çıkan arıza kodudur.

F43 Arıza Kodu, eşanjör koruması sonucu ortaya çıkan arıza kodudur. Detaylı bilgi almak için servisi arayabilirsiniz.

F47 Arıza Kodu, kombi basınç sensörü koruması bağlı olmadığında ortaya çıkan arıza kodudur.

F50 Arıza Kodu, moduleg bağlı olmadığı zaman ortaya çıkan arıza kodudur. Bilgi için servisi arayabilirsiniz.

]]>
Profilo No Frost Buzdolabı Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/profilo-no-frost-buzdolabi-arizalari.html Sun, 14 Oct 2018 09:31:51 +0000 Profilo No Frost buzdolabı arızaları; buzdolabı yeterli soğutmuyor, genellikle buzdolabının soğutma sistemi raflara yiyeceklerin yerleştirilmesine bağlı olmaktadır. Özellikle raflara çok fazla ürün yerleştirmemeniz eve bu Profilo No Frost buzdolabı arızaları; buzdolabı yeterli soğutmuyor, genellikle buzdolabının soğutma sistemi raflara yiyeceklerin yerleştirilmesine bağlı olmaktadır. Özellikle raflara çok fazla ürün yerleştirmemeniz eve buzdolabının duvar kenarları ile temasını engellemelisiniz. Buzdolabının içerisine koyduğunuz tabak ve tencerelerin ızgaraları tıkamayacak şekilde yerleştirmeye dikkat etmelisiniz. No frost buzdolabının içindeki bütün ızgaralar temiz olmalıdır. Bu ayarlamalar yapıldığı zaman buzdolabının soğutma sistemi düzenli olarak çalışacaktır.

Profilo No Frost buzdolabı arızaları, termostat arızası; buzdolabının içerisindeki gıdaların muhafaza edilmesi için mutlaka termostat ayarının ayarlanması gerekmektedir. Eğer yiyecekleri muhafaza etmek için uygun ayarda değil ise uygun ayara getirilmelidir. Bu şekilde gıdaları taze olarak muhafaza edebilirsiniz. Kış aylarında no frost buzdolabının ayarı 1'den mutlaka 3'e çıkarılmalıdır. Yaz aylarında ise 2. ayarda olması daha uygun olacaktır.

Kompresör arızası; no frost buzdolabının kompresörü sürekli aralıksız olarak çalışıyor ise, termostat ayarında bir sorun olduğunu göstermektedir. No frost buzdolabının üzerinde meydana gelen göstergedeki ideal sıcaklık 5 olmalıdır.

Profilo No Frost buzdolabı arızalarından olan sesli çalışma arızası; eğer no frost buzdolabından küçük sesler geliyor ise, korkulacak bir durum değildir, no frost buzdolabının çalışma sistemi bu şekildedir. Ancak buzdolabından fokurdama şeklinde ses geliyorsa, soğutucu olan gazın normal dolaşımını yapıyor anlamına gelmektedir. Eğer hışırtı şeklinde ses var ise, no frost buzdolabının içerisindeki soğuk havanın çok iyi bir şekilde ve eşit miktarda dağılmasından kaynaklı olabilir. Uğultulu sesinde gelmesi, buzdolabının arka kısmındaki motorun normal çalıştığını gösterir. Sürtünme sesinde, buzdolabının içerisindeki lastik duvara fanın çarpmasından kaynaklanmış olabilir. Ancak bu ses no frost buzdolabının kapılarının açılmasından hemen sonra kesiliyor ise zaman kaybetmeden yetkili servise başvurmalısınız.

No frost buzdolabının alt ve üst kapısı tam olarak kapanmıyor; ilk olarak alt ve üst kapakların contaları kontrol edilir. Eğer sıkıntı contalardan kaynaklanıyor ise yetkili servis tarafından problem çözülmelidir.

Soğutucu bölümünde buz birikme arızası; genellikle no frost buzdolabı nem seviyesini kontrol altında tutar ve içerideki hava dolaşımını dengeleyerek sistemli olarak çalışmasını sağlamaktadır. Buz birikme sıkıntısı için hava dolaşımını sağlayan deliklerde önce herhangi bir tıkanıklık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer tıkanıklık meydana gelmiş ise mutlaka temizlenmelidir. Ayrıca soğutucu bölmesine açık ve üstü kapanmamış yiyecekleri koyduğunuz zaman buzlanmaya sebep olabilir. Soğutucu bölmeye gıdaları mutlaka uygun saklama kaplarında veya streç film kullanarak saklayın.

Profilo No Frost buzdolabı arızalarından buz parçaları arızası; termostat ayarı uygun olmadığı için buzlanma durumu meydana gelmiş olabilir. No frost buzdolabının kapılarını açık bırakarak buzun erimesini sağlamalısınız ve termostat ayarını 1-2 arasına getirmelisiniz. Ancak no frost buzdolabının üzerinde gösterge var ise 6 dereceye gelene kadar beklemelisiniz. Ancak buzdolabının kapı lastiğinde yada contalarında meydana gelen sıkıntılardan dolayı kapak kapanmıyorsa mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.]]> Direksiyon Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/direksiyon-arizalari.html Mon, 15 Oct 2018 04:20:48 +0000 Direksiyon Arızaları, direksiyon sistemini kontrol ederken, süspansiyon, direksiyon sistemi ve ön tekerlekler, akslar ve şasi arasında ki ilişki unutulmamalıdır. Bu sebeple meydana çıkacak sorunlar sürücüye direksiyon sistemin Direksiyon Arızaları, direksiyon sistemini kontrol ederken, süspansiyon, direksiyon sistemi ve ön tekerlekler, akslar ve şasi arasında ki ilişki unutulmamalıdır. Bu sebeple meydana çıkacak sorunlar sürücüye direksiyon sisteminden kaynaklandığı gibi görünse bile süspansiyon sistemi içindeki sorunlar direksiyon arızasının asıl sebebi de olabilir. Bu sebeple karar vermeden önce, direksiyon sistemi içinde bulunan sorunları göz önünde bulundurmak ve diğer bütün olası sebepleri kontrol etmek gerekir.

Direksiyon Arızaları Nelerdir

Aşırı Direksiyon Simidi Boşluğu, direksiyon sisteminde birçok bağlantı olduğundan dolayı çok az bir boşluk olması beklenir. Bu sebeple, direksiyon sistemindeki parçaların gevşemesi dolayı ve mafsalların aşınmasından dolayı oluşan aşırı bir boşluk, aracın bir sebep olur. Buda lastiklerde aşınmalarına ve titremelerine sebep olmaktadır.

Direksiyon Kutusu, direksiyon kutusu içinde bulunan dişliler, araç hareket halinde iken yoldan gelen darbelerden dolayı boşluk oluşmasına ve ses yapmasına sebep olmaktadır. Toz körüklerinin yırtılmasından dolayı içeri dolan pislik ve tozlar aşınmayı artırır. Direksiyon kutusu içindeki dişliler kesinlikle yağsız kalmamalıdır.

Burç ve Bilya Arızası, direksiyon sisteminde kullanılan burç ve bilyaların arızalı olduğunu direksiyon milinin hareket halinde olan aracın sağa ve sola dönüşlerinde ses yapmasından, direksiyonun zor dönmesinden ve titremesinden anlaşılmaktadır. Direksiyonun sağa sola dönüşlerde ses zorlanması direksiyon mili bilyasının arızalı olduğunu, direksiyonun dönüşlerde ses çıkarması da burcun aşındığını gösterir.

Direksiyon Bağlantılarının Gevşekliği arızası, aracın önü kriko ile kaldırılarak, ön tekerleklerin geri, ileri ve yandan yana hareket ettirilerek kontrol edilebilir. Şayet onlarda aşırı bir boşluk var ise tekerlek bilyaları ya da bağlantılar anlaşılan gevşemiştir.

Tekerlek Bilyası Gevşekliği Arızası, aracın önü kriko ile kaldırılarak, tekerleğin her birinin altından ve üstünden tutarak sallanmasıyla gevşekliği kontrol edilir. Şayet herhangi bir gevşeklik bulunur ise muhtemelen rotillerde, süspansiyon kolu burçlarında ve tekerlek bilyalarında aşınmalar meydana gelmiştir.

Hidrolik Hortumlarda Oluşan Arıza, hidrolik sistem iç basıncında ortaya çıkacak ani basınç yükselmesinden dolayı ve dıştan gelecek darbelerden zarar görebilirler. Bu zararlardan dolayı hidrolik yağı boşalır ve direksiyonda sertleşme olur. Kesinlikle yağ seviyesi ve sızıntı kontrolü yapılmalıdır.
]]>
Krank Sensörü Arızası https://www.arizalar.gen.tr/krank-sensoru-arizasi.html Mon, 15 Oct 2018 06:55:25 +0000 Krank sensörü arızası, krank mili sensörü motor devrini ve krank milinin durumunu yani ne konumda olduğunu açısal pozisyonunu belirleyerek eküye bildirir. Bu belirleme şöyledir ki motorun anlık devir bilgisini ve birinci silindird Krank sensörü arızası, krank mili sensörü motor devrini ve krank milinin durumunu yani ne konumda olduğunu açısal pozisyonunu belirleyerek eküye bildirir. Bu belirleme şöyledir ki motorun anlık devir bilgisini ve birinci silindirde ki pistonun durumunu yani nerede olduğunu yani pistonun üst bitiş noktasında yada alt bitiş noktasında olduğunu elektronik kontrol ünitesine yani ekü ye bildirir. Krank sensörü arızası araçlarda çok sık görünen bir arıza olduğu söylenemez bunun yanı sıra bu arızayla karşılaşılmayacağı anlamına da gelmez.  Motor devir sensörüne; krank mili pozisyon sensörü, üst ölü nokta sensörü ve krank mili konum sensörü gibi birkaç farklı isim kullanılmaktadır.

Araçlarda motor da bulunan en önemli sensör krank mili sensörüdür. Çünkü motorun çalışması devri yani motorla ilgili tüm ayarlamalarda bu krank sensöründen gelen bilgiler kullanılır. Bu sensörden alınan bilgiler kapsamında;
 • Benzinli motorlu araçlarda ateşleme zamanlama ve ateşleme avansı,
 • Yakıt enjeksiyon başlangıç ve yakıt püskürtme süreleri,
 • Değişken subap zamanlaması (vvt-i veya vtec gibi) ayarlanmasında,
 • Otomatik şanzımanlı araçlarda vites değişimi noktaları,
 • Turba şarj basıncının ayarlanması,
 •  bunlar başta olmak üzere bu ve bunun gibi bir çok motor ayarlarında karan sensöründen gelen bilgiler kullanılmaktadır.
Krank sensörü arızası, çok önemli bir arıza olduğunu önemle belirtmekte fayda var çünkü krank mili arızası olduğunda yani krank mili sensörünüz bozulduğunda motorunuz çalışmaz. Bazı model araçlarda sensörün bozuk olmasına rağmen 2000 dev/dk ve 2500 dev/dk civarlarında sensörün çalıştığını da söyleye biliriz ama krank mili sensör arızası olduğunda motor çalışmaz az önce bahsettiğimiz gibi çalışması durumunda en kısa sürede bir tamirciye götürülmelidir. Aksi taktirde çok daha büyük hasarlara sebep olacağını unutmamalıyız. Krank sensörü arızaları başlıca şunlardır;
 • Bağlantı kablolarında kaçak olabilir.
 • Bağlantı kablolarında kısa devre olabilir.
 • Bağlantı kablolarının içten geçen bakır telin kopması meydana gelebilir (bu anlamak için kabloyu ölçe bilir yada şüphe ettiğiniz kabloyu değiştirerek anlayabilirsiniz.
 • Kablodan sensöre giren soket gevşemiş veya çıkmış olabilir.
 • Sensörün ucu kir, yağ, pas olmuş olabilir.
  Bunlar krank devir sensörü arızasında başta gelen arızalardır bunun gibi daha farklı arızalar meydana gelmesi mümkündür.
]]>
Arçelik No Frost Buzdolabı Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/arcelik-no-frost-buzdolabi-arizalari.html Mon, 15 Oct 2018 16:17:42 +0000 Arçelik No Frost buzdolabı arızaları; Arçelik grubu elektronik eşyalar uzun süre kullanışlı olması ve yetkili servis hizmeti açısından ciddi anlamda kaliteli hizmet verdiğinden bir çok kullanıcı tarafından en çok terci Arçelik No Frost buzdolabı arızaları; Arçelik grubu elektronik eşyalar uzun süre kullanışlı olması ve yetkili servis hizmeti açısından ciddi anlamda kaliteli hizmet verdiğinden bir çok kullanıcı tarafından en çok tercih edilen bir markadır. Arçelik no frost buzdolabı tek kapılı ve çift kapılı olmak üzere bir çok serisi bulunan bir buzdolabı modelidir. Ancak bazen istenmeyen sebeplerden dolayı cihazın elektronik yapısından kaynaklı olarak arıza yaptığı görülmektedir. Arçelik no frost buzdolabı arıza sebeplerini şöyle sıralayabiliriz.

Soğutmama arızası ve çözümleri nelerdir; no frost buzdolabı eğer soğutma işlemini tam anlamıyla yerine getirmiyor ve besinleri kısa zamanda bozuyor veya çürütüyor ise bunun temelinde karlanmaya bağlı gaz filtrelerinin görevini yerine getirmemesi, kapak contalarının kapağı sıkı bir şekilde tutmamasından kaynaklı olabilir. Buzdolabı soğutma düğmesi değerinin çocuklar tarafından oynanması da buzdolabının soğutmama işlemini yapıyor olmasına neden olabilir. Değerin yükseltilmesi işlemi ile buzdolabından yeterli performans alınmaz. Bu durumda dolap tamamen boşaltılarak 24 saat çalıştırmamanız gerekir ve 24 saat sonunda buzdolabının sorunsuz olarak çalıştığını göreceksiniz. Eğer hala buzdolabınız soğutmuyor ise kapağın tutmasını sağlayan plastik tarzlı mıknatıslardan hava geçip geçmediğini ve kapının tam olarak kapanıp kapanmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer tam anlamıyla kapı kapanmıyor ise bu konunun çözümü amacıyla mutlaka yetkili servis müdahalesi gerekmektedir. Bir diğer problem ise soğutma ayarının yeteri kadar olup olmadığının kontrolünün yapılmasıdır. Eğer soğutma ayarı doğru ise bu düğmenin çalışıp çalışmadığı tespit edilir. Eğer bu düğme çalışmıyor ise aynı modelde yedek parçayla değiştirilmelidir.

Arçelik No Frost buzdolabı arızalarından motor ve termostat arızası ile çözümleri; bazı durumlarda buzdolabı çalışmaz bunun sebebi motora elektriğin iletilmemesinden kaynaklıdır. Bir diğer sebebi ise elektriğin motora iletilmesine rağmen mekanik olarak motorun çalışmıyor olmasından kaynaklıdır. Böylesi bir problemde motor arızasında çözümü mutlaka yetkili servis olmalıdır. Ancak yine de motor üzerinde bulunan pervanenin hareketini engelleyen toz ve araya sıkışmış bir materyal bulunuyorsa bu yapının tekrardan çıkartılması gerekir. Eğer toz ve bir yabancı cisimden kaynaklı olarak buzdolabı çalışmıyor ise buradaki toz ve materyal çıkartıldığı halde no frost buzdolabınız tekrardan çalışmaya başlayacaktır. Termostat arızası ise buzdolabında yeterince soğukluğun yakalanmaması veya termostatın çalışmamasından kaynaklıdır. Böylesi bir durumda sadece termostat değişikliği yapılarak problem giderilecektir.

Aydınlatma ve zamanlayıcı ayar arızası ile çözümleri; bazen no frost buzdolabında soğutmanın belli saat aralığında yoğun olarak yapılması istenir, ancak buzdolabı üzerinde bulunan zamanlayıcının soğutmanın istenildiği zaman aralığında çalışmadığı gözlemlenmiştir. Bu durumlarda zamanlayıcı arızası elektronik bir etmenden kaynaklı olduğu için değiştirilmesi gerekir, yapılan onarımlar sonuç vermemektedir. Eğer buzdolabını açtığınız zaman ışık yanmıyor ise ampul değiştirilerek sorun ortadan kalkacaktır.


]]> Tv Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/tv-arizalari.html Tue, 16 Oct 2018 04:26:28 +0000 Tv arızaları, günümüzde teknolojinin her geçen gün hızla ilerlediği bu zamanda yeni teknolojilere sahip televizyonlarında, çalışma prensibi olarak birbirleriyle genelde aynı yapıya sahiptir. Tv sistemi, radiyo çalışma p Tv arızaları, günümüzde teknolojinin her geçen gün hızla ilerlediği bu zamanda yeni teknolojilere sahip televizyonlarında, çalışma prensibi olarak birbirleriyle genelde aynı yapıya sahiptir. Tv sistemi, radiyo çalışma prensibine benzemektedir. Aralarındaki en belirgin fark, televizyon sisteminde resmin ses ile birlikte elektrik akımına çevrilerek taşınmasıdır. Bu sistemin icadından günümüze kadar gelmesinde çok aşamalar kaydetmiş olan televizyonun, çalışma prensibi hep aynı kalmıştır. İlk zamanlar kullanılan elektron lambalarının yerine günümüzde entegre devreler kullanılmaktadır. Arızalarda önemli olan televizyonun markası ve modeli değildir. Marka ve model ön plana alınınca çok karmaşık hale gelmektedir. 

Tv arızaları nelerdir

Televizyon kapandıktan sonra bir daha çalışmadı arıza ve çözümü; ilk olarak televizyonun elektrik ile olan bağlantısı kontrol edilmeli, gerekirse başka bir prizde bir daha denenmelidir. Ekranın yanında, arkasında veya altında gizlenmiş aç kapa anahtarı olabilir bunu kontrol edin, hala çalışmamış ise mutlaka yetkili servise kontrol ettirmeniz gerekir.

Tv çalışıyor fakat sinyal yok yazısı çıkıyor;
bu problem birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir ve teknik arıza olasılığı düşüktür. Bu arıza için teknik servise başvurmadan önce yapılması gereken bazı kontrolleri yapmalısınız. Komşulardan yayın alıp almadıklarını öğrenin, anten kablosunu kontrol ediniz, kanalları taratın, kablolu yayın kullanıyorsanız merkezden akış kesilmiş olabilir. Bu tüm kontrolleri yaptıktan sonra hala yayın yok ise, tüner girişinde arıza vardır. Yetkili servise başvurmalısınız.

Tv arızalarından olan tv bir müddet çalıştıktan kısa bir süre sonra kapanıyor; eğer bir süre çalışıp kapanıyor ise, öncelikle menüden özellikler kısmına girip kapanma, uyku modu saati ayarlarının açık yada kapalı olduğunu kontrol edin, açık konumda ise bu problem ortaya çıkar. Problem bundan kaynaklanmıyorsa devrelerden bir tanesinin çok ısınması ve daha fazla zarar görmemesi için otomatik olarak kendini kapatıyor olmasıdır.

Televizyondan yanık kokusu geliyor; koku gelmesi durumunda televizyonun elektrikle olan bağlantısını hemen kesin ve sakın bir daha çalıştırmayın, cihazınızda daha büyük bir arızaya neden olabilir hatta yangına sebebiyet verebilir. Büyük olasılıkla arka aydınlatmayı sağlayan inverter devresinde bulunan kapasitörlerin aşırı ısınmasından ortaya çıkan bir arızadır.

Televizyon elektrik prizine takıldığı anda evdeki sigorta şalterlerini attırıyor; bu arızalar çok nadir görülmektedir. Çünkü tüm marka ve model televizyonların içerisinde devreleri korumak için elektrik sigortaları mevcuttur, televizyonun içerisinde herhangi bir arıza meydana geldiğinde direk olarak bu sigorta atmaktadır ve cihaz içerisindeki devrelerin korumasını sağlar, elektrik ile olan bağlantısını keser. Televizyonun daha büyük tv arızaların oluşmasının önünü keser. Evin elektrik sigortasının atmasının sebebi, televizyonun içindeki bu orijinal sigortanın yüksek amperli bir sigorta ile değiştirilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Cihazın sigortası atmadığı için evin sigortası atmaktadır.

Televizyon ekranı ıslak bezle silindikten sonra, görüntü gitti, ses kaldı veya hiç açılmıyor; elektronik cihazların en büyük düşmanı su ve nemdir. Cihazın içerisine bir damla dahi su girmesi tv arızalarına sebep olmaktadır.

]]>
Vites Kutusu Arızası https://www.arizalar.gen.tr/vites-kutusu-arizasi.html Tue, 16 Oct 2018 20:08:56 +0000 Vites Kutusu Arızası: Manuel vitesli bir araçta, vites kutusu arızası olarak yaşanan en büyük sorun, baskı balata arızasıdır. Baskı balata arızası, sürücünün kullanımından kaynaklanan nedenlerden dolayı ortay Vites Kutusu Arızası: Manuel vitesli bir araçta, vites kutusu arızası olarak yaşanan en büyük sorun, baskı balata arızasıdır. Baskı balata arızası, sürücünün kullanımından kaynaklanan nedenlerden dolayı ortaya çıkmakta ve baskı balata değişimi yapılması gerektirmektedir. Bu manuel vitesli arabanın vites kutusu arızasının sık yaşanma nedeni, baskı balata parçalarının yıpranmaya müsait bir yapıda olmasından kaynaklanır. Manuel vitesli araç sorunları genel olarak baskı balata ve vites dişlilerinden kaynaklanması nedeniyle olduğu için kullanıma çok dikkat edilmesi gerekir. Baskı balata değişimi yapılacağı zaman fiyatları çok iyi araştırılıp, baskı balata değişimi orijinal oto yedek parça ile yapılmalıdır.

Manuel Vitesli Araçlarda Vites Kutusu Arızaları: 


Vites Değiştirme Esnasında Dişli Sürtünme Sesi Geliyorsa: Senkromeç bileziğini, dişlinin konik kısmına oturtup, frenleme ve boşluk kontrolü yapılır. Kilit üzerindeki tepe bölümünün veya senkromeç bileziğindeki kanalların aşınması halinde dişli sürtme sesi artar.

Araç Vitesten Atıyorsa; her dişli için dayama boşluğu kontrol edilir. Dayama boşluğu çok fazla ise ayarlanır veya değiştirilir. Sabitleme bilyesi sıkıştırma yayı kontrol edilir. Yayda bir zayıflama var ise bu yayı değiştiriniz. Kayıcı ve dişli frezeleri kontrol edilir, bunlar aşınmış ise değiştirilir.

Aracın Vitesten Atması Sırasında Yapılan Kontroller: Vites değişimi esnasında dişli sürtmesi varsa; araç üzerinde yol testi ile yapılan kontrollerde dişli sürtme sesinin bütün vites kademelerinde duyulması halinde, debriyaj sisteminden kaynaklanan bir arıza vardır. Şayet bazı vites konumlarında dişli sürtme sesi, duyuluyorsa vites kutusu arızasından kaynaklanabilir

 Araç vitese geçişe zorlanıyor ise; bu durum vites kolunun sert olmasından anlaşılmaktadır. Bunun genel olarak üç sebebi vardır. 

 • Senkromeç tertibatı arıza yapmıştır. Kontrol edilmeli, gerekiyor ise değişim yapılmalıdır.
 • Vites kolu ile vites kutusu arasında bulunan bağlantılarda sorun vardır. Mekanik kumanda mekanizmasının bağlantıları kontrol edilir, aşınmış ya da kırılmış parçalar varsa değiştirilir.
 • Debriyaj sisteminde sorun vardır. Debriyaj ayırma bilyesi, balatalı disk ile debriyaj baskısı kontrol edilir. Aşınan ya da zarar görmüş parçalar değiştirilir.

]]>
Araç Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/arac-ariza-kodlari.html Wed, 17 Oct 2018 18:40:27 +0000 Araç Arıza Kodları: Araçlar yani arabalar insanlar gibi  bazı durumlarda yolunda gitmeyen bir takım durumlar yaşanabilir. Araçlar bu gibi durumlarda arıza işaretleri verirler. Bu işaretler ışık şeklinde olarak bir probl Araç Arıza Kodları: Araçlar yani arabalar insanlar gibi  bazı durumlarda yolunda gitmeyen bir takım durumlar yaşanabilir. Araçlar bu gibi durumlarda arıza işaretleri verirler. Bu işaretler ışık şeklinde olarak bir problem çıktığı zaman ikaz amaçlı kullanıcıya bilgi verirler. Araç kullanıcısı bu ikaz sayesinde arabada ne tür bir sorun olduğunun farkına vararak duruma göre tedbir alabilir. Kullanıcının halledebileceği bir problem ise halledilir halledilmeyecek ise servis aracılığı ile tamir ettirilmesi gereklidir. 

Araç Arıza Kodları şöyledir;
 • Yağ lambası; Araba duran halinde iken kontağı ilk açıldığında bu lamba yanar ve normaldir çünkü kontrol amaçlı yanıyordur. Fakat araba çalışır durumda ise bu ikaz lambasının yanmaması gereklidir eğer yanıyor ise araba da yağ ile ilgili bir sorun var demektir. Yağı eksik olabilmekte, yağ dolaşımı yapılmamış veya yağ göstergesi arıza olabilmektedir. Bu durumda mutlaka araç servisine danışmadan araç kullanılmamalıdır.
 • Şarj lambası; Akü ye benzer bir ikaz lambasıdır. Bu lamba araç hareket halinde iken veya motor çalışır durumda ise yanmaması gereklidir. Bu ikaz lambası yanıyor ise aracın aküsü şarj etmediğini gösterir ve aracın bütün elektirik tüketen far, teyp, klima gibi tüm elektirik donanımı ile çalışan aksamlarının kapanması gerekir. Araç derhal ilgili servisine kontrol ettirilmelidir.
 • Fren ikaz lambası ; Araç park halinde iken yanması normal olan bir lambadır. Seyir halinde bu lamba yanar ise ani bir şekilde değil yavaş yavaş aracı durdurmaya çalışılmalıdır. Fren sisteminde bir sorun olduğunu bildirir. Hemen aracı servise götürmek gereklidir. Fren balataları bitmiş olabilir. Yeni model araçlarda ABS fren sisteminde arıza olduğunda ekranda ABS işareti olan arıza lambası yanmaktadır.
 • Yakıt ikaz lambası; Bu lamba yanıyor ise deponun bitmek üzere olduğu işaretini verir. Yolda kalmamak için en yakın yakıt istasyonuna girilmeli ve yakıt alınmalıdır.
 • Hararet ikaz lambası Araç seyir halinde iken normal ortalama seviyelerinde olması gereklidir. Hava şartlarının da etkilediği bu ışık fazla ısınmada yanabilmeltedir veya aracın soğutma sisteminde sorun olabilmektedir.
 • Kapı ikaz lambası; Kapılardan biri açık kalmış ise yine ikaz görülür.
 • Emniyet kemeri ikaz lambası; Emniyet kemerini takmadan seyahat eden araç sürücüleri için yine araç işaret vermektedir.
Araç hareket halinde iken hiçbir ikaz lambasının yanmaması gereklidir. Şayet ekranda hata kodu veya ikaz lambası yanıyor ise araç arıza vermiş demektir. Bu gibi durumlarda en yakın araç bakım istasyonuna müracaat etmek doğru olacaktır.
]]>
Demirdöküm Kalisto Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/demirdokum-kalisto-ariza-kodlari.html Wed, 17 Oct 2018 22:25:31 +0000 Demirdöküm kalisto arıza kodları, soğuk kış günlerinde yaşayacağımız kombi arızalarını kendimiz giderebilmek en azından sorunun ne olduğunu öğrenmek amacıyla kodların anlamlarını bu makalemizde açıklayacağız. Demirdöküm kalisto arıza kodları, soğuk kış günlerinde yaşayacağımız kombi arızalarını kendimiz giderebilmek en azından sorunun ne olduğunu öğrenmek amacıyla kodların anlamlarını bu makalemizde açıklayacağız.

Demirdöküm kalisto arıza kodları nelerdir,

F-1 kodu: Su sıcaklığının aşırı artması kombide yer alan NTC sensörlerinin de devreye girmesi ile kombi kendini emniyete alır ve kapatır. Kumanda panelinde reset yazısı ile anahtar sembolü yanar ve ekranda F1 kodu okunur. 
F-2 kodu: Kullanım suyu sensörü arızası veren bu kodda ekranda anahtar sembolü yanar ve F2 okunur. Cihaz tesisat suyunun belirli sıcaklık değerleri arasında çalışabilir. Böyle bir durumda yetkili servisi arayın.
F-3 kodu: Bu kodda cihaz kendini emniyete alır çünkü tesisat suyu sensörün de arıza var demektir. Yetkili servisi arayın.
F-4 kodu: Kombiye gelen gazın kesilmesi durumunda cihaz kendini kapatarak emniyete alır. Kumanda panelinde reset yazısı ile anahtar sembolü görünür ve F4 kodu okunur. Bu durumda reset düğmesine basınız sorun devam ederse yetkili servisi arayınız.
F-5 kodu: Bu durumda kombi kendini bacanın gazı geri tepmesi sonucunda kapatır ve emniyete alır. Reset düğmesine 1 kez basınız sorun devam ederse kombi bacası tıkanmış olabilir yetkili servisi arayınız.
F-6 kodu: Hava sensöründe oluşan problem yada arıza durumunda bu kod hatasını alırsınız. Kombi dış hava sensörü olmadan da çalışabilir, çalışmasına engel değildir. Ama sorunu en erken zamanda çözdürün. 
F-7 kodu: Ekranda F7 kodu arızası alırsanız tesisat su barı yetersiz demektir. Bu durumda kombinin altındaki doldurma vanasını 1.5 bar oluncaya kadar açınız. 1.5 bardan sonra kapatınız.


]]>
Hotpoint Ariston Buzdolabı Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/hotpoint-ariston-buzdolabi-arizalari.html Tue, 25 Feb 2020 10:09:37 +0000 Hotpoint Ariston Buzdolabı Arızaları, buzdolabınızın ışıkları sürekli yanıp sönüyorsa ya da A1-A2 uyarısı veriyorsa; termostat düğmesini sıfır konumuna getirip 30 saniye kadar bekleyin ve tekrar açın.(bu hata elektrik Hotpoint Ariston Buzdolabı Arızaları, buzdolabınızın ışıkları sürekli yanıp sönüyorsa ya da A1-A2 uyarısı veriyorsa; termostat düğmesini sıfır konumuna getirip 30 saniye kadar bekleyin ve tekrar açın.(bu hata elektrik kesintisi kaynaklı olabilir. Dolap içindeki ısının çok düştüğü ve besinlerin bozulmuş olabileceğini gösterir.

A1 Kodu, cihazın ısı derecesinin yükseldiğini, dolapta bulunan yiyeceklerin kontrol edilmesi gerektiğinin sinyalidir.
A2 Kodu, cihazın  uzun bir süredir arızalı olduğunu, içinde bulunan besinlerin bozulduğunu, yememeniz gerektiği uyarı verir.) termostatın düğmelerini açtıktan sonra tekrar aynı hatayı verirse (elektrik kesintilerinden değil de parça kaynaklı bir hata olabilir) lütfen yetkili servis çağırınız.

Hotpoint Ariston Buzdolabı Arızaları

Hotpoint Ariston buzdolabım çalışmıyor

 • İlk önce buzdolabının elektrik fişine takılı olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Elektrik kesintisi olmadığı ve sigortanın atmadığından emin olun.
 • Açma kapama düğmesinin aktif olduğundan emin olun.
 • Buzdolabımın sesi değişti ya da aşırı yüksek sesle çalışıyor. Sıcak havalarda görülen bir sorun olup, arızalı değildir. Zira havanın sıcak olması nedeniyle buzdolabı motorunun soğutma işlemi yapması için sürekli çalışması gerekir.
 • Buz dolabından rüzgar gibi ses gelmesi de sıcak havalarda normal olup, arıza değildir.

Hotpoint Ariston buzdolabı arızalı soğutmuyor

 • Buzdolabı kapısının kapalı olmamasından dolayı soğutma yapmayabilir ya da yetersiz soğutma olur.
 • Buzdolabına konulan gıda maddeleri dolabın iç duvarlarına temas etmemelidir.
 • Havaların sıcak olduğu zamanlarda no frost buzdolabı derecesini yükseltiniz.
 • Dondurucu bölmesi içinde aynı şekilde ayarların yükseltilmesi lazımdır.
 • Buzdolabıyla duvar mesafesi arasında en az 15 santim boşluk olması gerekir. Bu durum hava dolaşımının rahat olması bakımından önemlidir.
 • Buzdolabının kapı contaları çürümüş ya da deformesi nedeniyle kapısının tam kapanmamasından dolayı tam bir soğutma sağlanamaz.

Buzdolabı içinde su birikintisi var

 • Su kanalları tıkanmış olabilir, temizlemek gerekir.
 • Hava sıcaklığına göre yanlış ayarda kullanılıyor olabilir.
 • Buzdolabının güneş altında kalması ve kapılarının kısa aralıklarla açılması nedeniyle su birikmesi olabilir.

Buzdolabının içinde donma Ve buzlanma var

 • Termostat ayarının kontrol edilip, soğutucu ve dondurucu bölüm ayarının normal seviyeye getirilmesi gerekir. 
 • Buzdolabında iç kısmında hava akımının yapıldığı deliklerin kapalı olması.
 • Buzdolabındaki gıda maddelerinin ağzı kapalı kap içerisinde konulmaması.
 • Buzdolabının kapısının doğru olarak kapandığından emin olun.

Hotpoint Ariston buzdolabı için hangi durumlarda servis çağrılır

 • Buzdolabınızın çalışması için elinizden geleni yaptınız ama yinede çalışmıyorsa servis çağırınız.
 • Elektik kaçağı olduğunda mutlaka servis çağırınız.
 • Buzdolabının dondurucu kısmının delinmesi halinde arıza için servis çağırın.
 • Buzdolabı pervanesinin çalışmaması halinde servis çağırın.
 • Buzdolabının motor arızası halinde servis çağırmanız gerekir.

]]>
Vestel Tv Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/vestel-tv-arizalari.html Fri, 19 Oct 2018 02:31:30 +0000 Vestel tv arızaları, çağımızın en önemli iletişim araçlarından biri olan televizyon, evinizde bir gün bile olmazsa olmazlardan biri olan elektronik eşya olduğunun kanıtıdır. Vestel markasında televizyonlar ile sistem i Vestel tv arızaları, çağımızın en önemli iletişim araçlarından biri olan televizyon, evinizde bir gün bile olmazsa olmazlardan biri olan elektronik eşya olduğunun kanıtıdır. Vestel markasında televizyonlar ile sistem içerisinde görüntü ve ses gibi önemli unsurlar bulunmaktadır. Özellikle LCD televizyonlar da meydana gelmiş bir arıza için ekranda görülen değişik şekillerle arızalar belirlenmektedir. Bir arızanın tespiti yapılırken nereden ve nasıl kaynaklandığını bulabilmek için arıza kodları gerekli bilgileri sağlayacaktır. Bazı durumlarda sigortanın atması ile de meydana gelebilir veya yüksek gerilim hattında çalışmasından dolayı bazı sistemler arızalanabilir. 

Vestel tv arızaları nelerdir
 • Arıza 19; ekranda beyaz üstünde siyah çizgiler oluşması. Çözümü; TDA 8351 arızalıdır. Mutlaka yetkili servise başvurmalısınız.
 • Arıza 19 8A sase; yeşil ledin yanıp sönmesi. Çözümü; DST trafosunun 15 V, D606-Q702 arızalı. Mutlaka yetkili servise başvurmalısınız.
 • Arıza 19; aydınlık yok, renkli geri dönüş çizgiler oluşması. Çözümü; IC 502 eprom ayakları boşa atılıp tekrar çalıştırılır. Mutlaka yetkili servise başvurmalısınız.
 • Tv çalışıyor fakat sinyal yok yazısı çıkıyor; bu sorun bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir ve teknik arıza olasılığı oldukça düşüktür. Bu arıza için teknik servise başvurmadan önce yapılması gereken bazı kontrolleri yapmalısınız. İlk önce çevrenizde bulunan komşuların yayın alıp alamadıklarını öğrenin, anten kablosunu kontrol edin, kanalları tekrar taratın, kablolu yayın kullanıyorsanız merkezden de yayın akışı kesilmiş olabilir. Bu kontrollerin tümünü yaptıktan sonra hala yayın alamıyorsanız, mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.
 • Televizyondan yanık kokusu geliyor; koku gelmesi durumunda televizyonun elektrikle olan bağlantısını hemen kesin ve sakın bir daha çalıştırmayın. Cihazınızda daha büyük bir arızaya neden olabilmektedir, hatta yangına sebebiyet verebilir. Büyük ihtimalle arka aydınlatmayı sağlayan inverter devresinde bulunan kapasitörlerin aşırı ısınmasından meydana gelen Vestel tv arızalarıdır.  Mutlaka yetkili servise başvurmanız gerekir.
 • Televizyon kapandıktan sonra bir daha çalışmadı; ilk önce televizyonun elektrik ile olan bağlantısı kontrol edilmeli, gerekirse başka bir prizde tekrar denemelisiniz. Ekranın yanında veya arkasında açma kapama anahtarı olabilir, açık veya kapalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Hala çalışmıyor ise mutlaka yetkili servise kontrol ettirmeniz gerekir.
 • Vestel tv arızalarından olan tv bir müddet çalıştıktan kısa bir süre sonra kapanıyor; eğer bir süre çalışıp kısa bir süre sonra kapanıyorsa, öncelikle menü bölümünden özellikler kısmına girip kapanma, uyku modu saati ayarlarının açık yada kapalı olduğunu kontrol etmelisiniz. Açık konumdaysa televizyon kapanma problemi ortaya çıkmaktadır. Sorun bu sebepten kaynaklanmıyorsa devrelerden bir tanesinin çok ısınması ve daha fazla sistemin zarar görmemesi için televizyonun otomatik olarak kendini kapatıyor olmasıdır.]]>
Demirdöküm Nitron Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/demirdokum-nitron-ariza-kodlari.html Fri, 19 Oct 2018 08:41:58 +0000 Demirdöküm nitron arıza kodları, Ülkemizde, çok satan ısıtma ve soğutma markası olan Demirdöküm nitron ve nitron plus kombi modelleri piyasaya çıktığından beri çoğu evlerde kullanılmakta ve çok tercih edilen ürünle Demirdöküm nitron arıza kodları, Ülkemizde, çok satan ısıtma ve soğutma markası olan Demirdöküm nitron ve nitron plus kombi modelleri piyasaya çıktığından beri çoğu evlerde kullanılmakta ve çok tercih edilen ürünlerden bir tanesidir. Her üründe olduğu gibi nitron kombi modelinde de bazı arızalar oluşmaktadır. Nitron ve nitron plus kombi modellerinin, çok sık karşılaşılan arıza kodlarına bir göz atalım;

Demirdöküm nitron arıza kodları

F1 arıza kodu; nitron ve nitron plus kombi modellerinde çok sık ortaya çıkan arızalardan birisi olup, kombinin limit termostatın da bir sorun olduğunu bildirir. Aşırı ısınma ile meydana gelen F1 arıza kodu, kombi kendini otomatik olarak çalışmaya kapatır. Bu durumda Demirdöküm yetkili servisini arayıp, yardım istemek gerekir.

F2 arıza kodu; nitron kombi modellerin de ekranda görülen F2 arızası, kombinin sıcak su bağlantılarında bir sorun yaşandığı anlamına gelmektedir. F2 arızası görüldüğü zaman, kombiden sıcak su alamayacağınız anlamına gelmektedir. Çözümü için sıcak su bağlantıları kontrol edilmeli ve daha sonra Demirdöküm yetkili servisini arayıp, yardım istenmelidir.

F4 arıza kodu; daha çok doğalgaz ile alakalı sorun olduğunu bildirmektedir. Nitron kombi ekranında F4 arızası var ise, kombiye doğalgaz gelmediğini ve bundan dolayı ateşleme yapamadığını bildirmektedir. Çözümünde doğalgaz olmadığı için veya kombiye giden doğalgaz boru vanasının kapalı olduğunu bildirir. Eğer yine de çözüm bulamazsanız, Demirdöküm kombi yetkili servisini arayıp, yardım istemelisiniz.

F5 arıza kodu; nitron kombi hava akışında bir sorun olduğunu bildiren Demirdöküm nitron arıza kodlarından biri olan F5 arızasıdır.  Bu kodu gördüğünüzde, kombiye müdahale edilmemeli ve Demirdöküm yetkili servisi arayıp, kombi kontrol edilmelidir.

F6 arıza kodu; nitron kombide F6 arıza kodu görülür ise, dış hava sensörü ve bağlantılarından bir problem olduğunu bildirmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda konu hakkında Demirdöküm yetkili servisi arayıp, bilgilendirmeli ve yönlendirmelerine uymanız gerekir.

F7 arıza kodu; nitron kombiye hava akışı sağlanan sensörlerin bağlantı noktalarında bir sorun olduğunu bildirmektedir. Yine bu arıza kodu görüldüğü zaman, kombiye müdahale edilmeli ve Demirdöküm yetkili servisi aranmalıdır.

F8 arıza kodu; nitron kombi fan motorunun arızalandığını, hava akışının sağlanmadığı durumu gösterir. Bu arıza kodunu asıl nedeni, fan motorunun çalışmıyor olmasıdır. Yine bu durumda Demirdöküm yetkili servisini aramalı ve yardım istenmelidir.

F9 arıza kodu; nitron kombi bağlantı kablolarında bir sorun olduğunu bildiren kod olup, kabloların bağlantılarında bir yanlışlık olduğunu ya da kabloların yerinden çıkmış olduğunu gösteren bir arıza kodudur. Kombiye hiçbir şekilde müdahale etmeden Demirdöküm yetkili servisini aramalısınız.

F10 arıza kodu; Demirdöküm nitron kombide, bu arıza kodunun görülmesi, kombi suyunun olması gerekenden daha az olduğunu bildirmektedir. Bu arıza kodu kombi basıncının 0.3 barın altında olduğunda ortaya çıkar. Bu arıza kodu görüldüğü zaman, kombinin altından doldurma musluğunu açıp 1.5 bara gelene kadar su basarak, tekrar kontrol edilmelidir. Bu işlemden sonra arıza kodu hala yanmaya devam ederse, kombiyi tamamen kapatıp tekrar açın, yine düzelmezse Demirdöküm yetkili servisini arayıp, kontrol ettirmelisiniz.

F11 arıza kodu; Demirdöküm nitron arıza kodlarından olan F11 arıza kodu kombide kombi suyunun dolaşım olmadığını bildiren kod olup, bu arıza kodunu gördüğünüzde Demirdöküm yetkili servisini aramanız gerekir.

F12 arıza kodu; kombide voltaj düşüklüğünü bildirmektedir. Hane içinde şebekenin 165 voltun altında olduğu zamanlarda, kombi ekranında bu hata kodu ortaya çıkmaktadır. Voltaj düşüklüğü arızalarında, ciddi arızalara yol açmamak için kombinizde voltaj yükseltici kullanmanız]]> Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/vestel-camasir-makinesi-ariza-kodlari.html Fri, 19 Oct 2018 20:05:11 +0000 Vestel çamaşır makinesi arıza kodları, aşağıda yer almaktadır. Genel anlamda bu arıza kodları evde kendi kendinize yapabileceğiniz ya da yapamayacağınız arıza kodlarını içerir. Arıza kodlarının yanında arıza ilgil Vestel çamaşır makinesi arıza kodları, aşağıda yer almaktadır. Genel anlamda bu arıza kodları evde kendi kendinize yapabileceğiniz ya da yapamayacağınız arıza kodlarını içerir. Arıza kodlarının yanında arıza ilgili olarak açıklamalar yer almaktadır. Makinede yer alan bir arızayı teknik servisin değiştirmesi ya da arıza kodunu düzeltmesi gerekiyor ise lütfen o arızaları teknik serviste yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Vestel Marka Çamaşır Makinesinin Arıza Kodları Ve Açıklamaları:

F Serisi Arıza kodları 5500–3100–5006–5800 ve 3150 Çamaşır makinesi modelleri için geçerlidir.

 • F1 Arıza Kodu: Bu kod makinenin su pompası arıza kodudur. Pompa ya devre dışı kalmıştır ya da suyun pompalanmasını önleyen bir durum söz konusudur. Çamaşır makinesinin filtresini temizlenmesi gerekir. 
 • F2 Arıza Kodu: Su seviyesi düşük ya da makinede ventil arızası var. Genelde ventilin değişmesi ile sorun ortadan kalkar. (Teknik Servis müdahalesi gerekir.)
 • F3 Arıza Kodu: Makinenin su ısıtıcısı (Rezistans) arızalıdır. Rezistans su ısıtmıyor olabilir. (Teknik Servis müdahalesi gerekir.)
 • F4 Arıza Kodu: Açık devre Ntc arızasıdır. Ntc’nin değişmesi gerekir. (Teknik Servis müdahalesi gerekir.)
 • F5 Arıza Kodu:  Ntc kısa devre arızasıdır. Büyük bir ihtimalle Ntc bozulmuştur ntc'nin değiştirilmesi ile sorun ortadan kalkar(Teknik Servis müdahalesi gerekir.)
 • F6 Arıza Kodu: Çamaşır makinesinde motor arızası vardır motorun değişmesi gerekir. (Teknik Servis müdahalesi gerekir.)
 • F7 Arıza Kodu: Triak kısa devre arızasıdır. Teknik servisin bakması gerekir.

Vestel Çamaşır Makinesi 5850–3070a Modelleri Arıza Kodları:

 • FE Arıza Kodu: Makinede fazla su alımı ya da taşırma hatasıdır. Makineye reset atılması gerekir.
 • PE Arıza Kodu: Makinede su seviyesiz bir şekilde artıyor. Makinenin reset edilmesi gerekir.
 • DE Arıza Kodu: Çamaşır makinesinde kapı problemi Açma ya da kapanmada sorun. Kapının önünde bir engel olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.
 • TE Arıza Kodu: Ntc arızasıdır, arızalı parça değişmesi gerekmektedir. (Teknik Servis müdahalesi gerekir.)
 • SE Arıza Kodu: Tako arıza kodu arızasıdır. (Teknik Servis müdahalesi gerekir.)
 • CE Arıza Kodu: Motor arızasıdır. Motorun değiştirilmesi gerekebilir. (Teknik Servis müdahalesi gerekir.)
 • LE Arıza Kodu: Motor arızasıdır. Motorun değiştirilmesi gerekmektedir. (Teknik Servis müdahalesi gerekir.)

Vestel Hidra E01 Arızası: Bu arıza kodu Muhtemelen kapak ile alakalı bir arızadır. Kapı anahtarının (kilidi) değiştirilmesi gerekebilir. El becerisi olanlar varsa kendisi değiştirebilir.

Vestel çamaşır makinesi arıza kodları içerisinde servis müdahalesi gereken durumlarda kesinlikle makineye müdahale edilmemesi, servise haber verilmesi gerekir.

 

]]> Buderus Kombi 6a Arızası https://www.arizalar.gen.tr/buderus-kombi-6a-arizasi.html Fri, 19 Oct 2018 23:49:21 +0000 Buderus kombi 6a arızası, doğal gaz kullanımının yaygınlaşması ile birlikte artan kombi kullanımlarında soğuk kış günlerinde karşılaşacağımız olağan bir arızadır. Giderilmesi kolay olabilen bu arızanın yetkili Buderus kombi 6a arızası, doğal gaz kullanımının yaygınlaşması ile birlikte artan kombi kullanımlarında soğuk kış günlerinde karşılaşacağımız olağan bir arızadır. Giderilmesi kolay olabilen bu arızanın yetkili servis çağırmadan hızlı ve etkin bir şekilde giderilmesi kombi kullanıcıları açısından önemli olacağını düşünüyoruz. Hem zaman açısından hemde tesisat suyunun soğutmadan bu arızayı giderebilirsek kombi tekrar suyu ısıtmak için yanmaz gazdan ve elektirkten tasarruf etmiş oluruz. 

Buderus kombi 6a arızası,
sık yaşanan bir arıza olup nedenini ve çözümünü bu makalemizde inceleyeceğiz. Bederus kombi 6a arıza sorunu ateşleme sorunu demektir. Yani bir nevi iyonizasyon sorunu ya da gaz giriş sorunu da diyebiliriz. Bu durum kombinin hiçbir konumda çalışmamasına neden olmaktadır. Yani kombiden sıcak su ve ısınma elde edemezsiniz. Bu hatayı aldığınızda çözüm için ilk önce dairenize gazın gelip gelmediğini kontrol ediniz şayet gaz kesintisi yaşamış olabilirsiniz. Ocağınız çalışıyor kombiniz uyarı kodu veriyor ise  kombinin yanında ki gaz vanasını kontrol ediniz. Kapalı ise vanayı açınız. Yinede kombi çalışmıyor ekranda buderus kombi 6a arızası varsa kombinin su basıncına bakınız. Eğer su basıncı düşükse kombiye su basınız. Su bastıktan sonra kombiyi yaklaşık üç kere resetleyin. Kombiyi  tekrar açtığınızda büyük ihtimalle sorun çözülmüş olacaktır. Şayet sorun düzelmemişse kombinizin anakartı yanmış ya da arızalanmış olabilir. Bu durumda sizin yapabileceğiniz başka bir işlem kalmamış olup yetkili servisi arayıp yardım istemeniz gerekmektedir. ]]>
F1 Arızası https://www.arizalar.gen.tr/f1-arizasi.html Sat, 20 Oct 2018 11:34:48 +0000 F1 arızası, Doğalgaz aygıtınızda gaz gelmemesi ve alev oluşmaması durumunda F1 hatası kodu verir. Gaz girişinin olmamasından ötürü aygıt arıza kodu gösterme durumuna geçer ve F1 arıza kodu cihazın ekranında görüntülene F1 arızası, Doğalgaz aygıtınızda gaz gelmemesi ve alev oluşmaması durumunda F1 hatası kodu verir. Gaz girişinin olmamasından ötürü aygıt arıza kodu gösterme durumuna geçer ve F1 arıza kodu cihazın ekranında görüntülenecektir. Cihazın gaz giriş vanasının denetim edilmeli ve aygıtın reset tuşu ile yine çalışmasını sağlanmalıdır. Arıza sık sık oluştuğunda teknik servisinize danışınız.

Protherm marka kombi cihazlarında meydana çıkan bozukluklardan biri olan kombi F1 arızası bu aygıtlarda oluşabilen ateşleme hatasıdır. Alev oluşamaması durumunda görülür. Mesela gaz girişinin olmamasından ötürü aygıt arıza kodu vermeye geçecektir ve F1 hatası kodu görüntülenecektir. Cihaz ateşleme yapmıyor, aygıtta alev oluşmuyor, aygıt çalışmıyor gibi şikayetlerde F1 arızası çözümü için kombinin kullanıcı kılavuzuna bakılabilir. Kullanıcı gazın açık olup olmadığını ve kombiye gaz gelip gelmediğini denetim etmelidir. Gaz geliyor ancak F1 hata kodu verilmeye devam ediyorsa teknik servis çağırılmalıdır. Başka bir F1 hata uyarısı alma sebebi Protherm aygıtlarda, gaz yolları ve sıcaklık ölçer sensörü haricinde pompa kuvveti yetersiz bulunduğunda da F1 arızası göstermeye geçer. Son olarak ana kart bozukluğu belirlemesi yapılabilir.

Kombi F1 hatası nasıl düzeltilir

Protherm kombi F1 arızası kodu veriyorsa bozukluk aygıta düşük voltaj elektrik geldiği içerisinde olabilir. Kombi içerisinde gaz valfi bozukluklı olabilir. Teknisyenin yapmış bulunduğu bozukluk belirlenmesi neticesi gerekliyse parça değişimi yapılarak bu hata düzeltilebilir. Cihaz bozuklukları; mutlak olarak teknik elemanlar tarafından müdahale gerektiren durumlardır. Kendi başınıza cihazın arızasını gidermeye çalışmak yerine teknik servis çağırmanız daha doğrudur unutmayınız. ]]>
Arçelik Arıza https://www.arizalar.gen.tr/arcelik-ariza.html Sat, 20 Oct 2018 20:20:23 +0000 Arçelik arıza; Arçelik A. Ş. firması 1955 yılında kurulmuş olan ve Türkiye'nin en geniş yaygın servis ağına sahip köklü firmaları arasında yer almaktadır. Merkezi ülkemizin en kozmopolit kentlerinden biri olan İstanbul'da y Arçelik arıza; Arçelik A. Ş. firması 1955 yılında kurulmuş olan ve Türkiye'nin en geniş yaygın servis ağına sahip köklü firmaları arasında yer almaktadır. Merkezi ülkemizin en kozmopolit kentlerinden biri olan İstanbul'da yer almaktadır. Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektöründe pazarlama üretim ve satış noktaları ve en son olarak da geniş destek ağı ile faaliyet gösteren Arçelik firması, yaklaşık 27. 000 çalışanı ile dünyanın bir çok ülkesinde faaliyet göstermektedir. Ayrıca dünyadaki geniş ağının yanı sıra Türkiye' nin en geniş satış ve destek hizmeti ağına sahip olan firma özellikle ankastre ve beyaz eşya alanında ve klimada yüksek bir pazar piyasa ağına sahiptir. Bunların dışında televizyon ve diğer mutfak eşyalarında da yüksek bir pazara sahip olan firma ülkemizde köklü bir geçmişe sahiptir. Toplamda altı ülkede  firmanın 15 üretim tesisi bulunmaktadır. Ayrıca yirmi yedi ülkede ise faaliyet göstermekte olan firmanın satış pazarlaması çok geniş bir ağa sahiptir. 

Arçelik arıza merkezi hakkında;

Arçelik, Türkiye'de güçlü lider firmalar arasında yer almakta olan ve bu nedenle de neredeyse ilçelere varıncaya kadar arıza ve destek servisleri yaygın şekilde bulunan firma alt yapısının çok güçlü olmasından ötürü satışlarında tercih sebebi haline gelmiştir. Özellikle ülkemizde satış pazarlama kadar geniş arıza servis ağının olması da çok önemli olan ve elektronik eşyalarda müşteri memnuniyeti en yüksek seviyede tutan bir firma potansiyeli sahiptir. 

Arçelik çağrı merkezi; bu konuda deneyimli ve uzman bir kadro yapına sahip olmasından ötürü müşteri memnuniyeti ön planda çalışan bir kurumdur. Müşteri hizmetlerinin yani çağrı merkezlerinin en çok kullanılma nedeni arızalardan ötürüdür. Gereken tüm donanıma sahip çalışanları ile geniş bir servis ve arıza ağına sahip olması sayesinde müşteri memnuniyetin ve destek ve arıza servisi en üst seviyelerde yer almaktadır. Her daim ulaşım sağlanabilen çağrı merkezinin arıza konularında detaylı yardımları ve kısa sürede bu servislerin dönüş yapmasını sağlayan yapısı ile oluşan arızalarda kısa ve kesin çözümler üretmesi açısından Arçelik firması dünyada ve Türkiye'de büyük bir potansiyele sahip firmalar arasında yer alır. 

Türkiye'nin dört bir tarafından çağrı merkezi iletişim numarası olarak 4440888 aranması tüm Arçelik arıza ve diğer destek işlemlerinde kullanılan ve ulaşması çok kolay olan çağrı merkezleri arasında yer almaktadır. Tüm ürünleri için geçerli olan bu destek hattı sayesinde firma her gün dahada fazla rağbet görerek kullanım tercihleri arasında başlarda yer almaktadır.
]]>
Doblo Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/doblo-arizalari.html Sun, 21 Oct 2018 05:42:24 +0000 Doblo Arızaları, Doblo markası Fiat otomotiv firmasının 2000 yılında ilk olarak ürettiği bir araç olup genellikle ticari araç olarak kullanılan bir araç modelidir. İmalatının yapıldığı ilk yıllardan beri günümüze kadar Doblo Arızaları, Doblo markası Fiat otomotiv firmasının 2000 yılında ilk olarak ürettiği bir araç olup genellikle ticari araç olarak kullanılan bir araç modelidir. İmalatının yapıldığı ilk yıllardan beri günümüze kadar her sene yeni bir modeli üretilen bu ticari araç her anlamda kullanıcıların tercih ettiği araçlar arasında yer almaktadır. En son 2015 yılı modeli çıkan doblo araçların da kendine özgü arızaları ve kontrol edilmesi gereken eksikleri vardır. O nedenle de araçlarda da tıpkı diğer elektronik eşyalarda olduğu gibi geniş bir arıza servis ağı olmasına dikkat edilir. Özellikle bu tür araçların kullanımın yaygınlaşmasının en önemli özelliği servis ağının genişliği ile alakalıdır. O nedenle de bu tür araçlar için öncelik her zaman satıştan çok servis ve arıza gibi durumlarda hizmete kolay ulaşılmasıdır. 

Doblo arızaları nelerdir

Bu tür araçlarda öncelikli olarak araçların motorları önemlidir. O nedenle de doblo araçların özellikle 1,3 ve 1.9 multijet motorları vardır. Doblo modelinin üretilen üç çeşidi vardır bunlar Doblo Cargo, Combi ve en son çıkartılan Panorama modelleridir. Her birinde yaşanan arızalar ve aksamların değişkenliğinden ötürü doblo araçların model ve yıllarının önemi büyüktür. Bu tür araçlarda yaşanan arızalar araç içerisindeki teknik donanımlar sayesinde göstergeler yardımı ile kolaylıkla algılanabilmektedir. Özellikle doblolar da kullanılan Fiat Telepathy filosu sayesinde tak-çalıştır özelliği sayesinde montaj gerektirmeyen akıllı bir araç yöntemi kullanılmaktadır. Özellikle tüm hafif ve ağır ticari araçların hepsinde olan bu sistem sayesinde araç içerisinde oluşan tüm arızalar kolaylıkla görülüp analiz edilip gereken arıza işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle soket veya kablo gibi ürünler kullanılmadan servis soketine takılan OBD kolay kurulumu sayesinde aktif hale gelebilen bir sistemdir. Bu ünite sayesinde aracın tüm elektrik sistemi entegre bir şekilde çalışmaktadır. Araç içerisinde kullanım esnasında oluşan ve üretilen tüm veriler sisteme işlenerek üreticisi olduğu firma tarafından aracın alan kişi tarafından kullanımı ile ilgili tüm detayları görmesini ve bu bilgiler ışığında yaşanan arızaların nedenin kolaylıkla tespit etmesini sağlar. Özellikle ani kalkış, kullanım tarzı, ani fren, rölanti, motor devri ve yakıt tüketimi gibi bilinmesi gereken tüm oranların değerlendirilmesini sağlayan sistem Fiat Doblo araçlarının arıza tamirlerinde çok büyük kolaylık sağlamaktadır. 

Doblo arızalarının bir çoğu bu sayede araçtan mı yoksa kişi kullanımından mı bunun tespiti yapılmaktadır. Akıllı sistem uygulaması olan doblo araçlar arıza konusunda en rahat olarak tetkik aşaması geçiren araçların başında gelir. Özellikle ticari amaç ile kullanımında çalışanların kullanması için verilen ve tahsis edilen bu araçların şirket yetkileri içinde gereksiz arıza işlemlerinden kurtulmasını sağlamaktadır. Özellikle yaşanan elektronik arızaların araçtan kaynaklanmadığını veya kaynaklandığının ispatını sağlayan sistem bu ağ içerisinde hem üretici firma için hem kullanan kişi için hemde şirket yetkileri için çok önemlidir. Böylelikle kimden kaynaklandığının tespitinin rahat bir şekilde anlaşılmasına yardım eder. Sorunlar ve arızalar bu sistem sayesinde doblolarda rahatlıkla çözüme kavuşturulur. 
]]>
Eca Kombi Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/eca-kombi-arizalari.html Sun, 21 Oct 2018 07:10:08 +0000 ECA Kombi arızaları, kombilerin temel çalışma prensibi pompa, fan ve prosestat sıralamasının ardından ateşlemeye geçmektir. Bunun ardından kart gaz valfi rölesini çeker ve gaz valfi ile ateşleme bujilerinin devreye girmesini sa ECA Kombi arızaları, kombilerin temel çalışma prensibi pompa, fan ve prosestat sıralamasının ardından ateşlemeye geçmektir. Bunun ardından kart gaz valfi rölesini çeker ve gaz valfi ile ateşleme bujilerinin devreye girmesini sağlar. Ayrıca kombilerin içinde peteklere giden suyun, musluklara giden suyun sıcaklığı ölçen sensörler bulunur. Bu sensörlerde bozulma olduğunda sürekli olarak arıza kodu vermese de, sorunlar yaşanmaya başlar. ECA Kombi arızaları verdikleri ikaz kodları ile kolaca tespit edilebilir. Her marka ECA Kombilerde bu arıza kodlarıyla yetkili servis sizlere yardımcı olacaktır.

ECA Kombi arızaları kodları nelerdir

Atmotec turbotec ECA Kombi arızaları

F0/F71 Arıza kodu: Kombinin peteklere gönderdiği suyu ölçen sensörde arıza olduğunu gösterir.
F1 Arıza kodu: Komibinin tesisata gönderdiği suyun dönüşteki ölçümünü yapan sersöründe arıza olduğunu gösterir.
F5 Arıza kodu: Daha çok bacalı kombilerde gazın doğru olarak atmosfere atılma kontrolünü yapan Ptc deki sorunu ya da bağlantılardaki problemleri gösteren bir arıza kodudur.
F6 Arıza kodu: Sadece bacalı kombilerde hava sistemindeki temiz havanın içeriye doğru ulaşmasını kontrol eden Ptc dek arızayı gösterir.
F10 Arıza kodu: Kombinin peteklere gönderdiği suyu ölçen sensörde ya da kablolardaki kısa devre arızasını bildiren arıza kodudur.
F11 Arıza kodu: Kombinizde bu uyarı olursa, tesisata gönderilen suyu ölçen sensörde arıza olduğunu ya da kablolardaki kısa devre sorunu olduğunu anlamalısınız. Hemen servisi aramalısınız.
F13 Arıza kodu: Nts sensöründeki arızayı, kablo sorunlarını, elektronik bağlantılardaki problemi anlatan bir arıza kodudur.
F15 Arıza kodu: Bacalı kombilerde gazın dış ortama gönderilmesinde kontrol görevini üstlenen ve bunu ana karta ileten Ptc deki sorunu, kısa devre problemini belirten bir uyarıdır.
F16 Arıza kodu: Bu arıza kodu Atmotec ve Turbotec model ECA kombilerde hava sistemindeki temiz havanın kombiye doğru ulaşmasını kontrol eden Ptc sorununu belirtir. Kısa devre ve sensör arızası olabilir.
F20 Arıza kodu: Gidiş sensöründeki termik bağlantı arızasını bildiren bir koddur. Yani limit sensöründe hata olduğunu anlatır. Bu uyarıda kombi devamlı çalışır. Eğer sorun sürekli hale gelirse hemen ECA servisle iletişime geçmelisiniz.
F22-23-24 Arıza kodu: Bu hata kodları aynı sorunu bildirir. Cihazda suyun kalmadığını, basıncın sıfırlandığını gösteren arıza kodlarıdır. Bu durumda kombi altında bulunan doldurma musluğu açılmalı ve basınç 1,5 bara ayarlanmalıdır.
F25 Arıza kodu: Limit termostatındaki sorunu bildirir. Bu durumda kombi soğuyuncaya kadar beklemelisiniz. Muhtemelen sorun normale dönecektir.
F26 Arıza kodu: Bu arıza kombiye elektrik akımının doğru gelmediğini bildirir. Hemen servisi aramalısınız.
F27 Arıza kodu: Bu hata kodu gaz valfinin kapalı olduğunda, ancak buna rağmen iyonizasyon alev algılama sinyali gönderdiğinde belirir. Gaz ventilinde kaçak olabilir ya da iyonizasyon elektrodu sorunlu olabilir. Gecikmeden servisi aramanızda yarar vardır.
F28 Arıza kodu: ECA Kombi arızaları içindeki bu kod ateşleme sorunlarında uyarı verir. Bu arıza kodu verirse cihazı resetlemeniz gerekir. Eğer bu sorunu düzeltmezse, cihaza gaz girişinin olmadığını ya da gaz valfindeki sorunu işaret edebilir. Bu durumda ECA servisinin müdahalesi gerekir.
F29 Arıza kodu: Kombiniz çalışırken alev sönerse ya da cihaz arızaya girerse bu uyarıyı alabilirsiniz. Bu problem kombi çalışırken olur ve kombiden yeterince randıman alınmasına mani olur. Bunu gaz girişindeki sorundan yaşayabilirsiniz. Bir ECA servisi çağırarak müdahale edilmesi gerekir.

Görüldüğü gibi ECA Kombi arızaları bunun gibi arttırılabilir. Kombiniz bu şekilde ikaz uyarıları verirse en doğru işlem ECA servisini arayarak arı]]> Beko Buzdolabı Arızaları https://www.arizalar.gen.tr/beko-buzdolabi-arizalari.html Mon, 22 Oct 2018 06:40:00 +0000 Beko Buzdolabı Arızaları, Oldukça kullanışlı, kaliteli ve servis bakımından oldukça iyi hizmet vermesi bakımından birçok kişinin en fazla tercih ettiği markalardan birisi olan beko, Avrupa ve Türkiye de tercih edilen en iyi so Beko Buzdolabı Arızaları, Oldukça kullanışlı, kaliteli ve servis bakımından oldukça iyi hizmet vermesi bakımından birçok kişinin en fazla tercih ettiği markalardan birisi olan beko, Avrupa ve Türkiye de tercih edilen en iyi soğutucuların başında yer alması nedeniyle  buzdolabında oldukça sık tercih edilmektedir. Tek ve çift kapılı olarak birçok çeşidi olan beko buzdolabı bazı nedenlerden dolayı elektronik olarak arıza gösterebilir. Gün içinde devamlı çalışan beko buzdolabı bazen buzdolabının yeteri kadar soğutmaması, bazen de buzdolabından aşırı ses çıkarması gibi arızalar gösterebilir. Bazı arızalar da genellikle kullanıcı hatalarından kaynaklanmaktadır. 


Beko buzdolabı arızaları ve çözüm yolları;

Soğutma arızası, beko buzdolabı yeteri kadar soğutma yapmıyor ve içerisinde bulunan besinler hemen bozuluyorsa bu durum karlanma nedeniyle gaz filtrelerinin yeteri kadar çalışmamasından ya da buzdolabı kapağında bulunan mıknatıslı lastiklerin buzdolabını sıkı olarak tutmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda yapmanız gereken dolabınızı içerisindeki her şeyi boşaltarak buzdolabı 24 saat boyunca boş bir şekilde çalıştırmak olacaktı. Fakat bu duruma rağmen yine de buzdolabı soğutma işlemini yapmıyorsa, dolap kapağında bulunan mıknatıs kontrol edilmeli yada dolap kapağının tam olarak kapanıp kapanmadığını kontrol etmek gerekir. Eğer kapak tam olarak kapanıyor ve mıknatıslı yapışkanlar hava geçiriyor ise lastiğin değiştirilmesi ile sorun giderilebilir.
beko buzdolabının yeteri kadar soğutma işlemini yapılmasının diğer bir nedeni ise, soğutma derecesi olan düğmenin arıza vermesi durumunda görevini yerine getirmeyerek derice ayarını yükseltip azaltılmasını yapamamasından kaynaklanabilir. Bu durumda soğutma ayarının yeri kontrol edilir ve şayet soğutma ayarı arızalı ise aynı modelde olan parçasıyla değiştirilmesi gerekir.

Termostat ve motor arızaları, bazen buzdolabının çalışmaması motora elektrik gelmemesinden kaynaklanır. Bazen de motora elektrik gelse dahi motor mekanik olarak çalışmayabilir. Bu arıza mutlaka teknik servis tarafından giderilebilir. Fakat bu durumda yine de buzdolabının arkasında bulunan pervanenin dönmesine engel olan toz ya da herhangi bir cisim bulunuyorsa tozlar temizlenmeli ve takılan cisim çıkartılmalıdır. Bu işlemden sonra buzdolabı tekrardan çalışacaktır. Termostat arızası, buzdolabında yeteri kadar soğukluğun olmaması termostatın arızalanmasına neden olabilir. Bu durumla karşılaşıldığında termostatın değiştirilmesi ile arıza giderilebilir. 

Zamanlayıcı ve aydınlatma arızası, bazen buzdolabı üzerinde yer alan zamanlayıcı soğutmanın istenildiği ayarda çalışmayabilir. Bu durum da elektronik nedenlerden kaynaklanır. Zamanlayıcının tamir edilmesi sorunun kesin olarak çözülmesini sağlamaz. Bu nedenle sorunun giderilmesi için zamanlayıcının değiştirilmesi gerekir. Aydınlatma arızası ise, buzdolabı açıldığında eğer  ışık yanmıyorsa içerisinde bulunan ampulün değiştirilmesi ile arıza kolaylıkla giderilir. 

Buzdolabının aşırı sesli çalışması arızası, bu arızanın nedeni, buzdolabının bulunduğu zemininin dengesiz olması ya da motorun aşırı derece soğutmasından dolayı zorlanması ya da buzdolabının alt kısmında bulunan pervaneye takılmış bir cisimden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumla karşılaşıldığında buzdolabı düz bir zemin üzerine sabitlenmeli, motorun aşırı soğutma derecesi artırılmalı ve pervaneli takılmış herhangi bir cisim ya da toz alınmalıdır.
]]> Mitsubishi Klima Arıza Kodları https://www.arizalar.gen.tr/mitsubishi-klima-ariza-kodlari.html Mon, 22 Oct 2018 12:31:08 +0000 Mitsubishi klima arıza kodları, havaların soğuması ile birlikte evimizde, iş yerimizde sık kullandığımız klimaların verdiği arızaların hızlı ve etkin bir şekilde giderilmesi için bu kodları bilmemiz çok önemlidir. Bu kodl Mitsubishi klima arıza kodları, havaların soğuması ile birlikte evimizde, iş yerimizde sık kullandığımız klimaların verdiği arızaların hızlı ve etkin bir şekilde giderilmesi için bu kodları bilmemiz çok önemlidir. Bu kodların sık yaşananları ve arıza nedenlerini makalemizde maddeler halinde bulabilirsiniz.

Mitsubishi klima arıza kodları nelerdir

E1 kodu: Oda sıcaklığı sensörü arızalıdır.
E2 kodu: Dış ünite sensörü arızalıdır.
E3 kodu: Evaporatör sensörü arızalıdır.
05 kodu: Seri iletişim anormalliği demektir.
0900 kodu: Klima kendini test çalışmasına almıştır.
1102 kodu: Basma borusunda bir sıkıntı var demektir.
1301 kodu: Dış ünitede alçak basınç anormalliği vardır.
1302 kodu: Dış ünitede yüksek basınç anormalliği vardır.
1500 kodu: Aşırı gaz şarjından dolayı bu kodu alırsınız. 
2500 kodu: Su sızıntısından dolayı görülen arıza kodudur.
2502 kodu: Drenaj pompasında arıza.
2503 kodu: Drenaj sensöründe arıza.
2600 kodu: Su sızıntısı arızası.
2601 kodu: Su devresinde arıza.
4103 kodu: Ters faz hata kodu.
4108 kodu: Aşırı akım koruması.
4115 kodu: Güç besleme sinyalinde arıza kodu.
4116 kodu: Fan hızında anormallik.
4121 kodu: Harmonik kontrol aygıtında arıza kodu.
4220 kodu: Giriş voltajından dolayı anormallik.
4225 kodu: Giriş voltaj artışından dolayı anormallik.
Note 1 kodu: Giriş voltajında anormallik.
Note 2 kodu: Elektronik kart işlemcisinde arıza.
4230 kodu: İnverter kart soğutucu sensör arızası.
4240 kodu: Aşırı yükleme koruması arıza kodu.
4250 kodu: İnverter güç modülü arızası.
4260 kodu: İnverter kart soğutucu arızası.
5101 kodu: Hava giriş sensörü arızalı.
5102 kodu: Likit boru sensörü arızalı.
5103 kodu: Gaz boru sensörü arızalı.
5106 kodu: Dış hava sıcaklık sensörü arızalı.
5201 kodu: Yüksek basınç sensörü arızalı.
5301 kodu: Kompresör akımında anormallik.(Alternatif akım)(115)
5305 kodu: Kompresör akımında anormallik. (Doğru akım)(116)
6600 kodu: Adres tekrarı hata kodu.
6601 kodu: Merkezi uzaktan kumandanın güç kaynağındaki kablolama da hata var demektir.
6602 kodu: İletişim hata kodu.
6603 kodu: Elektriksel gürültüden dolayı ya da aşırı data transferinden dolayı göreceğimiz hata kodu.
6606 kodu: İletişim hatası.
6607 kodu: MNET hattında ki sensörde problem vardır.
6831 kodu: Kumandada problem (PAR 21)
7100 kodu: İç ünite kapasitesi olası gereken maksimum değerin üzerinde hata kodu.
7101 kodu: İç ünite kapasitesinde hata kodu (Kart üzerindeki swichdeki ayarsızlık )
7102 kodu: Fazla sayıda iç ünite bağlantısından kaynaklanan hata kodu.
7105 kodu: Adres verilmemiş ya da yanlış adres verilmiş dış ünite arızası.
7106 kodu: Lossnay ünitesinin iç ünite ile beraber mi yoksa yalnız mı çalışacağının belirlenmesinde meydana gelen hata kodu.
7110 kodu: Sistemde elektriksel gürültü olabilir. Klimayı resetleyin.
7111 kodu: Uzaktan kumandanın üzerindeki sensörde sıkıntı var demektir.
7113 kodu: Dış ünite soketleri yerinden çıkmıştır.


]]>